Microsoft (MSFT) je opravdovým fenoménem. Společnost změnila svět technologií opravdu od základů
Duchovní dítko Billa Gatese je opravdu nadčasové
Jak se společnosti povedlo stát opět na vrcholu akciového trhu?!
Nyní se pomyslný král vrátil na vrchol, především díky boomu umělé inteligence.
Dne 25. února roku 1986 společnost Microsoft Corporation vstupuje na burzu a nabízí 3,125 milionu akcií v hodnotě 21 USD za kus. Toto IPO udělalo z několika prvních zaměstnanců Microsoftu milionáře a znamenalo významný milník v růstu společnosti.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1570 – Alžběta I. byla papežem Piem V. exkomunikována pro její pronásledování katolíků.
1600 – U příležitosti svatby francouzského krále Jindřicha IV. s Marií Medicejskou byla provedena opera Euridice skladatele Jacopa Peri, která dnes představuje nejstarší dochovanou operu.
1912 – Marie-Adéla Lucemburská se stala první vládnoucí lucemburskou velkovévodkyní.
1951 – V Buenos Aires byly zahájeny I. Panamerické hry.
1956 – V závěrečný den 20. sjezdu KSSS tehdejší první tajemník Nikita Chruščov přednesl projev, ve kterém odsoudil Stalinovo zneužívání moci a kult jeho osobnosti.
1991 – Na konferenci hlav šesti států v Budapešti bylo rozhodnuto o rozpuštění Varšavské smlouvy k 1. červnu 1991.
1994 – Izraelec Baruch Goldstein spáchal masakr v Jeskyni patriarchů, kde zavraždil 29 palestinských muslimů a dalších 150 zranil.
2005 – Neznámí ozbrojenci přepadli mírové jednotky OSN rozmístěné v Demokratické republice Kongo a zabili devět bangladéšských vojáků.
2022 – Během druhého ruského útoku na ukrajinské letiště Hostomel byl zničen nákladní letoun Antonov An-225 Mrija, který měl největší nosnou kapacitu na světě a byl jediným exemplářem v provozu poskytujícím mezinárodní služby.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1836 – Samuel Colt získal americký patent na svůj revolver Colt, který znamenal revoluci ve výrobě střelných zbraní a stal se jednou z nejznámějších pistolí v historii.
2008 – Steve Jobs, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Apple Inc., představil na konferenci a veletrhu Macworld v San Franciscu první generaci MacBooku Air. Tento ultratenký notebook se proslavil svým elegantním designem a přenosností a stanovil nové standardy na trhu laptopů.
2015 — A opět Apple. Tento den společnost oznámila, že plánuje investovat 1,7 miliardy eur (1,9 miliardy USD) do výstavby a provozu dvou datových center v Evropě, jednoho v Irsku a druhého v Dánsku. Tato datová centra byla součástí závazku společnosti Apple rozšířit své cloudové služby a zlepšit správu dat pro evropské zákazníky.
Microsoft jako revolucionář ve světě (nejen) osobních počítačů
Microsoft Corporation (MSFT) je americká nadnárodní technologická společnost, která je od svého založení v roce 1975 klíčovým hráčem v počítačovém průmyslu. Společnost Microsoft, která sídlí v Redmondu ve státě Washington, získala v 80. a 90. letech 20. století dominantní postavení na trhu operačních systémů díky systémům MS-DOS a Windows. Její silná pozice na trhu nakonec dala vzniknout rozmanité a rozsáhlé nabídce technologických produktů společnosti, od osobních počítačů a zábavy až po podnikové cloud computing a umělou inteligenci.
Společnost Microsoft provozuje výzkumné laboratoře v anglickém Cambridge (1997), čínském Pekingu (1998), indickém Bengalúru (2005), massachusettském Cambridge (2008), newyorském New Yorku (2012) a kanadském Montrealu (2015). Činnost společnosti Microsoft lze rozdělit do tří hlavních obchodních segmentů: produktivita a podnikové procesy, inteligentní cloud a osobnější výpočetní technika.Každý segment se skládá z několika produktů a služeb.
