UFO a Roswell jsou dnes pojmy, které už prakticky nevyhnutelně musíme spojovat. Celý incident dnes slaví výročí. Jak to tedy bylo?
Dne 2. července roku 1947 bylo údajně objeveno UFO, které havarovalo v noci u města Roswell v Novém Mexiku v USA, jeho existence nebyla však nikdy potvrzena. Tento příběh dodnes fascinuje konspirační teoretiky po celém světě. Je na něm něco pravdy?
Při bližším pohledu do průřezu historií uvidíme, že toho na dnešní den připadá samozřejmě ještě o mnoho více:
1918 – USA uznává Československou národní radu jako provizorní vládu
1919 – První úspěšný přelet Atlantiku – u vzducholodí R 34.
1942 – Druhá světová válka: V polském Chelmnu bylo zplynováno 83 lidických dětí v důsledku atentátu na Heydricha
1947 – Údajně bylo objeveno UFO, které havarovalo v noci u města Roswell v Novém Mexiku v USA, nebylo však nikdy potvrzeno.
1950 – Na okruhu v Remeši se jel šestý závod Formule 1. Vítězem se stal Juan Manuel Fangio na voze Alfa Romeo.
1954 – Československý tenista Jaroslav Drobný vyhrál turnaj ve Wimbledonu, když porazil Australana Kena Rosewalla (13-11, 4-6, 6-2, 9-7)
1964 – Lyndon Johnson podepsal zákon o občanských právech, kterým byla zakázána rasová segregace na veřejných místech.
1976 – Sjednocením Vietnamské demokratické republiky a Vietnamské republiky vznikla Socialistická republika Vietnam.
1983 – Na Wimbledonském tenisovém turnaji porazila Martina Navrátilová Andreu Jaegerovou (6-0, 6-3) a získala tak už 4. wimbledonský titul
2002 – Americký milionář Steve Fossett jako první člověk na světě dokončil sólový oblet zeměkoule balónem bez zastávky. Odstartoval 19. června 2002.
2005 – Proběhla série koncertů Live 8 na podporu boje proti chudobě v Africe.
2008 – Kolumbijské bezpečnostní síly osvobodily z rukou FARC patnáct rukojmí v čele s Ingrid Betancourtovou.
2011 – Česká tenistka Petra Kvitová vyhrála ve Wimbledonu svůj první Grand Slam, když porazila Marii Šarapovovou 6-3, 6-4.
A nyní se už přesuneme do světa byznysu a ekonomiky (ostatně jako obvykle):
1962 – Společnost Walmart, založená Samem Waltonem, otevírá svůj první obchod v Rogersu v Arkansasu, čímž vzniká jeden z největších maloobchodních řetězců na světě.
2001 – WorldCom, jedna z největších telekomunikačních společností ve Spojených státech, podává žádost o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11 poté, co odhalil účetní nesrovnalosti ve výši přibližně 3,8 miliardy dolarů.
2003 – Společnosti Sirius Satellite Radio a XM Satellite Radio dokončují fúzi a vytvářejí společnost SiriusXM Radio, která se od té doby stala jedním z předních poskytovatelů služeb satelitního rádia.
2015 – Řecko se stalo první vyspělou zemí, která nezaplatila Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF), což poukázalo na probíhající finanční krizi v zemi a její dopad na globální trhy.
Roswell a UFO: Co se tehdy vlastně stalo?!
Roswellský incident je název, kterým dnes pojmenováváme události kolem havárie a vyzvednutí výškového balonu amerického armádního letectva v roce 1947 poblíž Roswellu v Novém Mexiku, které se staly středobodem konspirační teorie zahrnující UFO a mimozemšťany. Americká armáda podpořila teorie tím, že nejprve tvrdila, že nalezené trosky pocházejí z „létajícího disku“, a poté oznámila, že trosky patří meteorologickému balónu. V roce 1994 se nakonec ukázalo, že balón byl součástí přísně tajného projektu Mogul, jehož cílem bylo odhalit sovětské testy jaderných bomb.
Toto odhalení však konspiračním teoriím příliš nepomohlo.V roce 1947 byly Spojené státy a další země uprostřed šílenství kolem „létajících talířů“, protože lidé hlásili, že na obloze vidí podivné objekty, o nichž tvrdili, že jsou to vesmírné lodě pilotované mimozemšťany.V této situaci objevil v červnu rančer W. W. („Mac“) Brazel poblíž Roswellu v Novém Mexiku neobvyklé trosky.Materiál obsahoval alobal, gumové proužky a tyčinky. Následující měsíc odnesl předměty roswellskému šerifovi, který následně kontaktoval Roswell Army Air Field (RAAF). Po vyzvednutí trosek vydalo RAAF mimořádné tiskové prohlášení, v němž uvedlo, že z místního ranče byl vyzvednut „létající disk“. Tiskovou zprávu okamžitě převzal deník Roswell Daily Record a 8. července ji otiskl s titulkem „RAAF zachytilo létající talíř na ranči v Roswellské oblasti“.
Téměř okamžitě však armáda oznámila, že „talíř“ byl ve skutečnosti meteorologický balón nesoucí radarový cíl – zařízení trochu podobné krabicovému drakovi, vyrobené z fóliového papíru připevněného na rám z balsového dřeva. Roswell Morning Dispatch si tohoto nového tvrzení všiml v článku z 9. července 1947 nazvaném „Armáda vyvrací Roswellský létající disk, zatímco svět vře vzrušením“. Článek však obsahoval také rozhovor s Brazelem, který nevěřil, že objevené trosky pocházejí z meteorologického balonu. (Části trosek, které Brazelovi připadaly nejzáhadnější, mohly ve skutečnosti pocházet z radarového cíle).
Roswellský incident se následně vytratil z titulků novin, ačkoli zájem o UFO a mimozemšťany pokračoval. V roce 1980 pak vyšla kniha The Roswell Incident. Autoři knihy Charles Berlitz a William L. Moore označili vysvětlení meteorologického balónu za „krycí historku“. Tvrdili, že původní trosky, které podle nich pocházely z havarovaného létajícího talíře, byly dopraveny na Wright Field (později Wright-Pattersonova letecká základna) poblíž Daytonu v Ohiu a materiál z meteorologického balónu byl „narychlo nahrazen“. Ačkoli byla kniha široce zpochybňována, vyvolala další konspirační teorie – a také řadu mystifikací. Zejména v roce 1984 se objevily dokumenty, které údajně představovaly tajné poznámky týkající se Majestic 12 (MJ-12), tajné operace, kterou zahájil prezident Harry S. Truman, aby se vypořádal s roswellským incidentem. Později však bylo zjištěno, že dokumenty jsou falešné, a nebyly nalezeny žádné důkazy, které by existenci MJ-12 potvrzovaly. Následoval film o údajné pitvě mimozemšťana (1995), který měl ukazovat pitvu mrtvoly mimozemšťana z roswellského incidentu. Sedmnáctiminutové video bylo později jeho režisérem prohlášeno za podvod.
Tyto podvody však spíše než konec konspiračních teorií vyvolaly zvýšený zájem o incident a Roswell se stal synonymem pro UFO a mimozemšťany. Událost se skutečně stala významnou součástí ekonomiky města. V roce 1992 bylo v Roswellu otevřeno Mezinárodní muzeum a výzkumné centrum UFO a od roku 1996 se v Roswellu každoročně koná festival UFO.
Ironií je, že Berlitz a Moore měli v jedné věci pravdu: tvrzení vlády, že v Roswellu havaroval meteorologický balón, bylo nesprávné. V roce 1994 letectvo přiznalo, že nalezený materiál ve skutečnosti pocházel z amerického špionážního balónu. Ten byl součástí projektu Mogul a snažil se monitorovat očekávané jaderné testy Sovětského svazu. V roce 1997 byla vydána konečná zpráva letectva – „Roswellská zpráva: Uzavřený případ“ – přišla s názorem, že historky o tělech mimozemšťanů mohly pocházet od civilních svědků, kteří viděli figuríny z padákových zkoušek, těžce zraněného parašutistu a ohořelá těla z havárie letadla v 50. letech 20. století. Zpráva navrhovala, aby svědci „sloučili“ jednotlivé události – materiály projektu Mogul, figuríny pro crash testy, letce a ohořelá těla – ve svých vzpomínkách. Pro mnoho „UFOlogů“ však byla tato vysvětlení považována za součást pokračujícího utajování ze strany americké vlády.
UFO a Roswell jsou dnes pojmy, které už prakticky nevyhnutelně musíme spojovat. Celý incident dnes slaví výročí. Jak to tedy bylo? Dne 2. července roku 1947 bylo údajně objeveno UFO, které havarovalo v noci u města Roswell v Novém Mexiku v USA, jeho existence nebyla však nikdy potvrzena. Tento příběh dodnes fascinuje konspirační teoretiky po celém světě. Je na něm něco pravdy? Při bližším pohledu do průřezu historií uvidíme, že toho na dnešní den připadá samozřejmě ještě o mnoho více: 1918 – USA uznává Československou národní radu jako provizorní vládu 1919 – První úspěšný přelet Atlantiku – u vzducholodí R 34. 1942 – Druhá světová válka: V polském Chelmnu bylo zplynováno 83 lidických dětí v důsledku atentátu na Heydricha 1947 – Údajně bylo objeveno UFO, které havarovalo v noci u města Roswell v Novém Mexiku v USA, nebylo však nikdy potvrzeno. 1950 – Na okruhu v Remeši se jel šestý závod Formule 1. Vítězem se stal Juan Manuel Fangio na voze Alfa Romeo. 1954 – Československý tenista Jaroslav Drobný vyhrál turnaj ve Wimbledonu, když porazil Australana Kena Rosewalla 1964 – Lyndon Johnson podepsal zákon o občanských právech, kterým byla zakázána rasová segregace na veřejných místech. 1976 – Sjednocením Vietnamské demokratické republiky a Vietnamské republiky vznikla Socialistická republika Vietnam. 1983 – Na Wimbledonském tenisovém turnaji porazila Martina Navrátilová Andreu Jaegerovou a získala tak už 4. wimbledonský titul 2002 – Americký milionář Steve Fossett jako první člověk na světě dokončil sólový oblet zeměkoule balónem bez zastávky. Odstartoval 19. června 2002. 2005 – Proběhla série koncertů Live 8 na podporu boje proti chudobě v Africe. 2008 – Kolumbijské bezpečnostní síly osvobodily z rukou FARC patnáct rukojmí v čele s Ingrid Betancourtovou. 2011 – Česká tenistka Petra Kvitová vyhrála ve Wimbledonu svůj první Grand Slam, když porazila Marii Šarapovovou 6-3, 6-4. A nyní se už přesuneme do světa byznysu a ekonomiky : 1962 – Společnost Walmart, založená Samem Waltonem, otevírá svůj první obchod v Rogersu v Arkansasu, čímž vzniká jeden z největších maloobchodních řetězců na světě. 2001 – WorldCom, jedna z největších telekomunikačních společností ve Spojených státech, podává žádost o bankrotovou ochranu podle kapitoly 11 poté, co odhalil účetní nesrovnalosti ve výši přibližně 3,8 miliardy dolarů. 2003 – Společnosti Sirius Satellite Radio a XM Satellite Radio dokončují fúzi a vytvářejí společnost SiriusXM Radio, která se od té doby stala jedním z předních poskytovatelů služeb satelitního rádia. 2015 – Řecko se stalo první vyspělou zemí, která nezaplatila Mezinárodnímu měnovému fondu , což poukázalo na probíhající finanční krizi v zemi a její dopad na globální trhy. Roswellský incident je název, kterým dnes pojmenováváme události kolem havárie a vyzvednutí výškového balonu amerického armádního letectva v roce 1947 poblíž Roswellu v Novém Mexiku, které se staly středobodem konspirační teorie zahrnující UFO a mimozemšťany. Americká armáda podpořila teorie tím, že nejprve tvrdila, že nalezené trosky pocházejí z „létajícího disku“, a poté oznámila, že trosky patří meteorologickému balónu. V roce 1994 se nakonec ukázalo, že balón byl součástí přísně tajného projektu Mogul, jehož cílem bylo odhalit sovětské testy jaderných bomb. Toto odhalení však konspiračním teoriím příliš nepomohlo.V roce 1947 byly Spojené státy a další země uprostřed šílenství kolem „létajících talířů“, protože lidé hlásili, že na obloze vidí podivné objekty, o