Aukční síň Christie’s prodala ve středu večer 60 děl ze sbírky Paula G. Allena za více než 1,5 miliardy dolarů, protože bohatí sběratelé po celém světě se zbavili ekonomických a kryptoměnových obav a investovali do trofejních uměleckých děl.
Pět obrazů překonalo hranici 100 milionů dolarů, včetně nejprodávanějšího díla večera – obrazu Georgese Seurata „Les Poseuses, Ensemble“, který se prodal za 149,2 milionu dolarů. Několik děl se prodalo za trojnásobek nebo čtyřnásobek odhadní ceny, přičemž několik umělců stanovilo nové aukční rekordy, včetně Vincenta van Gogha, Edwarda Steichena a Gustava Klimta.
Celková částka prodeje ve výši 1,506 miliardy dolarů překonala dosavadní rekord nejdražší sbírky, která kdy byla vydražena, a to sbírku Harryho a Lindy Mackloweových vydraženou v aukční síni Sotheby’s za 922 milionů dolarů. Celková částka prodeje Allenovy sbírky se ještě zvýší ve čtvrtek ráno, kdy do aukce zamíří dalších 95 položek.

Příval osmi – a devítimístných prodejů naznačil, že globální boháči stále považují mistrovská umělecká díla za pojistku proti inflaci a možná i bezpečnější uchování hodnoty než stále volatilnější akcie a kryptoměny. Prodej se uskutečnil ve stejný den, kdy Dow klesl o více než 600 bodů a bitcoin se propadl na nejnižší úroveň od listopadu 2020.
Sbírka Paula Allena, zesnulého spoluzakladatele společnosti Microsoft, byla pokladnicí mistrovských děl pokrývajících 500 let. Veškerý výtěžek půjde na charitu, protože Allen podepsal slib Giving Pledge, v němž slíbil, že alespoň polovinu svého jmění odkáže na dobročinné účely.
Allenův cit pro skvělé umění byl také důvodem pro skvělé investice. V roce 2006 koupil za 40 milionů dolarů obraz Gustava Klimta „Březový les“, který se ve středu prodal za 104 milionů dolarů.

Obraz Paula Cézanna „La Montagne Sainte-Victoire“ se prodal za 137,8 milionu dolarů. Obraz „Verger avec Cypres“ od Vincenta van Gogha se prodal za 117 milionů dolarů a stanovil tak nový van Goghův aukční rekord, který byl naposledy stanoven v roce 1990. Obraz Paula Gaugina „Maternite II“ se prodal za 105,7 milionu dolarů.
„Velký interiér, W11 (podle Watteaua)“ Luciana Freuda, považovaný za jedno z jeho největších mistrovských děl, se prodal za 86,3 milionu dolarů. Jeden z obrazů Clauda Moneta „Most Waterloo“ se vydražil za 64,5 milionu dolarů.
Nabídky byly silné po celém světě, specialisté Christie’s přihazovali po telefonu jménem klientů v Asii, na Blízkém východě, v Evropě a ve Spojených státech. Několik děl se prodalo za násobky svých odhadů. Slavná fotografie newyorské budovy Flatiron od Edwarda Steichena se prodala za 11,8 milionu dolarů, což z ní učinilo druhou nejdražší kdy prodanou fotografii a překonalo odhad 2 až 3 miliony dolarů.

Obraz Andrewa Wyetha nazvaný „Denní sen“ se stal předmětem vášnivé dražební války a prodal se za 23,3 milionu dolarů, což bylo mnohem více, než činil odhad 2 až 3 miliony dolarů. Navzdory současné sběratelské posedlosti současným uměním se několik Allenových starých mistrů dostalo na osmimístnou částku. Botticelliho dílo nazvané „Madona Magnificat“ se vydražilo za 48 milionů dolarů.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky