Když Ryan Reynolds a Rob McElhenney koupili Wrexham AFC, malý velšský fotbalový klub, který se krčí v páté lize anglické pyramidy, mnozí byli skeptičtí, že tyto dvě hollywoodské hvězdy budou schopny dát jeho dlouho trpícím fanouškům něco, z čeho by se mohli radovat.
Už jen proto, že podle vlastního přiznání neměli ani jeden z nich ponětí o fotbale – nebo fotbalu, jak mu od té doby budou muset říkat – ani o severním Walesu, kde třetí nejstarší profesionální klub v tomto sportu sídlí.
Oba aktéři dokončili převzetí klubu za 2 miliony liber (2,5 milionu USD) v únoru 2021 a minulý měsíc Wrexham získal titul ve Vanarama National League, čímž si po 15 letech v divočině zajistil postup zpět do systému anglické fotbalové ligy (EFL).
Klub bude příští rok soutěžit v EFL League Two a nyní se může pochlubit znovu oživenou místní fanouškovskou základnou, celosvětovým kultem, který přitahují jeho slavní majitelé, a úspěšným dokumentárním seriálem. Jeho rozpočet bude pravděpodobně vyšší než rozpočet mnoha soupeřů v příštím ročníku druhé ligy, ačkoli konkurence bude mnohem tvrdší.
„Zaráží mě, jak špatně to mohlo dopadnout. Lidé čekají v záloze, aby něco takového sestřelili,“ řekl minulý týden televizi CNBC Sam Hollis, šéf strategie britské poradenské společnosti FutureBrand.
„Je tu velký tlak a pozornost tisku, nemluvě o skepsi zarytých fotbalových fanoušků. Města jako Wrexham jsou na svůj klub tak hrdá, že je součástí jejich způsobu života. Do takového ekosystému se cizinci nevítají snadno.“

Týmy jako Wrexham, které sídlí v menších regionálních městech a městečkách a soutěží v nižších ligách – daleko od mnohamiliardového lesku vlajkové lodi anglické Premier League – jsou často nedílnou součástí svých komunit.
Fanoušci by proto nelibě nesli, kdyby byli považováni za hříčku celebrit, a očekávají, že majitelé budou věnovat čas i prostředky na zajištění úspěchu svého klubu.
Reynolds a McElhenney, kteří si toho byli zjevně vědomi, si rychle dokázali vybudovat vztah s místní komunitou a Hollis to přičítá jejich přístupu „radikální transparentnosti“.
„Kdyby přišli a předstírali, že vědí, co dělají, nebo že o fotbale něco vědí, bylo by nemožné to udržet. Ani o něm nemluví tak, jak o něm mluví lidé z Velké Británie. Nepoužívají ten správný slovník,“ poznamenal Hollis a naznačil, že důvěru dvojici pomohla vybudovat sebeironická ochota učit se za pochodu od fanoušků klubu.
„Takže brutální upřímnost a transparentnost, příchod a uznání, že město vlastní klub. Oni se o něj jen starají a pomáhají mu během této kapitoly, ale vždycky bude patřit wrexhamské komunitě. Tímto přístupem si okamžitě získali na svou stranu spoustu lidí,“ dodal.
K popularitě klubu výrazně přispěl dokumentární seriál společností Disney+ a HBO „Vítejte ve Wrexhamu“, který sledoval snahu nových majitelů zajistit si během první sezony u kormidla postup do druhé ligy.

Toto první tažení bylo nakonec neúspěšné, protože Wrexham prohrál v semifinále play-off s pozdějším vítězem Grimsby Town 5:4. Grimsby si od té doby upevnilo svou pozici v League Two a oba kluby se v příští sezóně opět setkají.
Zatímco podpora celebrit a s ní spojená celosvětová pozornost pomohla vybudovat profil Wrexhamu, hvězdy filmů „Deadpool“ a „It’s Always Sunny in Philadelphia“ ji doprovodily angažovaností a investicemi. Hollis řekl, že pochopili, že „bude potřeba víc než jen vtipné příspěvky na Twitteru a dokumentární film“, aby se klub, který se potýká s problémy, jako je Wrexham, změnil.
„Oba herce například často vidíte na fotbalových zápasech, kde tráví čas s hráči týmu. Taková obětavost hraje zásadní roli při získávání větší podpory fanoušků,“ řekl Hollis.
Fanoušci Wrexhamu toho v posledních desetiletích vytrpěli hodně, protože klub přivedly na pokraj kolosální dluhy a trvalé finanční dopady řady katastrofálních majitelů. V roce 2005 překazil dvojici spekulantů s majetkem plány na optimalizaci klubového majetku a rozprodej pozemků místní taxikář, který je dodnes ctěn za svou roli při záchraně klubu.
Klub poté převzal místní podnikatel, ale nepodařilo se mu ozdravit jeho finance a nakonec v roce 2008 dohlédl na jeho sestup z fotbalové ligy. Když byl Wrexham v roce 2010 znovu nabízen k prodeji, řada nabídek od kontroverzních osobností s prověřenou minulostí byla odmítnuta.
Od sezony 2011/12 byl klub na pokraji finančního vyřazení, dokud se ho díky darům fanoušků nepodařilo zachránit organizaci Wrexham Supporters Trust.

WST držel klub nad vodou deset let, ale Reynoldsova a McElhenneyho nabídka na převzetí v listopadu 2020 představovala pro Wrexham novou naději na návrat do první ligy.
Zájem celebrit o fotbal v posledních letech vzrostl, na různých anglických hřištích byly pravidelně spatřovány áčkové hollywoodské hvězdy, což vyvolalo spekulace, že po dosavadním relativním úspěchu Wrexhamu se mohou objevit snahy o napodobování.
„Dokážu si představit spoustu lidí, kteří se pokusí následovat příkladu a koupit klub, který nemá dobré výsledky, aby napodobili tento formát, ale pokud nebudou ochotni vynaložit potřebné množství času a peněz a opravdu se tomu věnovat, pak si myslím, že by hrozil neúspěch nebo by to dopadlo strašně špatně,“ řekl Hollis.
„Každý, kdo chce tento model následovat, musí pochopit, že dělá víc než jen propůjčuje svou hvězdnou sílu. Když se stanete majitelem, stanete se také investorem, a to je klíčem k úspěchu.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky