Podle amerického prezidenta Joea Bidena vedou zákonodárci produktivní rozhovory o zvýšení dluhového stropu, ale konečná dohoda je stále v nedohlednu a do možného bankrotu zbývá už jen několik dní. Jinde se očekává zveřejnění ukazatele inflace, který bedlivě sleduje Federální rezervní systém, zatímco debata se točí kolem toho, zda OPEC+ na svém příštím zasedání sníží těžbu ropy.
1. Pokrok u dluhového stropu, ale zatím žádná dohoda
Sněmovna reprezentantů USA přerušila zasedání na Den památky obětí holocaustu a Senát nezasedá, ale zákonodárci jsou nyní v pohotovosti, aby se vrátili do Washingtonu, pokud se konečně podaří dosáhnout dohody v napjatých jednáních o dluhovém stropu.
Prezident Biden ve čtvrtek uvedl, že v probíhajících jednáních s nejvyšším republikánem Kevinem McCarthym bylo dosaženo pokroku, a dodal, že jejich poradci se budou nadále setkávat. McCarthy však zdůraznil, že zatím nedošlo k žádné dohodě, neboť obě strany se ocitly ve slepé uličce, pokud jde o návrhy výdajů.
Podle zprávy agentury Reuters, která se odvolává na nejmenovaného amerického představitele, se Biden a McCarthy blíží k dohodě, která by na dva roky zrušila limit pro zadlužování ve výši 31,4 bilionu dolarů a omezila výdaje na většinu položek.
Dohoda však není konečná a musela by být rychle schválena Kongresem, aby se federální vláda vyhnula případné platební neschopnosti. Ministerstvo financí upozornilo, že by jí mohly dojít prostředky na splácení dluhů již 1. června, což by mohlo uvrhnout americkou ekonomiku do recese a otřást světovými trhy.
2. Futures po rally poháněné umělou inteligencí většinou klesají

Futures na americké akcie v pátek mírně poklesly, protože investoři hodnotili výhled jednání o dluhovém stropu a sledovali zveřejnění údajů o inflaci, které bedlivě sledují představitelé Federálního rezervního systému (viz níže).
Futures na index S&P 500 snížily o 7 bodů, tj. o 0,18 %, futures na index Nasdaq 100 se v podstatě nezměnily a futures na index Dow klesly o 64 bodů, tj. o 0,20 %.
Akcie na Wall Street v předcházející seanci obecně rostly poté, co předpověď výrobce čipů Nvidia (NASDAQ:NVDA) přesvědčila obchodníky, aby zvýšili své sázky na společnosti zabývající se umělou inteligencí. Referenční index S&P 500 si připsal 0,88 %, zatímco technologický Nasdaq Composite vyskočil o 1,71 %.
Akcie společnosti Intel (NASDAQ:INTC), kterou někteří pozorovatelé považují za možného opozdilce v závodě s umělou inteligencí, klesly o 5,52 % a snížily index Dow Jones Industrial Average.
3. PCE na palubě
V pátek bude zveřejněn Fedem preferovaný ukazatel inflace, který doplní řadu nedávných ekonomických údajů, jež některé investory přesvědčily, aby začali přehodnocovat své prognózy budoucího vývoje úrokových sazeb centrální banky.
Očekává se, že jádrový index cen osobní spotřeby (PCE) za duben vzroste meziročně o 4,6 % a meziměsíčně o 0,3 %, což odpovídá březnovým hodnotám.
Mezitím se očekává, že celkový index cen PCE vzroste o 3,9 %, což představuje ochlazení z březnových 4,2 %. Ekonomové předpokládají, že se meziměsíčně zvýší o 0,4 %, což představuje zrychlení z předchozích 0,1 %.
Představitelé Fedu uvedli, že věnují zvláštní pozornost jádrovému ukazateli, protože z něj jsou odstraněny volatilnější položky, jako jsou energie a potraviny.
Zůstává nejisté, zda se tvůrci měnové politiky na svém příštím zasedání v červnu rozhodnou přerušit dlouhotrvající kampaň zvyšování sazeb. Ve čtvrtek zveřejněné žádosti o podporu v nezaměstnanosti, které byly nižší, než se očekávalo, a revize údajů o hrubém domácím produktu za první čtvrtletí směrem nahoru podnítily sázky na to, že Fed může místo toho pokračovat v cyklu zpřísňování sazeb, jehož cílem je zkrotit zvýšenou inflaci.
4. Ceny zlata jsou na pozadí diskusí o dluhovém stropu nestabilní

Ceny zlata se v pátek zvýšily a zotavily se z poklesu na začátku seance, přičemž žlutý kov podpořil pokles dolaru, protože investoři nervózně sledovali jednání o dluhovém stropu.
Spotové zlato vzrostlo o 0,59 % na 1 952,26 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu posílily o 0,45 % na 1 952,35 USD za unci.
I přes tento nárůst zůstává kov na cestě k poklesu již třetí týden v řadě. Zlato zaznamenalo prudký obrat od rekordních maxim dosažených na začátku května, protože zmírnění obav z bezprostřední bankovní krize ovlivnilo jeho status bezpečného přístavu.
5. Ropa roste, protože se diskutuje o možném snížení produkce OPEC+
Ceny ropy se v pátek po předchozím oslabení zvýšily, protože Rusko na zasedání OPEC+ příští měsíc snížilo vyhlídky na další snížení produkce.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak ve čtvrtek uvedl, že na zasedání 4. června neočekává od skupiny předních producentů žádné nové kroky, čímž podkopal výroky saúdského ministra energetiky prince Abdulazíze bin Salmána ze začátku týdne, že by se prodejci krátkých pozic měli „mít na pozoru“.
Futures na americkou ropu vzrostly o 0,36 % na 72,09 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent posílil o 0,22 % na 76,43 USD.
Oba benchmarky byly na cestě k mírnému růstu v tomto týdnu díky známkám omezování nabídky a zlepšující se poptávce po pohonných hmotách v USA, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky