Miliardář Joe Tsai je „tajemným kupcem“, který stojí za transakcí s manhattanským bytem za 157 milionů dolarů

Spoluzakladatel společnosti Alibaba Joe Tsai je podle lidí obeznámených s transakcí tajemným kupcem, který stojí za bytovou transakcí za 157 milionů dolarů v nejprestižnějším bytovém domě na Manhattanu.

Tsai, který je rovněž majitelem týmu NBA Brooklyn Nets, koupil dva celopodlažní byty na adrese 220 Central Park South ve dvou transakcích v celkové hodnotě 157,5 milionu dolarů, tvrdí lidé blízcí transakci. Tento nákup představuje údajně třetí nejdražší byt, který byl kdy v USA prodán. Nejdražší byt, který byl kdy v Americe prodán, se nachází ve stejné budově – v roce 2019 si Ken Griffin koupil čtyři patra (51 až 53) za 238 milionů dolarů.

Tsaiova koupě se rozkládá na dvou podlažích (60. a jednom nad ním) a má rozsáhlý výhled na Central Park a střed Manhattanu. Součástí transakce je také garsoniéra v 18. patře, pravděpodobně pro zaměstnance.

Částečně díky Griffinově koupi a také díky kupcům z řad „blue-chip“, jako jsou Sting a Daniel Och, hodnota domu 220 Central Park South i přes pandemii stále stoupá a je z více než 90 % vyprodaný. Obě jednotky, které koupil Tsai, se prodaly za více, než byla jejich původní prodejní cena. V loňském roce se 61. patro prodalo za 51,4 milionu dolarů, zatímco 60. patro za 50,9 milionu dolarů.

Mluvčí společnosti Tsai se k tomu bezprostředně nevyjádřil.

Koupě přichází v citlivé době pro Tsai a Alibabu. Akcie Alibaby se od října propadly o třetinu a čínské úřady zasahují proti velkým technologickým společnostem v zemi, aby omezily jejich moc a datový dosah. Tsaiův kolega a spoluzakladatel Alibaby Jack Ma se do značné míry stáhl z veřejného života poté, co kritizoval čínské regulační orgány a Peking zmařil primární veřejnou nabídku akcií jeho fintech gigantu Ant.

Tsai zůstává výkonným místopředsedou a druhým největším akcionářem společnosti Alibaba. Tsai, který má podle miliardářského indexu agentury Bloomberg hodnotu přibližně 10 mld.

Tsai se narodil na Tchaj-wanu, školu navštěvoval v New Jersey a v polovině 90. let žil a pracoval v New Yorku jako právník a manažer soukromého kapitálu. Poté, co zbohatl v Číně ve společnosti Alibaba, dělí svůj čas mezi San Diego a Hongkong. Je držitelem kanadského i hongkongského pasu.

Tsai koupil menšinový podíl v Brooklyn Nets v roce 2017 a v roce 2019 odkoupil zbytek týmu spolu s provozními právy na Barclay’s Center za celkovou částku přesahující 3 miliardy dolarů. Tsai je rovněž členem představenstva NBA China a vlastní tým WNBA New York Liberty.

Tsai často navštěvuje zápasy Nets a deníku New York Post řekl, že se po koupi týmu hodlá v New Yorku více zviditelnit. „New York je neuvěřitelné město. Mám k New Yorku blízko,“ řekl v roce 2019 listu The Post. „Moje první práce po ukončení právnické fakulty byla v New Yorku. Potkal jsem zde svou ženu. Takže New York je pro mě můj druhý domov.“

Nyní bude mít svůj druhý domov ještě větší.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