Společnost Nike by mohla vyčerpat zásoby tenisek vyrobených ve Vietnamu, protože Covidová situace se zhoršuje

Podle nové zprávy společnosti S&P Global Market Intelligence hrozí, že společnosti Nike dojdou tenisky vyráběné ve Vietnamu, protože se celosvětově zhoršuje krize s Covidem.

Varování přichází poté, co dva z dodavatelů společnosti Nike ve Vietnamu, Chang Shin Vietnam Co. a Pou Chen Corp. nedávno zastavili výrobu kvůli rychle rostoucí epidemii Covid v regionu. Ve fiskálním roce 2020 společnost Nike uvedla, že smluvní továrny ve Vietnamu vyrobily zhruba 50 % celkové obuvi značky Nike.

Nová analýza společnosti Panjiva, obchodní linie společnosti S&P Global Market Intelligence, zjistila, že ve druhém čtvrtletí roku 2021 se Vietnam podílel na 49 % amerického námořního dovozu spojeného se společností Nike a jejími výrobky.

Podle společnosti Panjiva vede v dovozu společnosti Nike z Vietnamu obuv, která byla ve 12 měsících do 30. června zahrnuta do 82 % dodávek.

„Zdraví a bezpečnost našich spoluhráčů i našich dodavatelů zůstává naší nejvyšší prioritou,“ uvedla mluvčí společnosti Nike v e-mailovém prohlášení pro CNBC.

„Nadále spolupracujeme s našimi dodavateli, abychom podpořili jejich úsilí v reakci na dynamickou a bezprecedentní povahu Covid-19,“ dodala. „Při dalším řešení těchto okolností očekáváme, že naši dodavatelé budou upřednostňovat zdraví a živobytí svých zaměstnanců a budou nadále dodržovat zákonné požadavky a Kodex chování společnosti Nike týkající se poskytování mezd, benefitů a odstupného. Jsme přesvědčeni o schopnosti společnosti Nike zvládnout tuto krátkodobou dynamiku a při plánování zůstáváme obezřetní.“

Akcie společnosti Nike klesly přibližně o 1,3 %. Od počátku roku akcie vzrostly přibližně o 11,5 %. Tržní kapitalizace společnosti Nike činí zhruba 250 miliard USD.

Narušení zasáhlo dodavatelský řetězec společnosti Nike i ostatních právě v době, kdy se maloobchodní průmysl dostává do důležité sezóny „back-to-school“. Společnosti již pravděpodobně obdržely a uskladnily zboží, aby mohly zásobit regály do podzimu, ale nyní by mnoho podniků mělo zadávat objednávky na prázdniny. Dodavatelské řetězce v posledních měsících trápí i další překážky, včetně nedostatku nákladních kontejnerů a nedostatku místa v přístavech.

Generální ředitel společnosti Brooks Running Company Jim Weber minulý měsíc řekl televizi CNBC, že jeho společnost má zhruba 80denní cyklus dodávek, zatímco dříve to bylo jen 40 dní.

„Není pochyb o tom, že dodavatelský řetězec v našem odvětví je napjatý,“ řekl.

Oděvní značky včetně Levi Strauss a H&M čelí podobným problémům v Bangladéši, kde se nachází řada velkých center výroby oděvů.

Řetězec obchodních domů Nordstrom zažívá zpoždění uprostřed svého největšího každoročního výprodeje.

Během konferenčního hovoru s analytiky, který se uskutečnil minulý měsíc po zveřejnění výsledků, finanční ředitel společnosti Nike Matt Friend uvedl, že společnost předpokládá, že zpoždění v dodavatelském řetězci a vyšší logistické náklady budou přetrvávat po většinu fiskálního roku 2022. Poptávka spotřebitelů podle něj v mnoha případech převyšuje nabídku.

To znamená, že je velmi pravděpodobné, že spotřebitelé budou mít v následujících měsících omezený výběr nebo některé položky zcela vyprodané, až přijdou nakupovat do obchodů nebo na internet.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky

SOUVISEJÍCÍ