Klíčové body
- Pojďme se podívat, jaká byla cesta Twitteru — tedy pardon, X
- Jak se impéria zmocnil Elon Musk?
- Co bude v této sáze následovat?
Twitter přichází na světlo světa. Pojďme se podívat na to, co za touto dlouhou cestou všechno stálo.
22. června roku 2006 se začalo pracovat na spuštění sociální platformy Twitter. Tato síť se od té doby stala poměrně zásadním médiem. Dnes ji známe především jako střet obchodních zájmů samotného velkého Elona Muska. Pojďme se ale na příběh Twitteru podívat trochu více dopodrobna.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den samozřejmě připadá ještě o mnoho více:
- 431 – Zahájen Efezský koncil.
- 533 – Z Konstantinopole slavnostně vyplula flota pod vedením Flavia Belisara proti Vandalskému království v severní Africe.
- 1483 – Richard III. mocí uchvátil anglický trůn
- 1535 – Stětí rochesterského biskupa Jana Fishera, protože odmítl uznat krále Jindřicha VIII. hlavou anglikánské církve a platnost jeho sňatku s Annou Boleynovou.
- 1633 – Italský vědec Galileo Galilei odvolal před inkvizičním soudem Koperníkovo učení, že Země se točí kolem Slunce.
- 1847 – Premiéra jedenácté Verdiho opery Loupežníci v Londýně.
- 1906 – Korunovace norského krále Haakona VII.
- 1911 – V Londýně proběhla korunovace Jiřího V.
- 1940 – Kapitulace Francie ve 2. světové válce.
- 1941 – Nacistické Německo přepadlo bez vyhlášení války SSSR
(Operace Barbarossa, ukázka tzv. blitzkriegu) . - 1944 – Začala Operace Bagration, jedna z nejmohutnějších bitev 2. světové války.
- 1976 – Zrušen trest smrti v Kanadě.
- 1978 – Objeven Charon, měsíc Pluta.
A nyní se už klasicky přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1979 – Americká technologická společnost IBM uvedla na trh počítač IBM 4341, mainframe systém, který sehrál zásadní roli ve vývoji moderní výpočetní techniky.
- 1998 – Americké ministerstvo spravedlnosti a 20 generálních prokurátorů jednotlivých států podalo antimonopolní žaloby na společnost Microsoft, v nichž tvrdili, že se společnost dopustila praktik narušujících hospodářskou soutěž.
- 2009 – Společnost General Motors
(GM) , jeden z největších výrobců automobilů na světě, získala ochranu před bankrotem podle kapitoly 11. Toto podání znamenalo významný mezník v celosvětové finanční krizi a vedlo k významné restrukturalizaci společnosti. - 2020 – Německá fintechová společnost Wirecard AG podala v důsledku rozsáhlého účetního skandálu návrh na insolvenci. Skandál se týkal díry v rozvaze společnosti ve výši 1,9 miliardy eur
(2,1 miliardy USD) a vedl k zatčení několika vedoucích pracovníků.
Jak Twitter změnil svět, ve kterém žijeme
Hashtagy, retweety, zmínky – to jsou jen některé z pojmů, které jsou běžnou součástí dnešního internetového slovníku, a může za to Twitter. Twitter je jednou z největších platforem sociálních médií na světě s přibližně 450 miliony aktivních uživatelů – těžko uvěřit, že existuje teprve od roku 2006.
Jak Twitter začínal
Počátky Twitteru sahají do začátku roku 2006, kdy se student newyorské univerzity Jack Dorsey podělil o nový nápad na online komunikaci s několika svými spolupracovníky ve společnosti Odeo, která se zabývala podcastingem. Dorseyho nápadem byla platforma, která umožňovala uživatelům sdílet krátké zprávy se skupinami lidí, podobně jako se posílají textové zprávy. První verze této platformy byla označována jako „twttr“ a používali ji výhradně lidé, kteří pracovali pro společnost Odeo. Dne 15. července 2006 byl Twitter představen veřejnosti. V prvních měsících se na webu začalo objevovat kolem 20 000 tweetů denně, ale v roce 2007, kdy byl Twitter žhavým tématem na konferenci South by Southwest Interactive, toto číslo vzrostlo na 60 000. V roce 2007 se Twitter stal jedním z nejzajímavějších webů na světě.
Jak se Twitter stal populárním
Poté, co se Twitteru dostalo takového uznání na zmíněné konferenci, začal být ve světě sociálních médií dobře známý. V roce 2008 se na této webové stránce začalo objevovat 300 000 tweetů denně, jejichž počet do začátku roku 2010 vzrostl na 50 milionů tweetů denně. Tato platforma sociálních médií se stala nejen hitem pro lidi, kteří chtěli sdílet zprávy s přáteli – ale také jedním z nejjednodušších způsobů, jak mohou společnosti inzerovat a komunikovat se svými zákazníky. Brzy začaly televizní pořady a firmy propagovat hashtagy a vybízet spotřebitele, aby je zahrnovali do svých tweetů, a z twitterových hesel se rychle stal identifikátor používaný v osobním i profesním prostředí.
Jak si Twitter vede dnes
V posledních několika letech je Twitter stále jedním z největších jmen v oblasti sociálních médií. Lidé a firmy tuto platformu sociálních médií používají denně a každý den je zveřejněno přibližně 500 milionů tweetů. Twitter se stal neuvěřitelně užitečným nástrojem pro podniky všech velikostí, který jim umožňuje komunikovat se zákazníky, sledovat nejnovější trendy a propagovat svůj obsah a další funkce webových stránek.
V posledním roce se mluvilo spíše o tom, jak tuto platformu přebral pod svá křídla Elon Musk. Byla to dlouhá sága. O tom ale zase
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky