Jak ale vlastně vzniknul tento svátek kinematografie?
16. května roku 1929 se v kalifornském Hollywoodu poprvé udělovaly ceny za vynikající výkony v domácím i zahraničním filmu – Oscary. Od té doby se toto ocenění uděluje každoročně. Pár Oscarů navíc už úspěšně přistálo i u nás v České republice. Dnes se krátce podíváme na příběh těchto zlatých sošek.
Při pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den samozřejmě připadá ještě o mnoho více:
1888 – Nikola Tesla na přednášce popsal zařízení, které umožní efektivní generování a použití střídavých proudů pro přenos elektrické energie na dlouhé vzdálenosti.
1920 – Papež Benedikt XV. prohlásil Johanku z Arku za svatou.
1950 – Starosta Berlína Ernst Reuter odmítl podmínky sovětského velitele města pro svobodné volby v celém Berlíně (odchod všech okupačních jednotek a právo veta pro Sovětský svaz ve výboru čtyř velmocí).
2007 – Druhá Češka na Mount Everestu. Klára Poláčková zdolala nejvyšší horu světa v 8:16 hod. místního času.
A nyní se už můžeme přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
1975 – Japonská elektronická společnost Sony představila videokazetový magnetofon Betamax. Jednalo se o jeden z prvních komerčně dostupných systémů pro záznam videa, který otevřel cestu k rozvoji trhu s domácím videem.
1995 – Založena Světová obchodní organizace (WTO). Tato organizace má za úkol podporovat volný obchod mezi členskými zeměmi a řešit obchodní spory mezi nimi.
1945 – Prezident republiky Dr. Edvard Beneš se z londýnského exilu vrátil do Prahy.
Příběh nejprestižnějšího filmového ocenění – Oscarů
Oscar je označení pro ceny, které každoročně uděluje Akademie filmového umění a věd se sídlem v Beverly Hills v Kalifornii (USA) za úspěchy ve filmovém průmyslu. Ceny byly poprvé uděleny v roce 1929 a vítězové získávají pozlacenou sošku běžně nazývanou také jako Oscar.
Kategorie a pravidla
Vítězové jsou vybíráni z následujících 24 kategorií: nejlepší film, herec, herečka, herec ve vedlejší roli, herečka ve vedlejší roli, režie, původní scénář, adaptovaný scénář, kamera, výprava, střih, původní hudba, původní píseň, kostýmy, líčení a účes, mix zvuku, střih zvuku, vizuální efekty, cizojazyčný film, animovaný celovečerní film, animovaný krátký film, hraný krátký film, hraný dokumentární film a dokumentární krátký film. Akademie rovněž uděluje vědecké a technické ceny, ceny za zvláštní úspěchy, čestné ceny, humanitární cenu Jeana Hersholta, pamětní cenu Irvinga G. Thalberga (za vynikající producentské výkony) a cenu Gordona E. Sawyera (za technologický přínos), které však nemusí být udělovány každoročně. V srpnu 2018 Akademie oznámila, že přidává výroční kategorii za „mimořádné úspěchy v oblasti populárního filmu“, která bude mít premiéru na ceremoniálu v roce 2019. Po kritice a zmatcích se však akademie rozhodla zavedení nové kategorie odložit.
Aby mohl být film v daném roce oceněn, musí být v období od 1. ledna do půlnoci 31. prosince daného roku alespoň jeden týden veřejně promítán za placené vstupné v komerčním kině v okrese Los Angeles. Výjimku z tohoto pravidla tvoří cizojazyčné filmy, které se přihlašují podle země původu a nemusely být promítány ve Spojených státech. Dokumentární a krátké filmy mají odlišné požadavky na způsobilost a oficiálně je předkládají jejich producenti, zatímco u hudebních cen je nutné, aby hudební umělec podal přihlášku.
Kandidáty na Oscara mohou nominovat a hlasovat pro ně pouze členové Akademie filmového umění a věd. Akademie je rozdělena do různých oborů filmové tvorby a nominované v jednotlivých kategoriích vybírají členové příslušného oboru; scénáristé tedy nominují scénáristy, režiséři režiséry atd. Celá členská základna akademie nominuje kandidáty na nejlepší film a hlasováním určuje vítěze ve většině kategorií.
Kromě toho, že uděluje mezinárodní uznání a prestiž, může cena Akademie hrát zásadní roli při úspěchu hlavních vítězů. Cena za nejlepší film může například výrazně zvýšit kasovní příjmy vítězného filmu. Pro herce a režiséry ocenění často znamená vyšší platy, větší pozornost médií a lepší filmové nabídky.
