Microsoft (MSFT) je společnost, která bezesporu změnila svět
Dnes stále patří mezi nejhodnotnější společnosti světa
Jak vypadá její budoucnost?
A zbytek už je – jak se říká – historií.
Dne 29. listopadu roku 1975 Bill Gates použil v dopise Paulu Allenovi název „Micro-soft“ ( „microcomputer a software“). Tak se v podstatě začala psát jedna z nejdůležitějších kapitol ve vývoji počítačového průmyslu. Microsoft je dodnes v této oblasti jedním z největších průmyslových gigantů – a příběh pokračuje.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1814 – Londýnské The Times byly první noviny vytištěné rychlolisem, který je už poháněn párou.
1825 – Rossiniho Lazebník sevillský měl premiéru v New Yorku. Byla to první italská opera uváděná v USA.
1830 – Začátek Listopadového povstání proti Rusům ve Varšavě.
1870 – Ve Velké Británii byla zavedena povinná školní docházka.
1887 – USA dostaly práva na užívání přístavu Pearl Harbor na havajském ostrově Oahu.
1897 – V anglickém Surrey se jel první motocyklový závod.
1899 – Založen fotbalový klub FC Barcelona.
1918 – Srbsko anektovalo Černou Horu.
1929 – Americký admirál Richard Evelyn Byrd jako první člověk přeletěl jižní pól.
1945 – Vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie.
1947 – Valné shromáždění OSN schválilo Plán OSN na rozdělení Palestiny, který měl vyřešit arabsko-izraelský konflikt na území Britského mandátu Palestina.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1877 – Thomas Alva Edison poprvé představil svůj fonograf na veřejnosti.
1929 – Byla založena společnost Admiral Corporation, významný americký výrobce spotřebičů a elektroniky. Toto datum je pozoruhodné, protože se odehrálo ve stejném roce jako krach na Wall Street v roce 1929, který znamenal začátek Velké hospodářské krize.
1963 – Ve Velké Británii byly vydány skladby „I Want to Hold Your Hand“ a „This Boy“ skupiny Beatles. Tato událost byla v hudebním průmyslu významná, znamenala začátek Beatlemánie a nové éry v hudebním průmyslu.
1972 – Společnost Atari oznámila vydání hry Pong, první komerčně úspěšné videohry. Tato událost je často považována za milník ve vývoji videoherního průmyslu.
1998 – Společnosti Exxon a Mobil podepsaly dohodu o fúzi v hodnotě 73,7 miliardy dolarů, čímž vznikla společnost ExxonMobil, v té době největší společnost na světě. Jednalo se o jednu z největších podnikových fúzí v historii, která významně ovlivnila světový ropný průmysl.
2001 – Byla vydána první veřejná beta verze operačního systému Microsoft Windows XP s kódovým označením „Whistler“. Jednalo se o významnou událost v technologickém a softwarovém průmyslu, protože Windows XP se později stal jedním z nejrozšířenějších operačních systémů na světě.
Microsoft – Příběh o ovládnutí světa počítačové techniky
Microsoft (NASDAQ: MSFT) je legendou ve svém oboru.
Microsoft Corporation je přední vývojář softwarových systémů a aplikací pro osobní počítače. Společnost také vydává knihy a multimediální tituly, vyrábí vlastní řadu hybridních tabletů, nabízí e-mailové služby a prodává elektronické herní systémy a počítačové periferie (vstupní a výstupní zařízení). Má obchodní zastoupení po celém světě. Kromě hlavního výzkumného a vývojového centra v sídle společnosti v Redmondu ve státě Washington v USA provozuje Microsoft výzkumné laboratoře v anglické Cambridgi (1997), čínském Pekingu (1998), indickém Bengalúru (2005), massachusettském Cambridge (2008), newyorském New Yorku (2012) a kanadském Montrealu (2015).
V roce 1975 Bill Gates a Paul G. Allen, dva přátelé z dětství ze Seattlu, převedli BASIC, populární programovací jazyk pro sálové počítače, pro použití na raném osobním počítači (PC) Altair. Krátce poté Gates a Allen založili společnost Microsoft, jejíž název vznikl ze slov mikropočítač a software. Během několika následujících let zdokonalili BASIC a vyvinuli další programovací jazyky. V roce 1980 požádala společnost International Business Machines Corporation (IBM) Microsoft, aby vytvořil základní software neboli operační systém pro její první osobní počítač IBM PC. Microsoft zakoupil operační systém od jiné společnosti, upravil jej a přejmenoval na MS-DOS (Microsoft Disk Operating System). MS-DOS byl vydán spolu s počítačem IBM PC v roce 1981. Poté si většina výrobců osobních počítačů licencovala MS-DOS jako svůj operační systém, což společnosti Microsoft přineslo obrovské příjmy; do začátku 90. let prodala více než 100 milionů kopií programu a porazila konkurenční operační systémy, jako byl CP/M, který vytlačila počátkem 80. let, a později IBM OS/2. Společnost Microsoft prohloubila svou pozici v oblasti operačních systémů díky systému Windows, grafickému uživatelskému rozhraní, jehož třetí verze vydaná v roce 1990 si získala širokou oblibu. Do roku 1993 se Windows 3.0 a jeho další verze prodávaly tempem jeden milion kopií měsíčně a téměř 90 % osobních počítačů na světě běželo na operačním systému Microsoft. V roce 1995 společnost vydala systém Windows 95, který poprvé plně integroval MS-DOS se systémem Windows a ve snadnosti používání se účinně vyrovnal operačnímu systému Mac OS společnosti Apple Computer. Společnost Microsoft se také stala lídrem v oblasti softwaru pro produktivitu, jako jsou programy pro zpracování textu a tabulkové procesory, a předstihla tak své dlouholeté rivaly Lotus a WordPerfect.
Microsoft výrazně rozšířil svou divizi elektronického publikování, která byla vytvořena v roce 1985 a již dříve se vyznačovala úspěchem své multimediální encyklopedie Encarta. Společnost také vstoupila do odvětví informačních služeb a zábavního průmyslu s širokou škálou produktů a služeb, zejména s Microsoft Network a MSNBC (společný podnik s National Broadcasting Company, hlavní americkou televizní sítí, který začal v roce 1995 a skončil v roce 2012).
V důsledku toho se společnost Microsoft, která se v roce 1986 stala veřejně vlastněnou korporací, stala do poloviny 90. let 20. století jednou z nejsilnějších značek a nejziskovějších společností v americké historii. Z každého dolaru prodeje trvale dosahovala zisku 25 centů, což byl ohromující rekord. Ve fiskálním roce 1996 společnost poprvé překročila čistý zisk 2 miliardy dolarů a její nepřetržitá šňůra zisků pokračovala i během velké recese v letech 2007-2009 (do fiskálního roku 2009 vzrostl její čistý zisk na více než 14 miliard dolarů). Její rychlý růst v silně konkurenčním a rychle se měnícím odvětví však vyvolal nelibost a závist mezi konkurenty, z nichž někteří si stěžovali, že postupy společnosti porušují americké zákony proti nekalé soutěži. Společnost Microsoft a její obhájci namítali, že její vzestup zdaleka nepotlačuje konkurenci a technické inovace, ale naopak obojí podporuje, a že její software je stále levnější a užitečnější. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti skončilo v roce 1994 urovnáním, v němž Microsoft změnil některé prodejní praktiky, které podle vlády umožňovaly společnosti nespravedlivě odrazovat zákazníky operačních systémů od zkoušení alternativních programů. V následujícím roce ministerstvo spravedlnosti úspěšně napadlo návrh společnosti Microsoft na koupi společnosti Intuit Inc., tehdy předního výrobce finančního softwaru pro osobní počítače.
