Akcie ve Spojených státech převážně mírně posílily. Zisky technologického sektoru přebily obavy ze čtvrtletních hospodářských výsledků firem, na nichž by se mohl podepsat obchodní konflikt mezi Čínou a Spojenými státy. Na devizovém trhu zpevňoval dolar.

Index Dow Jones v závěru obchodování klesl o 0,08 procenta na 26.783,49 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 ale stoupl o 0,12 procenta na 2979,63 bodu. A index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 0,54 procenta na 8141,73 bodu.

Firmy by výsledkové listiny za druhé čtvrtletí měly začít zveřejňovat příští týden. Analytici v průzkumu společnosti Refinitiv IBES odhadují, že zisky společnosti zahrnutých do indexu S&P 500 budou meziročně o 0,2 procenta nižší.

Německý chemický koncern BASF snížil v pondělí odhad celoročního zisku o 30 procent, což je podle agentury Reuters nejnovější známka potíží, které firmám způsobuje americko-čínská obchodní válka. Oznámení BASF se odrazilo i na dílčím indexu chemických firem v indexu S&P 500, který se snížil o 1,2 procenta.

Na devizovém trhu zpevňoval dolar. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se vyšplhal na své třítýdenní maximum. Investoři doufají, že se tento týden dozvědí víc o plánech americké centrální banky (Fed) na případné snížení základní úrokové sazby. Vedle zápisu z červnového zasedání měnového výboru Fedu je v plánu slyšení šéfa centrální banky Jeroma Powella v Kongresu.

Krátce po 22:00 SELČ přidával dolarový index 0,1 procenta na 97,51 bodu. V průběhu dne se vyšplhal až na 97,588 bodu, a byl tak nejvýše od 19. června.