Ropa přidává přes tři procenta i přes nárůst amerických zásob

Cena ropy díky větší chuti investorů riskovat druhým dnem roste a přidává přes tři procenta. A to přesto, že minulý týden nečekaně stouply americké ropné zásoby a výhled poptávky kazí stoupající počet nakažených covidem-19.

Severomořská ropa Brent si kolem 16:30 SELČ připisovala zhruba 3,1 procenta na 71,48 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) vykazovala nárůst 3,5 procenta na 69,54 dolaru za barel.

Zásoby ropy ve Spojených státech vzrostly v týdnu do 16. července o 2,1 milionu barelů na 439,7 milionu barelů, uvedl dnes Úřad pro energetické informace (EIA). Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali naopak pokles o 4,5 milionu barelů.

Ropa se prudce propadla v pondělí po oznámení, že skupina OPEC+, tedy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, od srpna do prosince zvýší každý měsíc denní produkci o 400.000 barelů. Výprodej urychlily i obavy z šíření koronavirové mutace delta v USA, Británii a Japonsku, která by mohla poškodit poptávku. Už v úterý ale ceny obnovily růst.

„Zdá se, že ropa… našla podporu, protože se znovu zvyšuje ochota k riziku,“ uvedl analytik Ricardo Evangelista ze společnosti ActivTrades.

Analytici společnosti JPMorgan očekávají, že celosvětová poptávka v srpnu v průměru dosáhne 99,6 milionu barelů (mbd) denně. To je o 4,4 mbd více než v dubnu.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