Viceprezident společnosti Microsoft J Allard (vlevo) a předseda představenstva Bill Gates při představování nejnovějších multimediálních přehrávačů Zune. Částečně kvůli ohromujícímu úspěchu v oblasti softwaru pro osobní počítače si Microsoft pomalu uvědomoval komerční možnosti síťových systémů a internetu. V roce 1993 uvedla na trh Windows NT, přelomový program, který propojil různorodé osobní počítače a nabídl vyšší spolehlivost a zabezpečení sítě. Prodeje byly zpočátku neuspokojivé, ale v roce 1996 byl systém Windows NT oslavován jako pravděpodobný standard pro počítačové sítě a rychle překonal systém NetWare společnosti Novell v podílu na trhu. Microsoft se pustil do internetového softwaru až poté, co nový podnik, Netscape Communications Corp., představil Navigator, program pro prohlížení webových stránek, který zjednodušil kdysi složitý proces navigace po World Wide Webu. Společnost Microsoft rychle vyvinula vlastní prohlížeč Internet Explorer, poskytla jej zdarma a agresivně se snažila přesvědčit výrobce počítačů a poskytovatele internetových služeb, aby jej výhradně distribuovali. Do roku 1996 Microsoft dodával Explorer s operačním systémem Windows a zahájil proces integrace Exploreru přímo do systému Windows. V reakci na to společnost Netscape obvinila Microsoft z porušení dohody z roku 1995 a podala žalobu; tyto snahy pomohly přesvědčit ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo rozsáhlé vyšetřování společnosti Microsoft.
V roce 1999 po soudním procesu, který trval 30 měsíců, soudce shledal společnost Microsoft v rozporu s Shermanovým antimonopolním zákonem (1890) a nařídil rozpad společnosti. V roce 2001 odvolací soud příkaz k rozdělení zrušil, ale přesto shledal společnost vinnou z nezákonné snahy o udržení monopolu. Právní problémy společnosti pokračovaly v roce 2004: Evropská unie (EU) uložila nejvyšší pokutu v dosavadní historii organizace, 497,2 milionu eur (611 milionů USD), jako odvetu za to, co bylo označeno za téměř monopolní praktiky společnosti Microsoft. V únoru 2008 uložila EU společnosti ještě vyšší pokutu, 899 milionů eur (1,35 miliardy dolarů), za to, že se vzepřela antimonopolnímu rozhodnutí EU z roku 2004 proti společnosti Microsoft za nezákonné přibalování multimediálního softwaru k operačnímu systému Windows s vyloučením konkurence.
A příběh se píše dodnes. Přes herní konzole jako Xbox až po nejnovější příchod segmentu jménem umělá inteligence. O tom ale zase někdy příště…
A zbytek už je – jak se říká – historií.Dne 29. listopadu roku 1975 Bill Gates použil v dopise Paulu Allenovi název „Micro-soft“ . Tak se v podstatě začala psát jedna z nejdůležitějších kapitol ve vývoji počítačového průmyslu. Microsoft je dodnes v této oblasti jedním z největších průmyslových gigantů – a příběh pokračuje.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1814 – Londýnské The Times byly první noviny vytištěné rychlolisem, který je už poháněn párou.
1825 – Rossiniho Lazebník sevillský měl premiéru v New Yorku. Byla to první italská opera uváděná v USA.
1830 – Začátek Listopadového povstání proti Rusům ve Varšavě.
1870 – Ve Velké Británii byla zavedena povinná školní docházka.
1887 – USA dostaly práva na užívání přístavu Pearl Harbor na havajském ostrově Oahu.
1897 – V anglickém Surrey se jel první motocyklový závod.
1899 – Založen fotbalový klub FC Barcelona.
1918 – Srbsko anektovalo Černou Horu.
1929 – Americký admirál Richard Evelyn Byrd jako první člověk přeletěl jižní pól.
1945 – Vyhlášena Federativní lidová republika Jugoslávie.
1947 – Valné shromáždění OSN schválilo Plán OSN na rozdělení Palestiny, který měl vyřešit arabsko-izraelský konflikt na území Britského mandátu Palestina.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1877 – Thomas Alva Edison poprvé představil svůj fonograf na veřejnosti.
1929 – Byla založena společnost Admiral Corporation, významný americký výrobce spotřebičů a elektroniky. Toto datum je pozoruhodné, protože se odehrálo ve stejném roce jako krach na Wall Street v roce 1929, který znamenal začátek Velké hospodářské krize.
1963 – Ve Velké Británii byly vydány skladby „I Want to Hold Your Hand“ a „This Boy“ skupiny Beatles. Tato událost byla v hudebním průmyslu významná, znamenala začátek Beatlemánie a nové éry v hudebním průmyslu.
1972 – Společnost Atari oznámila vydání hry Pong, první komerčně úspěšné videohry. Tato událost je často považována za milník ve vývoji videoherního průmyslu.
1998 – Společnosti Exxon a Mobil podepsaly dohodu o fúzi v hodnotě 73,7 miliardy dolarů, čímž vznikla společnost ExxonMobil, v té době největší společnost na světě. Jednalo se o jednu z největších podnikových fúzí v historii, která významně ovlivnila světový ropný průmysl.
2001 – Byla vydána první veřejná beta verze operačního systému Microsoft Windows XP s kódovým označením „Whistler“. Jednalo se o významnou událost v technologickém a softwarovém průmyslu, protože Windows XP se později stal jedním z nejrozšířenějších operačních systémů na světě.
Microsoft je legendou ve svém oboru.Microsoft Corporation je přední vývojář softwarových systémů a aplikací pro osobní počítače. Společnost také vydává knihy a multimediální tituly, vyrábí vlastní řadu hybridních tabletů, nabízí e-mailové služby a prodává elektronické herní systémy a počítačové periferie . Má obchodní zastoupení po celém světě. Kromě hlavního výzkumného a vývojového centra v sídle společnosti v Redmondu ve státě Washington v USA provozuje Microsoft výzkumné laboratoře v anglické Cambridgi , čínském Pekingu , indickém Bengalúru , massachusettském Cambridge , newyorském New Yorku a kanadském Montrealu .V roce 1975 Bill Gates a Paul G. Allen, dva přátelé z dětství ze Seattlu, převedli BASIC, populární programovací jazyk pro sálové počítače, pro použití na raném osobním počítači Altair. Krátce poté Gates a Allen založili společnost Microsoft, jejíž název vznikl ze slov mikropočítač a software. Během několika následujících let zdokonalili BASIC a vyvinuli další programovací jazyky. V roce 1980 požádala společnost International Business Machines Corporation Microsoft, aby vytvořil základní software neboli operační systém pro její první osobní počítač IBM PC. Microsoft zakoupil operační systém od jiné společnosti, upravil jej a přejmenoval na MS-DOS . MS-DOS byl vydán spolu s počítačem IBM PC v roce 1981. Poté si většina výrobců osobních počítačů licencovala MS-DOS jako svůj operační systém, což společnosti Microsoft přineslo obrovské příjmy; do začátku 90. let prodala více než 100 milionů kopií programu a porazila konkurenční operační systémy, jako byl CP/M, který vytlačila počátkem 80. let, a později IBM OS/2. Společnost Microsoft prohloubila svou pozici v oblasti operačních systémů díky systému Windows, grafickému uživatelskému rozhraní, jehož třetí verze vydaná v roce 1990 si získala širokou oblibu. Do roku 1993 se Windows 3.0 a jeho další verze prodávaly tempem jeden milion kopií měsíčně a téměř 90 % osobních počítačů na světě běželo na operačním systému Microsoft. V roce 1995 společnost vydala systém Windows 95, který poprvé plně integroval MS-DOS se systémem Windows a ve snadnosti používání se účinně vyrovnal operačnímu systému Mac OS společnosti Apple Computer. Společnost Microsoft se také stala lídrem v oblasti softwaru pro produktivitu, jako jsou programy pro zpracování textu a tabulkové procesory, a předstihla tak své dlouholeté rivaly Lotus a WordPerfect.Microsoft výrazně rozšířil svou divizi elektronického publikování, která byla vytvořena v roce 1985 a již dříve se vyznačovala úspěchem své multimediální encyklopedie Encarta. Společnost také vstoupila do odvětví informačních služeb a zábavního průmyslu s širokou škálou produktů a služeb, zejména s Microsoft Network a MSNBC .V důsledku toho se společnost Microsoft, která se v roce 1986 stala veřejně vlastněnou korporací, stala do poloviny 90. let 20. století jednou z nejsilnějších značek a nejziskovějších společností v americké historii. Z každého dolaru prodeje trvale dosahovala zisku 25 centů, což byl ohromující rekord. Ve fiskálním roce 1996 společnost poprvé překročila čistý zisk 2 miliardy dolarů a její nepřetržitá šňůra zisků pokračovala i během velké recese v letech 2007-2009 . Její rychlý růst v silně konkurenčním a rychle se měnícím odvětví však vyvolal nelibost a závist mezi konkurenty, z nichž někteří si stěžovali, že postupy společnosti porušují americké zákony proti nekalé soutěži. Společnost Microsoft a její obhájci namítali, že její vzestup zdaleka nepotlačuje konkurenci a technické inovace, ale naopak obojí podporuje, a že její software je stále levnější a užitečnější. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti skončilo v roce 1994 urovnáním, v němž Microsoft změnil některé prodejní praktiky, které podle vlády umožňovaly společnosti nespravedlivě odrazovat zákazníky operačních systémů od zkoušení alternativních programů. V následujícím roce ministerstvo spravedlnosti úspěšně napadlo návrh společnosti Microsoft na koupi společnosti Intuit Inc., tehdy předního výrobce finančního softwaru pro osobní počítače.Viceprezident společnosti Microsoft J Allard a předseda představenstva Bill Gates při představování nejnovějších multimediálních přehrávačů Zune.Částečně kvůli ohromujícímu úspěchu v oblasti softwaru pro osobní počítače si Microsoft pomalu uvědomoval komerční možnosti síťových systémů a internetu. V roce 1993 uvedla na trh Windows NT, přelomový program, který propojil různorodé osobní počítače a nabídl vyšší spolehlivost a zabezpečení sítě. Prodeje byly zpočátku neuspokojivé, ale v roce 1996 byl systém Windows NT oslavován jako pravděpodobný standard pro počítačové sítě a rychle překonal systém NetWare společnosti Novell v podílu na trhu. Microsoft se pustil do internetového softwaru až poté, co nový podnik, Netscape Communications Corp., představil Navigator, program pro prohlížení webových stránek, který zjednodušil kdysi složitý proces navigace po World Wide Webu. Společnost Microsoft rychle vyvinula vlastní prohlížeč Internet Explorer, poskytla jej zdarma a agresivně se snažila přesvědčit výrobce počítačů a poskytovatele internetových služeb, aby jej výhradně distribuovali. Do roku 1996 Microsoft dodával Explorer s operačním systémem Windows a zahájil proces integrace Exploreru přímo do systému Windows. V reakci na to společnost Netscape obvinila Microsoft z porušení dohody z roku 1995 a podala žalobu; tyto snahy pomohly přesvědčit ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo rozsáhlé vyšetřování společnosti Microsoft.V roce 1999 po soudním procesu, který trval 30 měsíců, soudce shledal společnost Microsoft v rozporu s Shermanovým antimonopolním zákonem a nařídil rozpad společnosti. V roce 2001 odvolací soud příkaz k rozdělení zrušil, ale přesto shledal společnost vinnou z nezákonné snahy o udržení monopolu. Právní problémy společnosti pokračovaly v roce 2004: Evropská unie uložila nejvyšší pokutu v dosavadní historii organizace, 497,2 milionu eur , jako odvetu za to, co bylo označeno za téměř monopolní praktiky společnosti Microsoft. V únoru 2008 uložila EU společnosti ještě vyšší pokutu, 899 milionů eur , za to, že se vzepřela antimonopolnímu rozhodnutí EU z roku 2004 proti společnosti Microsoft za nezákonné přibalování multimediálního softwaru k operačnímu systému Windows s vyloučením konkurence.A příběh se píše dodnes. Přes herní konzole jako Xbox až po nejnovější příchod segmentu jménem umělá inteligence. O tom ale zase někdy příště…