nichž tvrdili, že jsou to vesmírné lodě pilotované mimozemšťany.V této situaci objevil v červnu rančer W. W. Brazel poblíž Roswellu v Novém Mexiku neobvyklé trosky.Materiál obsahoval alobal, gumové proužky a tyčinky. Následující měsíc odnesl předměty roswellskému šerifovi, který následně kontaktoval Roswell Army Air Field . Po vyzvednutí trosek vydalo RAAF mimořádné tiskové prohlášení, v němž uvedlo, že z místního ranče byl vyzvednut „létající disk“. Tiskovou zprávu okamžitě převzal deník Roswell Daily Record a 8. července ji otiskl s titulkem „RAAF zachytilo létající talíř na ranči v Roswellské oblasti“. Téměř okamžitě však armáda oznámila, že „talíř“ byl ve skutečnosti meteorologický balón nesoucí radarový cíl – zařízení trochu podobné krabicovému drakovi, vyrobené z fóliového papíru připevněného na rám z balsového dřeva. Roswell Morning Dispatch si tohoto nového tvrzení všiml v článku z 9. července 1947 nazvaném „Armáda vyvrací Roswellský létající disk, zatímco svět vře vzrušením“. Článek však obsahoval také rozhovor s Brazelem, který nevěřil, že objevené trosky pocházejí z meteorologického balonu. . Roswellský incident se následně vytratil z titulků novin, ačkoli zájem o UFO a mimozemšťany pokračoval. V roce 1980 pak vyšla kniha The Roswell Incident. Autoři knihy Charles Berlitz a William L. Moore označili vysvětlení meteorologického balónu za „krycí historku“. Tvrdili, že původní trosky, které podle nich pocházely z havarovaného létajícího talíře, byly dopraveny na Wright Field poblíž Daytonu v Ohiu a materiál z meteorologického balónu byl „narychlo nahrazen“. Ačkoli byla kniha široce zpochybňována, vyvolala další konspirační teorie – a také řadu mystifikací. Zejména v roce 1984 se objevily dokumenty, které údajně představovaly tajné poznámky týkající se Majestic 12 , tajné operace, kterou zahájil prezident Harry S. Truman, aby se vypořádal s roswellským incidentem. Později však bylo zjištěno, že dokumenty jsou falešné, a nebyly nalezeny žádné důkazy, které by existenci MJ-12 potvrzovaly. Následoval film o údajné pitvě mimozemšťana , který měl ukazovat pitvu mrtvoly mimozemšťana z roswellského incidentu. Sedmnáctiminutové video bylo později jeho režisérem prohlášeno za podvod. Tyto podvody však spíše než konec konspiračních teorií vyvolaly zvýšený zájem o incident a Roswell se stal synonymem pro UFO a mimozemšťany. Událost se skutečně stala významnou součástí ekonomiky města. V roce 1992 bylo v Roswellu otevřeno Mezinárodní muzeum a výzkumné centrum UFO a od roku 1996 se v Roswellu každoročně koná festival UFO. Ironií je, že Berlitz a Moore měli v jedné věci pravdu: tvrzení vlády, že v Roswellu havaroval meteorologický balón, bylo nesprávné. V roce 1994 letectvo přiznalo, že nalezený materiál ve skutečnosti pocházel z amerického špionážního balónu. Ten byl součástí projektu Mogul a snažil se monitorovat očekávané jaderné testy Sovětského svazu. V roce 1997 byla vydána konečná zpráva letectva – „Roswellská zpráva: Uzavřený případ“ – přišla s názorem, že historky o tělech mimozemšťanů mohly pocházet od civilních svědků, kteří viděli figuríny z padákových zkoušek, těžce zraněného parašutistu a ohořelá těla z havárie letadla v 50. letech 20. století. Zpráva navrhovala, aby svědci „sloučili“ jednotlivé události – materiály projektu Mogul, figuríny pro crash testy, letce a ohořelá těla – ve svých vzpomínkách. Pro mnoho „UFOlogů“ však byla tato vysvětlení považována za součást pokračujícího utajování ze strany americké vlády.