Kancelářský balík Microsoft Office Suite zahrnuje základní aplikace Word, Excel a PowerPoint, dále jej lze rozdělit do komerčních a spotřebitelských kategorií:Komerční sady Office zahrnují předplatné na podnikové úrovni a aplikace, jako jsou SharePoint, Microsoft Teams a Office 365 Security and Compliance.
Office Consumer zahrnuje předplatné Microsoft 365 Consumer a různé další služby Office.
LinkedIn je platforma sociálních médií zaměřená na podniky a zahrnuje služby jako Talent Solutions, Marketing Solutions, Premium Subscriptions a Sales Solutions.
Microsoft Dynamics je sada inteligentních a cloudových aplikací určených k pomoci při různých obchodních operacích včetně financí, marketingu, prodeje, řízení dodavatelského řetězce a zákaznického servisu.
Inteligentní cloud
Cloudové služby Azure jsou stěžejní platformou cloud computingu společnosti Microsoft; nabízí stovky cloudových produktů a služeb. Azure je druhou největší cloudovou službou na světě a v roce 2023 jí patřilo zhruba 23 % celosvětového podílu na trhu s cloudovými službami, což je druhý podíl po Amazon Web Services (AWS).
Mezi další inteligentní cloudové služby patří SQL Server, Windows Server, Visual Studio, System Center a GitHub.
Zdroj: Shutterstock
Další osobní počítače
Operační systém Windows se od svého uvedení na trh v 80. letech postupně stal základním kamenem úspěchu společnosti Microsoft.
Herní konzole Xbox a různá herní předplatná, jako je Xbox Game Pass, postavily společnost Microsoft do pozice impozantního hráče v herním průmyslu.
Zařízení Surface jsou hardwarem společnosti Microsoft s dotykovou obrazovkou, včetně notebooků, tabletů a interaktivních tabulí. Mezi další produkty této kategorie patří HoloLens a další příslušenství k počítačům.
V roce 1975 Bill Gates a Paul G. Allen, dva přátelé z dětství ze Seattlu, převedli BASIC, populární programovací jazyk pro sálové počítače, pro použití na raném osobním počítači (PC) Altair. Krátce poté Gates a Allen založili společnost Microsoft, jejíž název vznikl ze slov mikropočítač a software. Během několika následujících let zdokonalili BASIC a vyvinuli další programovací jazyky.
Svět běží na DOSu. V roce 1980 požádala společnost International Business Machines Corporation (IBM) Microsoft o vytvoření základního softwaru neboli operačního systému pro svůj první osobní počítač IBM PC. Microsoft koupil operační systém od jiné společnosti, upravil jej a přejmenoval na MS-DOS (Microsoft Disk Operating System). MS-DOS byl vydán spolu s počítačem IBM PC v roce 1981. Poté si většina výrobců osobních počítačů licencovala MS-DOS jako svůj operační systém, což společnosti Microsoft přineslo obrovské příjmy; do začátku 90. let prodala více než 100 milionů kopií programu a porazila konkurenční operační systémy, jako byl CP/M, který vytlačila na začátku 80. let, a později IBM OS/2.
Revoluce v systému Windows. Společnost Microsoft prohloubila svou pozici v oblasti operačních systémů díky systému Windows, grafickému uživatelskému rozhraní, jehož třetí verze vydaná v roce 1990 si získala širokou oblibu. Do roku 1993 se Windows 3.0 a jeho další verze prodávaly tempem jeden milion kopií měsíčně a téměř 90 % osobních počítačů na světě běželo na operačním systému Microsoft. V roce 1995 společnost vydala systém Windows 95, který poprvé plně integroval MS-DOS se systémem Windows a ve snadnosti používání se účinně vyrovnal operačnímu systému Mac OS společnosti Apple Computer.
Pohon kanceláře. Společnost Microsoft se také stala lídrem v oblasti produktivního softwaru, jako jsou programy pro zpracování textu a tabulkové procesory, a předstihla tak své dlouholeté rivaly Lotus a WordPerfect.
Vstup do světa médií. Microsoft výrazně rozšířil svou divizi elektronického publikování, která vznikla v roce 1985 a již dříve se vyznačovala úspěchem své multimediální encyklopedie Encarta. Společnost také vstoupila do odvětví informačních služeb a zábavního průmyslu s širokou škálou produktů a služeb, zejména s Microsoft Network a MSNBC (společný podnik s National Broadcasting Company, hlavní americkou televizní sítí, který začal v roce 1995 a skončil v roce 2012).
Cena za úspěch: Kontroly ze strany regulačních orgánů
V polovině 90. let se Microsoft, který se v roce 1986 stal veřejně vlastněnou společností, stal jednou z nejsilnějších značek a nejziskovějších firem v americké historii. Z každého dolaru prodeje dosahovala trvale zisku 25 centů, což byl ohromující rekord. Ve fiskálním roce 1996 společnost poprvé překročila čistý zisk 2 miliardy dolarů a její nepřetržitá šňůra zisků pokračovala i během velké recese v letech 2007-2009 (do fiskálního roku 2009 vzrostl její čistý zisk na více než 14 miliard dolarů).
Její rychlý růst v silně konkurenčním a rychle se měnícím odvětví však vyvolal nelibost a závist mezi konkurenty, z nichž někteří si stěžovali, že postupy společnosti porušují americké zákony proti nekalé soutěži. Společnost Microsoft a její obhájci namítali, že její vzestup zdaleka nepotlačuje konkurenci a technické inovace, ale naopak obojí podporuje, a že její software je stále levnější a užitečnější. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti skončilo v roce 1994 urovnáním, v němž Microsoft změnil některé prodejní praktiky, které podle vlády umožňovaly společnosti nespravedlivě odrazovat zákazníky operačních systémů od zkoušení alternativních programů. V následujícím roce ministerstvo spravedlnosti úspěšně napadlo návrh společnosti Microsoft na koupi společnosti Intuit Inc., tehdy předního výrobce finančního softwaru pro osobní počítače.
Honba za internetem a návrat problémů s regulací
Částečně kvůli svému ohromujícímu úspěchu v oblasti softwaru pro osobní počítače si Microsoft pomalu uvědomoval komerční možnosti síťových systémů a internetu. V roce 1993 uvedla na trh Windows NT, přelomový program, který propojoval různorodé počítače a nabízel vyšší spolehlivost a zabezpečení sítě. Prodeje byly zpočátku neuspokojivé, ale v roce 1996 byl systém Windows NT oslavován jako pravděpodobný standard pro počítačové sítě a rychle překonal systém NetWare společnosti Novell v podílu na trhu.
Microsoft se pustil do internetového softwaru až poté, co nový podnik, Netscape Communications Corp., představil Navigator, program pro prohlížení webových stránek, který zjednodušil kdysi složitý proces navigace po World Wide Webu. Společnost Microsoft rychle vyvinula vlastní prohlížeč Internet Explorer, poskytla jej zdarma a agresivně se snažila přesvědčit výrobce počítačů a poskytovatele internetových služeb, aby jej výhradně distribuovali. Do roku 1996 Microsoft dodával Explorer s operačním systémem Windows a zahájil proces integrace Exploreru přímo do systému Windows. V reakci na to společnost Netscape obvinila Microsoft z porušení dohody z roku 1995 a podala žalobu; tyto snahy pomohly přesvědčit ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo rozsáhlé vyšetřování společnosti Microsoft.
Zdroj: Microsoft
V roce 1999 po soudním procesu, který trval 30 měsíců, soudce shledal společnost Microsoft v rozporu s Shermanovým antimonopolním zákonem (1890) a nařídil rozpad společnosti. V roce 2001 odvolací soud příkaz k rozdělení zrušil, ale přesto shledal společnost vinnou z nezákonné snahy o udržení monopolu. Právní problémy společnosti pokračovaly i v roce 2004: Evropská unie (EU) uložila nejvyšší pokutu v dosavadní historii organizace, 497,2 milionu EUR (611 milionů USD), jako odvetu za to, co bylo označeno za téměř monopolní praktiky společnosti Microsoft. V únoru 2008 uložila EU společnosti ještě vyšší pokutu, 899 milionů eur (1,35 miliardy dolarů), za to, že se vzepřela antimonopolnímu rozhodnutí EU z roku 2004 proti společnosti Microsoft za nezákonné přibalování multimediálního softwaru k operačnímu systému Windows s vyloučením konkurence.
Nyní se pomyslný král vrátil na vrchol, především díky boomu umělé inteligence.Dne 25. února roku 1986 společnost Microsoft Corporation vstupuje na burzu a nabízí 3,125 milionu akcií v hodnotě 21 USD za kus. Toto IPO udělalo z několika prvních zaměstnanců Microsoftu milionáře a znamenalo významný milník v růstu společnosti.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
1570 – Alžběta I. byla papežem Piem V. exkomunikována pro její pronásledování katolíků.
1600 – U příležitosti svatby francouzského krále Jindřicha IV. s Marií Medicejskou byla provedena opera Euridice skladatele Jacopa Peri, která dnes představuje nejstarší dochovanou operu.
1912 – Marie-Adéla Lucemburská se stala první vládnoucí lucemburskou velkovévodkyní.
1951 – V Buenos Aires byly zahájeny I. Panamerické hry.
1956 – V závěrečný den 20. sjezdu KSSS tehdejší první tajemník Nikita Chruščov přednesl projev, ve kterém odsoudil Stalinovo zneužívání moci a kult jeho osobnosti.
1991 – Na konferenci hlav šesti států v Budapešti bylo rozhodnuto o rozpuštění Varšavské smlouvy k 1. červnu 1991.
1994 – Izraelec Baruch Goldstein spáchal masakr v Jeskyni patriarchů, kde zavraždil 29 palestinských muslimů a dalších 150 zranil.
2005 – Neznámí ozbrojenci přepadli mírové jednotky OSN rozmístěné v Demokratické republice Kongo a zabili devět bangladéšských vojáků.
2022 – Během druhého ruského útoku na ukrajinské letiště Hostomel byl zničen nákladní letoun Antonov An-225 Mrija, který měl největší nosnou kapacitu na světě a byl jediným exemplářem v provozu poskytujícím mezinárodní služby.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1836 – Samuel Colt získal americký patent na svůj revolver Colt, který znamenal revoluci ve výrobě střelných zbraní a stal se jednou z nejznámějších pistolí v historii.
2008 – Steve Jobs, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Apple Inc., představil na konferenci a veletrhu Macworld v San Franciscu první generaci MacBooku Air. Tento ultratenký notebook se proslavil svým elegantním designem a přenosností a stanovil nové standardy na trhu laptopů.
2015 — A opět Apple. Tento den společnost oznámila, že plánuje investovat 1,7 miliardy eur do výstavby a provozu dvou datových center v Evropě, jednoho v Irsku a druhého v Dánsku. Tato datová centra byla součástí závazku společnosti Apple rozšířit své cloudové služby a zlepšit správu dat pro evropské zákazníky.
osobních počítačůMicrosoft Corporation je americká nadnárodní technologická společnost, která je od svého založení v roce 1975 klíčovým hráčem v počítačovém průmyslu. Společnost Microsoft, která sídlí v Redmondu ve státě Washington, získala v 80. a 90. letech 20. století dominantní postavení na trhu operačních systémů díky systémům MS-DOS a Windows. Její silná pozice na trhu nakonec dala vzniknout rozmanité a rozsáhlé nabídce technologických produktů společnosti, od osobních počítačů a zábavy až po podnikové cloud computing a umělou inteligenci.Společnost Microsoft provozuje výzkumné laboratoře v anglickém Cambridge , čínském Pekingu , indickém Bengalúru , massachusettském Cambridge , newyorském New Yorku a kanadském Montrealu . Činnost společnosti Microsoft lze rozdělit do tří hlavních obchodních segmentů: produktivita a podnikové procesy, inteligentní cloud a osobnější výpočetní technika.Každý segment se skládá z několika produktů a služeb.
Kancelářský balík Microsoft Office Suite zahrnuje základní aplikace Word, Excel a PowerPoint, dále jej lze rozdělit do komerčních a spotřebitelských kategorií:Komerční sady Office zahrnují předplatné na podnikové úrovni a aplikace, jako jsou SharePoint, Microsoft Teams a Office 365 Security and Compliance.
Office Consumer zahrnuje předplatné Microsoft 365 Consumer a různé další služby Office.
LinkedIn je platforma sociálních médií zaměřená na podniky a zahrnuje služby jako Talent Solutions, Marketing Solutions, Premium Subscriptions a Sales Solutions.
Microsoft Dynamics je sada inteligentních a cloudových aplikací určených k pomoci při různých obchodních operacích včetně financí, marketingu, prodeje, řízení dodavatelského řetězce a zákaznického servisu.
Inteligentní cloudCloudové služby Azure jsou stěžejní platformou cloud computingu společnosti Microsoft; nabízí stovky cloudových produktů a služeb. Azure je druhou největší cloudovou službou na světě a v roce 2023 jí patřilo zhruba 23 % celosvětového podílu na trhu s cloudovými službami, což je druhý podíl po Amazon Web Services .Mezi další inteligentní cloudové služby patří SQL Server, Windows Server, Visual Studio, System Center a GitHub.Další osobní počítačeOperační systém Windows se od svého uvedení na trh v 80. letech postupně stal základním kamenem úspěchu společnosti Microsoft.Herní konzole Xbox a různá herní předplatná, jako je Xbox Game Pass, postavily společnost Microsoft do pozice impozantního hráče v herním průmyslu.Zařízení Surface jsou hardwarem společnosti Microsoft s dotykovou obrazovkou, včetně notebooků, tabletů a interaktivních tabulí. Mezi další produkty této kategorie patří HoloLens a další příslušenství k počítačům.V roce 1975 Bill Gates a Paul G. Allen, dva přátelé z dětství ze Seattlu, převedli BASIC, populární programovací jazyk pro sálové počítače, pro použití na raném osobním počítači Altair. Krátce poté Gates a Allen založili společnost Microsoft, jejíž název vznikl ze slov mikropočítač a software. Během několika následujících let zdokonalili BASIC a vyvinuli další programovací jazyky.Svět běží na DOSu. V roce 1980 požádala společnost International Business Machines Corporation Microsoft o vytvoření základního softwaru neboli operačního systému pro svůj první osobní počítač IBM PC. Microsoft koupil operační systém od jiné společnosti, upravil jej a přejmenoval na MS-DOS . MS-DOS byl vydán spolu s počítačem IBM PC v roce 1981. Poté si většina výrobců osobních počítačů licencovala MS-DOS jako svůj operační systém, což společnosti Microsoft přineslo obrovské příjmy; do začátku 90. let prodala více než 100 milionů kopií programu a porazila konkurenční operační systémy, jako byl CP/M, který vytlačila na začátku 80. let, a později IBM OS/2.Revoluce v systému Windows. Společnost Microsoft prohloubila svou pozici v oblasti operačních systémů díky systému Windows, grafickému uživatelskému rozhraní, jehož třetí verze vydaná v roce 1990 si získala širokou oblibu. Do roku 1993 se Windows 3.0 a jeho další verze prodávaly tempem jeden milion kopií měsíčně a téměř 90 % osobních počítačů na světě běželo na operačním systému Microsoft. V roce 1995 společnost vydala systém Windows 95, který poprvé plně integroval MS-DOS se systémem Windows a ve snadnosti používání se účinně vyrovnal operačnímu systému Mac OS společnosti Apple Computer.Pohon kanceláře. Společnost Microsoft se také stala lídrem v oblasti produktivního softwaru, jako jsou programy pro zpracování textu a tabulkové procesory, a předstihla tak své dlouholeté rivaly Lotus a WordPerfect.Vstup do světa médií. Microsoft výrazně rozšířil svou divizi elektronického publikování, která vznikla v roce 1985 a již dříve se vyznačovala úspěchem své multimediální encyklopedie Encarta. Společnost také vstoupila do odvětví informačních služeb a zábavního průmyslu s širokou škálou produktů a služeb, zejména s Microsoft Network a MSNBC .Cena za úspěch: Kontroly ze strany regulačních orgánůV polovině 90. let se Microsoft, který se v roce 1986 stal veřejně vlastněnou společností, stal jednou z nejsilnějších značek a nejziskovějších firem v americké historii. Z každého dolaru prodeje dosahovala trvale zisku 25 centů, což byl ohromující rekord. Ve fiskálním roce 1996 společnost poprvé překročila čistý zisk 2 miliardy dolarů a její nepřetržitá šňůra zisků pokračovala i během velké recese v letech 2007-2009 .Její rychlý růst v silně konkurenčním a rychle se měnícím odvětví však vyvolal nelibost a závist mezi konkurenty, z nichž někteří si stěžovali, že postupy společnosti porušují americké zákony proti nekalé soutěži. Společnost Microsoft a její obhájci namítali, že její vzestup zdaleka nepotlačuje konkurenci a technické inovace, ale naopak obojí podporuje, a že její software je stále levnější a užitečnější. Vyšetřování amerického ministerstva spravedlnosti skončilo v roce 1994 urovnáním, v němž Microsoft změnil některé prodejní praktiky, které podle vlády umožňovaly společnosti nespravedlivě odrazovat zákazníky operačních systémů od zkoušení alternativních programů. V následujícím roce ministerstvo spravedlnosti úspěšně napadlo návrh společnosti Microsoft na koupi společnosti Intuit Inc., tehdy předního výrobce finančního softwaru pro osobní počítače.Honba za internetem a návrat problémů s regulacíČástečně kvůli svému ohromujícímu úspěchu v oblasti softwaru pro osobní počítače si Microsoft pomalu uvědomoval komerční možnosti síťových systémů a internetu. V roce 1993 uvedla na trh Windows NT, přelomový program, který propojoval různorodé počítače a nabízel vyšší spolehlivost a zabezpečení sítě. Prodeje byly zpočátku neuspokojivé, ale v roce 1996 byl systém Windows NT oslavován jako pravděpodobný standard pro počítačové sítě a rychle překonal systém NetWare společnosti Novell v podílu na trhu.Microsoft se pustil do internetového softwaru až poté, co nový podnik, Netscape Communications Corp., představil Navigator, program pro prohlížení webových stránek, který zjednodušil kdysi složitý proces navigace po World Wide Webu. Společnost Microsoft rychle vyvinula vlastní prohlížeč Internet Explorer, poskytla jej zdarma a agresivně se snažila přesvědčit výrobce počítačů a poskytovatele internetových služeb, aby jej výhradně distribuovali. Do roku 1996 Microsoft dodával Explorer s operačním systémem Windows a zahájil proces integrace Exploreru přímo do systému Windows. V reakci na to společnost Netscape obvinila Microsoft z porušení dohody z roku 1995 a podala žalobu; tyto snahy pomohly přesvědčit ministerstvo spravedlnosti, aby obnovilo rozsáhlé vyšetřování společnosti Microsoft.V roce 1999 po soudním procesu, který trval 30 měsíců, soudce shledal společnost Microsoft v rozporu s Shermanovým antimonopolním zákonem a nařídil rozpad společnosti. V roce 2001 odvolací soud příkaz k rozdělení zrušil, ale přesto shledal společnost vinnou z nezákonné snahy o udržení monopolu. Právní problémy společnosti pokračovaly i v roce 2004: Evropská unie uložila nejvyšší pokutu v dosavadní historii organizace, 497,2 milionu EUR , jako odvetu za to, co bylo označeno za téměř monopolní praktiky společnosti Microsoft. V únoru 2008 uložila EU společnosti ještě vyšší pokutu, 899 milionů eur , za to, že se vzepřela antimonopolnímu rozhodnutí EU z roku 2004 proti společnosti Microsoft za nezákonné přibalování multimediálního softwaru k operačnímu systému Windows s vyloučením konkurence.