EUR/USD : 1.1026▼ GBP/USD : 1.24148▼ USD/CAD : 1.32596▲ USD/JPY : 108.13532▲

Americké akcie dnes posílily díky nové dohodě Spojených států a Mexika o migraci, která odvrátila zavedení amerického cla na dovoz mexického zboží. Náladu na akciovém trhu podpořily rovněž zprávy o několika velkých fúzích a akvizicích v americkém podnikovém sektoru, napsala agentura Reuters.10

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,30 procenta a obchodování uzavřel na 26.062,68 bodu. Stoupl tak již pošesté za sebou, což představuje jeho nejdelší sérii růstů od loňského května.

Širší index S&P 500 se dnes zvýšil o 0,47 procenta na 2886,73 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite vzrostl dokonce o 1,05 procenta na 7823,17 bodu.

Páteční dohoda mezi USA a Mexikem odvrátila hrozbu, že Washington ode dneška zavedou pětiprocentní clo na veškerý dovoz mexického zboží. Dohoda podpořila například akcie amerických automobilek, které mají v Mexiku rozsáhlé výrobní aktivity.

„Odstraňuje to jeden potenciální zdroj obav investorů ohledně firemních zisků a hospodářského růstu,“ uvedl analytik Sameer Samana ze společnosti Wells Fargo Investment Institute.

Z odvrácení nových amerických cel na mexické zboží těžil rovněž dolar. Euro naopak oslabovalo po zprávě agentury Reuters, podle které by Evropská centrální banka (ECB) v případě potřeby mohla přikročit ke snížení úrokových sazeb v eurozóně.

Kolem 22:00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,1 procenta na 1,1318 USD. Zdroje agentury Reuters o víkendu uvedly, že představitelé ECB jsou otevřeni myšlence snížení úroků v případě, že hospodářský růst v eurozóně ve zbytku roku zpomalí.

„Pokud inflace a růst zpomalí, bude snížení úroků oprávněné,“ uvedl jeden ze zdrojů obeznámených s diskusemi uvnitř ECB. Pokles úrokových sazeb v eurozóně by snížil atraktivitu jednotné evropské měny.

Dolar minulý týden oslaboval kvůli obavám z negativních hospodářských dopadů obchodních sporů. Překvapivě slabé údaje o květnovém vývoji trhu práce navíc podpořily očekávání, že americká centrální banka (Fed) by mohla přikročit ke snížení úroků. Euro se minulý týden k dolaru vyšplhalo až na 1,1348 USD, nejvýše za dva a půl měsíce.