Klíčové body
- Americký bankovní systém pořád platí za symbol světové ekonomiky číslo jedna
- Tato pozice USA je dnes sice často diskutována, upřít této zemi tzv. bankovní renesanci ale rozhodně nemůžeme
- Pojďme se podívat, jak se vlastně psala historie tohoto systému
Tato tematika je sice složitá, na druhou stranu je třeba připomínat si historii nás samotných – jako lidského druhu.
Dne 7. ledna roku 1782 byla Kongresem Konfederace ve Filadelfii založena první americká komerční banka – Bank of North America. Tato instituce v podstatě nastartovala celou americkou ekonomiku, fenomén, který ve velkém stylu ovlivnil ekonomiku prakticky po celém světě.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1558 – Francouzi dobyli Calais, poslední državu Angličanů na evropském kontinentě.
- 1610 – Galileo Galilei poprvé pozoroval tři měsíce Jupiteru: Io, Europu a Callisto, později s Ganymedem nazvané Galileovy měsíce.
- 1955 – v Metropolitní opeře vystupuje v opeře Un ballo in maschera Giuseppe Verdiho jako první černošská sopranistka Marian Andersonová.
- 1959 – Spojené státy uznávají novou kubánskou vládu Fidela Castra.
- 1966 – V Praze zahájena výstavba podpovrchové tramvaje, a to přeložkami inženýrských sítí v oblasti Opletalovy ulice. Následujícího roku však byla koncepce podpovrchové tramvaje definitivně změněna na plnohodnotnou podzemní dráhu.
- 1968 – Surveyor 7, poslední kosmická sonda ze série Surveyor, startuje ze startovacího komplexu 36A na mysu Canaveral.
- 1979 – Phnompenh v Kambodži byl dobyt Vietnamskou armádou, čímž skončila vláda Rudých Khmerů v čele s Pol Potem.
- 1982 – Mluvčími Charty 77 se stali Anna Marvanová, Ladislav Lis a Radim Palouš.
- 2015 – Při útoku na pařížskou redakci francouzského satirického týdeníku Charlie Hebdo bylo zastřeleno 10 novinářů a 2 policisté.
- 2020 – Čínským vědcům se podařilo izolovat původce nemoci, nový kmen koronaviru, nazvaný 2019-nCoV a později přejmenovaný na SARS-CoV-2, původce pandemie covidu-19
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1954 – IBM představila v New Yorku první systém pro strojový překlad.
- 1830 – V Anglii byla otevřena železnice z Liverpoolu do Manchesteru, která je považována za první moderní železnici na světě a představuje významný milník v rozvoji dopravy a obchodu.
- 1954 – Společnost General Electric představila první komerčně úspěšný barevný televizor ve Spojených státech.
- 1979 – Společnost Chrysler Corporation požádala o federální finanční pomoc, která zahrnovala úvěrové záruky na záchranu automobilky v potížích před bankrotem, a tuto pomoc obdržela.
Jak se začal vlastně formovat bankovní systém ve Spojených státech?
Historie bankovnictví v USA se pravděpodobně začala psát v roce 1782, kdy Kongres schválil založení První banky Spojených států. Jednalo se o celostátní komerční banku, která sloužila jako banka pro federální vládu a zároveň fungovala jako běžná komerční banka v přímé konkurenci státních bank.
Její vlastnictví bylo rozděleno mezi federální vládu a soukromé akcionáře a jednalo se o celostátní komerční banku. Když vkladatelé předložili bankovky státních bank První bance Spojených států, banka tyto bankovky dodala státním bankám a požadovala za ně zlato.
To státním bankám ztěžovalo vydávání bankovek a disponování odpovídajícími rezervami. Proto když se v roce 1811 chystalo obnovení statutu První banky Spojených států, setkalo se to se značným odporem státních bank a zákon o prodloužení statutu byl nakonec neúspěšný.
V lednu 1817, šest let poté, co byla První banka Spojených států nucena zavřít své dveře kvůli ztrátě statutu, zahájila činnost Druhá banka Spojených států. Během války v roce 1812 Spojené státy sužovala značná inflace a měly problém sehnat dostatek finančních prostředků na své vojenské aktivity. To bylo hlavním podnětem k rozhodnutí založit Druhou banku Spojených států. V důsledku toho bylo postavení ministerstva financí z hlediska jeho úvěrové a výpůjční schopnosti na absolutně nejhorší úrovni v historii. Po skončení války v roce 1815 následoval rychlý rozmach soukromého bankovnictví, který nakonec vedl k panice v roce 1819.
![](https://burzovnisvet.cz/wp-content/uploads/2023/08/usa-1024x574.jpg)
Národní bankovní systém Spojených států vznikl díky přijetí zákonů o národním bankovnictví v letech 1863 a 1864 Kongresem Spojených států. Zákon o národních bankách poskytl podněty k vytvoření národní měny, která by byla podporována držbou cenných papírů emitovaných ministerstvem financí Spojených států amerických bankami.
V roce 1913 byl založen Federální rezervní systém, který okamžitě začal plnit svou funkci provádění měnové politiky.
Velká hospodářská krize vedla k přijetí zákona známého jako Glass-Steagallův zákon, který stanovil bariéru mezi komerčním a investičním bankovnictvím. Tento zákon byl však v roce 1991 zrušen, což údajně přispělo k ekonomické katastrofě, k níž došlo v roce 2008.
![](https://burzovnisvet.cz/wp-content/uploads/2023/07/usa-money-1024x574.jpg)
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky