SafeMoon: Nový Dogecoin nebo Ponziho schéma?

Nová kryptoměna se chystá vystřelit na Měsíc podobně jako Dogecoin, Bitcoin a Ethereum. Je však skutečně připravena na výrazný úspěch?

SafeMoon, která byla spuštěna v březnu 2021 a nasbírala již více než milion uživatelů, je kryptoměna založená na blockchainu podobná Dogecoinu, Bitcoinu a Ethereu, ale s několika zásadními rozdíly.

Zakladatelé si všimli některých klíčových problémů mnoha digitálních měn, které chtěli odstranit, jako je například volatilita cen. Aby odradili od jednodenního obchodování, které někdy způsobuje velké výkyvy cen, SafeMoon odmění dlouhodobé držitele tím, že zavede poplatek ve výši 10 % z každého prodeje. Polovina těchto poplatků bude rozdělena mezi stávající majitele mincí, a to formou dividendy vyplácené v dalších mincích.

I když zatím není příliš jasné, co SafeMoon investorům umožní, poplatek za prodej lidi od prodeje odradí. Držení se zkrátka vyplatí víc.

„Cílem je zabránit větším propadům, když se velryby rozhodnou prodat své tokeny později, což zabrání tomu, aby cena tolik kolísala,“ vysvětluje SafeMoon ve firemním whitepaperu. Velryby je výraz pro velké držitele mincí.

Kromě toho se společnost rozhodla místo průběžného pálení zvolit ruční pálení, tj. pálení, které představuje ničení mincí s cílem přidat měně vzácnost, a tím i hodnotu. Společnost SafeMoon věří, že ruční vypalování jí umožní větší kontrolu nad nabídkou a cenou mince.

Cena společnosti SafeMoon
Podle CoinMarketCap má mince SafeMoon v době psaní tohoto článku hodnotu 0,000005084 USD, což je více než při jejím uvedení na trh, kdy měla hodnotu 0,0000000010 USD. Jeho aktuální tržní kapitalizace se pohybuje mezi necelými 3 a téměř 4 miliardami dolarů.

Tato čísla z ní samozřejmě zdaleka nedělají jednu z nejlepších kryptoměn, jako je Dogecoin – v době psaní tohoto článku je v žebříčku nejlepších kryptoměn na 202. místě – ale už teď přitahuje velkou pozornost, protože je relativně levná a nabízí novou funkci odměňování držby. Vzpomeňte si, že i naše oblíbená psí měna začínala na malé ceně, než vystřelila na Měsíc.

Kdo stojí za měnou SafeMoon?
O tvůrcích SafeMoon toho moc nevíme, snad jen to, že má šest vůdčích osobností. Generálním ředitelem je muž jménem John Karony, který býval analytikem amerického ministerstva obrany. Technický ředitel společnosti SafeMoon, Thomas Smith, strávil poslední dva roky spoluprací s několika organizacemi zabývajícími se blockchainem a DeFi. Provozní ředitel Jack Haines-Davies na svém profilu na síti LinkedIn uvedl pouze názvy společností, ačkoli se zdá, že žádná z nich nemá webové stránky, které by vysvětlovaly jejich účel.

Co bude pro SafeMoon následovat?
Projekt stanovil plán na letošní rok. V prvním čtvrtletí nechá SafeMoon zdvojnásobit velikost svého týmu a začne pracovat na marketingové kampani. Dalšími kroky v plánu je vývoj aplikace – i když zatím není jasné, k jakému účelu kromě usnadnění obchodování SafeMoon – peněženky a některých her.

SafeMoon chce také vstoupit na hlavní kryptoměnové burzy, jako je Binance. Kromě toho by chtěli vybudovat vlastní burzu – kde by nabízeli NFT -, dále rozšiřovat svůj tým a otevřít kanceláře na starém kontinentu. Poslední polovina roku bude věnována dokončení burzy SafeMoon a otevření kanceláře v Africe.

Kritici projektu SafeMoon
Projekt má však i své kritiky. SafeMoon například vlastní více než 50 % likvidity a odmítá ji opravit. Co jim brání v tom, aby vše prodali a vytvořili koberec, který znemožní prodej ostatním obchodníkům? Všechny prostředky by byly ztraceny a my bychom byli pouze svědky podvodu s odchodem.

SafeMoon byl také srovnáván s Bitconnectem, který se ukázal být jen Ponziho schématem, kde by veškeré zisky dosažené v budoucnu byly založeny na tom, že někdo zaplatí za token více než vy dále. To by znamenalo, že ze systému by profitovali především ti, kdo jej přijali dříve, a pro opozdilce by zůstaly jen zbytky. Jak řekl investor a influencer v oblasti kryptoměn Lark Davis: „Pamatujte, že to, že na Ponziho systému vyděláváte, nic nemění na tom, že se jedná o Ponziho systém.“

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