Jak ale vlastně vzniknul tento svátek kinematografie?16. května roku 1929 se v kalifornském Hollywoodu poprvé udělovaly ceny za vynikající výkony v domácím i zahraničním filmu – Oscary. Od té doby se toto ocenění uděluje každoročně. Pár Oscarů navíc už úspěšně přistálo i u nás v České republice. Dnes se krátce podíváme na příběh těchto zlatých sošek.Při pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den samozřejmě připadá ještě o mnoho více:
1868 – Položen základní kámen Národního divadla.
1879 – Premiéra Slovanských tanců Antonína Dvořáka.
1888 – Nikola Tesla na přednášce popsal zařízení, které umožní efektivní generování a použití střídavých proudů pro přenos elektrické energie na dlouhé vzdálenosti.
1920 – Papež Benedikt XV. prohlásil Johanku z Arku za svatou.
1950 – Starosta Berlína Ernst Reuter odmítl podmínky sovětského velitele města pro svobodné volby v celém Berlíně .
2007 – Druhá Češka na Mount Everestu. Klára Poláčková zdolala nejvyšší horu světa v 8:16 hod. místního času.
A nyní se už můžeme přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
1975 – Japonská elektronická společnost Sony představila videokazetový magnetofon Betamax. Jednalo se o jeden z prvních komerčně dostupných systémů pro záznam videa, který otevřel cestu k rozvoji trhu s domácím videem.
1995 – Založena Světová obchodní organizace . Tato organizace má za úkol podporovat volný obchod mezi členskými zeměmi a řešit obchodní spory mezi nimi.
1945 – Prezident republiky Dr. Edvard Beneš se z londýnského exilu vrátil do Prahy.
Oscar je označení pro ceny, které každoročně uděluje Akademie filmového umění a věd se sídlem v Beverly Hills v Kalifornii za úspěchy ve filmovém průmyslu. Ceny byly poprvé uděleny v roce 1929 a vítězové získávají pozlacenou sošku běžně nazývanou také jako Oscar.Kategorie a pravidlaVítězové jsou vybíráni z následujících 24 kategorií: nejlepší film, herec, herečka, herec ve vedlejší roli, herečka ve vedlejší roli, režie, původní scénář, adaptovaný scénář, kamera, výprava, střih, původní hudba, původní píseň, kostýmy, líčení a účes, mix zvuku, střih zvuku, vizuální efekty, cizojazyčný film, animovaný celovečerní film, animovaný krátký film, hraný krátký film, hraný dokumentární film a dokumentární krátký film. Akademie rovněž uděluje vědecké a technické ceny, ceny za zvláštní úspěchy, čestné ceny, humanitární cenu Jeana Hersholta, pamětní cenu Irvinga G. Thalberga a cenu Gordona E. Sawyera , které však nemusí být udělovány každoročně. V srpnu 2018 Akademie oznámila, že přidává výroční kategorii za „mimořádné úspěchy v oblasti populárního filmu“, která bude mít premiéru na ceremoniálu v roce 2019. Po kritice a zmatcích se však akademie rozhodla zavedení nové kategorie odložit.Aby mohl být film v daném roce oceněn, musí být v období od 1. ledna do půlnoci 31. prosince daného roku alespoň jeden týden veřejně promítán za placené vstupné v komerčním kině v okrese Los Angeles. Výjimku z tohoto pravidla tvoří cizojazyčné filmy, které se přihlašují podle země původu a nemusely být promítány ve Spojených státech. Dokumentární a krátké filmy mají odlišné požadavky na způsobilost a oficiálně je předkládají jejich producenti, zatímco u hudebních cen je nutné, aby hudební umělec podal přihlášku.Kandidáty na Oscara mohou nominovat a hlasovat pro ně pouze členové Akademie filmového umění a věd. Akademie je rozdělena do různých oborů filmové tvorby a nominované v jednotlivých kategoriích vybírají členové příslušného oboru; scénáristé tedy nominují scénáristy, režiséři režiséry atd. Celá členská základna akademie nominuje kandidáty na nejlepší film a hlasováním určuje vítěze ve většině kategorií.Kromě toho, že uděluje mezinárodní uznání a prestiž, může cena Akademie hrát zásadní roli při úspěchu hlavních vítězů. Cena za nejlepší film může například výrazně zvýšit kasovní příjmy vítězného filmu. Pro herce a režiséry ocenění často znamená vyšší platy, větší pozornost médií a lepší filmové nabídky.
Čínská společnost REFIRE, přední hráč v oblasti vodíkových technologií, oznámila svůj vstup na hongkongskou burzu cenných papírů. Tento krok představuje...