Používáte Google Chrome? Pokud ano – řadíte se v současnosti téměř ke 3 miliardám uživatelů po celém světě…
21. května roku 2012 se Google Chrome poprvé stal nejpoužívanějším prohlížečem na světě. Takzvaná válka prohlížečů byla v těch letech velmi populárním tématem. Soupeřily mezi sebou společnosti jako Mozilla, Microsoft nebo třeba právě Alphabet. Google si toto prvenství ostatně drží dodnes. Dnes se tedy podíváme na stručný příběh projektu Chrome.
Při bližším pohledu do průřezu historií pak samozřejmě uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1998 – Severní Irové dali většinovou podporu mírovému řešení konfliktu v Ulsteru, zahrnutém do Stormontské dohody.
- 1998 – V Portugalsku prezident Jorge Sampaio zahájil lisabonskou světovou výstavu, posledního tisíciletí.
- 2000 – Ve
(Francii) získal dánský filmař Lars von Trier Zlatou palmu na 53. ročníku filmového festivalu v Cannes za svůj film Tanečnice ve tmě. - 2001 – byl vyhlášen Světový den kulturní rozmanitosti a Národní den afrokolumbijství.
- 2001 – Americký ministr zahraničí Colin Powell žádal od Izraele příměří a zastavení nových osad osadníků na palestinských územích.
- 2002 – Kolumbijský zpěvák a skladatel Juanes vydal své druhé studiové album s názvem Un día normal.
- 2002 – Portorický merenguero Elvis Crespo vydal Tuneros del San Luis 1:0 na stadionu Hidalgo.
- 2008 – se konalo finále Ligy mistrů UEFA, ve kterém zvítězil Manchester United. Dějištěm zápasu byl olympijský stadion Lužniki v Moskvě
(Rusko) .
A nyní se už můžeme přesunout do světa byznysu a ekonomiky:
- 1881 – Clara Bartonová založila ve Washingtonu Americký červený kříž.Tato organizace hraje klíčovou roli v oblasti reakce na katastrofy, dárcovství krve, zdravotních a bezpečnostních školení a humanitární pomoci.
- 1927 – Úspěšný transatlantický let letce Charlese Lindbergha přinesl leteckému průmyslu značnou pozornost a uznání. Znamenal významný milník ve vývoji komerčního letectví a podnítil další pokrok v této oblasti.
- 1991 – Indická vláda zahájila hospodářské reformy vyhlášením nové průmyslové politiky, jejímž cílem bylo liberalizovat indickou ekonomiku a přilákat zahraniční investice. Tato změna politiky připravila půdu pro hospodářský růst a transformaci v zemi.
Příběh platformy Google Chrome – Jak Alphabet vyhrála válku prohlížečů
Google na internetu prostě umí vítězit. Za méně než deset let se Google Chrome stal webovým prohlížečem s největším podílem na trhu. Jeho funkce oslovují jak běžné surfaře, tak firmy. Jak se mu to ale podařilo?
Po zániku aplikace Netscape Navigator se jediným dominantním prohlížečem ve světě webových prohlížečů stává Internet Explorer od společnosti Microsoft. Monopol má však vždy své nevýhody. Bez konkurence Microsoft na svém prohlížeči příliš nepracoval. Nové verze přicházely pouze s drobnými doplňky a opravami chyb. V roce 2004 začala popularita Internet Exploreru klesat. Technologie se vyvíjela, ale Internet Explorer od konce první války prohlížečů zaznamenal jen malý pokrok. Zatímco Netscape upadal, otevřel svůj kód a později pověřil neziskovou organizaci Mozilla Foundation vytvořením nástupce svého prohlížeče. Po opožděném a pomalém vývoji vydala Mozilla v roce 2004 svůj prohlížeč Mozilla Firefox, čímž zahájila druhou válku prohlížečů.
Vítěz první války prohlížečů byl nyní starý a nezabezpečený. Mozilla Firefox vznikla z popela navigátoru Netscape. Měl funkce, jako je vyhledávací panel, filtr phishingu, prohlížení v záložkách, vylepšenou podporu webových standardů a plnou podporu PNG. Společnost Microsoft také vydala Internet Explorer 7.0 s těmito funkcemi, ale opozdily se. V době, kdy si Internet Explorer užíval svého monopolu, byl ve vývoji ještě jeden prohlížeč, a to webový prohlížeč Opera, který měl výše uvedené funkce také dříve, než vyšla sedmá verze Internet Exploreru. Úpadek Internet Exploreru již začal. Společnost Microsoft však na svém prohlížeči nepřestala pracovat a po dvou letech byl vydán Internet Explorer 8.0. Obsahoval funkce, jako je vylepšená ochrana soukromí, akcelerátory, režim kompatibility pro stránky určené pro starší prohlížeče a vylepšená podpora různých webových standardů. Přesto nedokázal mít žádný velký vliv, protože podíl používání Mozilly Firefox rostl velmi dobrým tempem. Do roku 2009 byly vydány různé verze prohlížeče Firefox s vyšším výkonem, nativní integrací zvuku a videa a mnoha dalšími funkcemi pro ochranu soukromí. V té době se výrazně prosazovala také Opera.
Mozilla si uvedením vlastního prohlížeče otevřela cestu do komunity webových prohlížečů. Měla významný dopad a přiměla ostatní společnosti, aby si uvědomily, že pro webové prohlížeče skutečně existuje trh. Do druhé války o definitivní nadvládu se pak zapojil i Google.
Google měl monopol na vyhledávače, přesto měl jen málo konkurentů, jako například Yahoo. Válka již začala a Google již vyhlášení války plánoval. Stejně jako Mozilla i Google vytvořil open-source projekt známý jako Chromium. A nakonec v roce 2008 uvedli na trh webový prohlížeč Google Chrome s novým vynikajícím javascriptovým modelem V8. Tento nový javascriptový engine by měl v budoucnu velký vliv, protože by jej využívaly technologie jako MongoDB a NodeJS. Podíl prohlížeče Google Chrome by se v následujících letech výrazně zvýšil, ale Mozilla Firefox stále vedl žebříčky používání. V té době již Internet Explorer klesal. Google Chrome přijal novou koncepci rychlého vydávání svých verzí s lepšími funkcemi. Ostatní webové prohlížeče nedokázaly držet krok. Mezitím se objevily také pokročilé mobilní prohlížeče, které také byly, každý prohlížeč bojoval o konečnou nadvládu.
Společnost Microsoft ukončila výrobu novějších verzí Internet Exploreru, čímž je vyřadila z války. Prohlížeč Opera se v pozdější fázi války nikdy výrazněji neprosadil, ale po léta měl určitou věrnou uživatelskou základnu. Přesto pro Google Chrome neexistovala žádná vážná konkurence. I když si Safari od společnosti Apple získalo oblibu mezi uživateli systémů IOS a Mac, Chrome měl stále největší podíl na používání webových prohlížečů. Do roku 2017 se podíl prohlížeče Google Chrome na všech platformách rozšířil o více než šedesát procent. A konečně v roce 2017 Andreas Gal, bývalý technický ředitel společnosti Mozilla, prohlásil, že Google Chrome vyhrál druhou válku prohlížečů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky