Měli byste nyní skutečně investovat na akciovém trhu?

Možná se ptáte, zda je investování v době, kdy je akciový trh na svém historickém maximu nebo blízko něho, dobrý nápad. Než se rozhodnete, stojí za to zvážit dva faktory: vaši toleranci k riziku a váš investiční časový horizont. Vyplatí se také podívat se na to, co bylo výsledkem investování v době předchozích historických maxim. Historicky vzato, málokdy byla špatná doba na vložení peněz za předpokladu, že se jedná o peníze zaměřené na dlouhodobé investování.

Zde si projdeme některé nejdůležitější faktory při rozhodování, zda byste skutečně měli investovat na akciovém trhu právě teď.

Vaše tolerance k riziku

Někteří lidé mají nenasytnou toleranci k investičnímu riziku: Žádné množství bitcoinových tokenů nebo akcií GameStop jim nestačí. Pro jiné je to naopak. Bez ohledu na to, jaký typ investora jste, měli byste riziko posuzovat z hlediska svého celkového portfolia. To znamená, že byste měli zvážit celou svou finanční situaci a z ní pak přiřadit riziko.

Dále si uvědomte, že existují dva klíčové atributy tolerance k riziku: vaše schopnost riskovat a vaše ochota riskovat. Můžete být multimilionář s nadprůměrnou schopností riskovat, ale nemusíte být ochotni riskovat, protože nemáte pocit, že byste díky tomu mohli mnoho získat. V jiném případě můžete mít velmi vysokou ochotu riskovat, ale máte jiné povinnosti, které vám brání v přijetí takové strategie. Jednoduše řečeno, tolerance k riziku se velmi liší.

V případě investování existuje také psychologické riziko: Někteří lidé doslova nemohou v noci spát s vědomím, že jejich penězům hrozí ztráta hodnoty. Nejznámějším rizikem na akciovém trhu je volatilita neboli tendence kolísání hodnoty investice oběma směry (alespoň v krátkodobém horizontu). I když je poněkud v módě ignorovat důležitost toho, abyste mohli v noci spát, bylo by rozumné zachovat opatrnost, než na sebe vezmete větší riziko, než jste schopni osobně unést.

Váš investiční časový horizont

Co se týče časového horizontu, měli byste na akciovém trhu investovat pouze peníze, které nebudete potřebovat po dobu nejméně tří let – někteří lidé dokonce obhajují pět let jako minimální časový rámec. Bez ohledu na to, pokud plánujete použít peníze za šest měsíců na zálohu na bydlení nebo na vysoký účet za studium na vysoké škole, neměli byste je investovat na akciovém trhu.

Jedním z klíčů k určení časového horizontu pro různé balíky peněz je vytvoření alokace aktiv jako součásti kompletního finančního plánu. Můžete začít s pohotovostním fondem – penězi určenými na pokrytí krátkodobých výdajů v případě ztráty zaměstnání nebo jiných mimořádných událostí.

Poté můžete vytvořit portfolio akcií, dluhopisů a dalších investic, které odráží vaši schopnost nést riziko v určitých časových obdobích. Peníze ve fondu na vzdělání dítěte určené k použití za několik desetiletí lze vyčlenit jako dlouhodobý účet, zatímco peníze určené na rekonstrukci domu v příštím roce budou vyžadovat krátkodobou správu.

Stručně řečeno: Dlouhý časový horizont – řekněme alespoň pět let – je známkou toho, že jste připraveni na investici na burze.

Co když je trh na historickém maximu?

Medvědi pozor: Faktem zůstává, že v dlouhých časových obdobích akciový trh jen zřídkakdy prodělává. Pokud byste investovali peníze při všech předchozích historických maximech – navzdory šílené volatilitě, která se mezi nimi často vyskytuje -, vyšli byste z toho dobře. V závislosti na konkrétním časovém období, ve kterém jste začínali, jste mohli dokonce vyjít velmi dobře.

Investování nyní má několik důležitých výhod. Zaprvé, čím dříve investujete, tím dříve budete mít například nárok na pobírání dividend a nashromáždění dalších akcií. To je samotná podstata složeného investování. Díky složenému zhodnocování aktiv budete šokováni, jak rychle mohou vaše peníze růst.

Dále, investováním nyní zahájíte dobu držení akcií pro zvýhodněné zdanění dlouhodobých kapitálových výnosů. Sazby dlouhodobých kapitálových výnosů odměňují investory, kteří drží akcie a dluhopisy déle než rok. V průběhu času chcete, aby co největší část vašich příjmů byla zdaněna co nejnižší sazbou – čím dříve začnete investovat, tím dříve se tak stane.

Investujte, ale mějte připravenou strategii

Akciový trh – bezpochyby – z vás může udělat velmi bohatého člověka, pokud se budete držet základních principů. Investujte včas a často, prodávejte jen v případě potřeby a zaměřte se na dlouhodobý horizont. Předtím se však důkladně podívejte na celý svůj finanční obraz a buďte k sobě zcela upřímní, pokud jde o vaši ochotu riskovat a také o váš relevantní investiční časový horizont. Pokud je vše v pořádku, postupujte s důvěrou a investujte hned

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