Pochází sice z podnikatelské dynastie, ale tím, že společnost Tata Sons převedl na celosvětovou úroveň, zanechal trvalý dojem – a ještě více toho vrátil Indii.
Už v roce 1955 napsali učitelé z Riverdale Country School Ratana Taty do jeho ročenky: „Ratanova okouzlující a skromná povaha mu jistě přinese úspěch. Jsme si jisti, že pokud bude svůj šarm a inteligenci i nadále plně rozvíjet, čeká ho šťastný a užitečný život.“ Vypadá to, že Tata, který 28. prosince oslavil 84. narozeniny, udělal jako teenager docela dobrý dojem, ale jistě ani jeho učitelé nemohli tušit, jak obrovský vliv bude mít na svém domovském kontinentu.
Nedávné přivítání společnosti Air India zpět do Tatova svazku jistě zaokrouhlilo a posílilo jeho dopravní portfolio. Návrat letecké společnosti má však pro emeritního předsedu představenstva Tata Sons hluboký význam – je to způsob, jak uctít památku jeho předků, protože ji v roce 1932 založil jeho strýc a mentor Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata jako Tata Airlines.
První letadlo, kterým aerolinky létaly, totiž pilotoval sám JRD, což je vášeň, kterou Tata sdílí a pravidelně létal na schůzky. Po druhé světové válce se z letecké společnosti stala akciová společnost, ale od doby, kdy ji za 180 miliard INR (2,4 miliardy USD) koupil, je flotila opět pod jménem Tata a připravují se plány na oživení jejího osudu poté, co ji postihly ničivé ztráty způsobené pandemií COVID-19. V současné době je v provozu letecká společnost Tata.
„Společnost Air India si pod vedením pana JRD Taty svého času získala pověst jedné z nejprestižnějších leteckých společností na světě,“ uvedla Tata v prohlášení po akvizici a dodala, že nyní má „příležitost znovu získat image a pověst, které se těšila v dřívějších letech“.
Skromné začátky

Převzetí a transformace společností je charakteristickým rysem Tatovy podnikatelské kariéry a něčím, co pod jeho vedením pomohlo výrazně zvýšit bohatství skupiny Tata. Jamsetji Tata zahájil rodinné podnikání v roce 1868, kdy založil obchodní společnost. Poté otevřel textilní továrnu a vybočil z normálu, když dělníkům nabídl penze a vyplácené odškodnění za úraz.
Skupina Tata dnes působí ve více než 100 zemích na šesti kontinentech a má společnosti ve všech oblastech života společnosti, včetně energetiky, automobilového průmyslu, strojírenství a informačních technologií. V roce 2020-21 činily tržby společností Tata 103 miliard USD a zaměstnávaly více než 800 000 zaměstnanců. Tržní kapitalizace 29 veřejně obchodovaných podniků Tata činí dohromady 242 miliard USD.
Přestože Tata vyrůstal v luxusní domácnosti a má za sebou kvalifikaci zahrnující titul z architektury a stavebního inženýrství na Cornellově univerzitě a Harvard Advanced Management Program, začal svou kariéru v roce 1962 v dílně společnosti Telco (nyní Tata Motors) a poté v Tata Steel, kde lopatoval vápenec a byl členem týmu u vysokých pecí.
V roce 1981 se stal předsedou představenstva společnosti Tata Industries a dědicem JRD, od roku 1991 až do svého odchodu do důchodu v roce 2012 byl předsedou představenstva společnosti Tata Sons, holdingové společnosti skupiny Tata Group. Během jeho působení vzrostly tržby skupiny a v letech 2011-2012 dosáhly více než 100 miliard USD.
Jako vizionář se společnost pod jeho vedením proslavila svým „obráceným kolonialismem“, když v roce 2000 koupila čajovou společnost Tetley za 407 milionů USD, v roce 2007 anglo-nizozemskou skupinu Corus Group za 12 miliard USD a v roce 2008 společnost Jaguar Land Rover za 2,3 miliardy USD. Společnost rovněž koupila hotely, chemické společnosti, komunikační sítě a dodavatele energií po celém světě.
Jediný život

Když se kariéra buduje v rámci rodinného podniku, tlak na dědice, kterému by předal otěže, je často velký, ale Tata odolal potřebě přizpůsobit se a zůstává svobodný. Mnozí spekulují o tom, proč je svobodný, a často obviňují z rozpadu manželství jeho rodičů, ale on sám prozradil, že svatba byla kdysi v plánu.
„Po vysoké škole jsem získal práci v architektonické firmě v Los Angeles, kde jsem pracoval dva roky,“ napsal v příspěvku pro facebookovou stránku „Humans of Bombay“. „Zamiloval jsem se a málem jsem se oženil. Zároveň jsem se ale rozhodl, že se alespoň dočasně vrátím [do Indie], protože jsem byl téměř sedm let daleko od své babičky, která se nedržela příliš dobře.
„Tak jsem se za ní vrátil a myslel jsem si, že osoba, kterou jsem si chtěl vzít, pojede do Indie se mnou, ale kvůli čínsko-indické válce v roce 1962 její rodiče už nesouhlasili s tím, aby se přestěhovala, a vztah se rozpadl.“
Ačkoli se může zdát zvláštní, že mladý muž dá přednost babičce před milostným protějškem, dluh vděčnosti, který má Tata vůči své babičce, je hluboký. Po rozvodu rodičů, když mu bylo deset let, se ho Navajbai ujala a formálně ho adoptovala. Vychovávala ho i jeho nevlastního bratra Noela. Přestože mu rozvod rodičů způsobil bolest a zármutek, lekce, které mu dal, se staly součástí jeho životního stylu.
„Brzy poté, co se matka znovu vdala, o nás kluci ve škole začali říkat různé věci – neustále a agresivně. Ale babička nás naučila zachovat si důstojnost za každou cenu, což je hodnota, která mi zůstala dodnes. Spočívala v tom, že jsme z těchto situací, kterým bychom se jinak bránili, odcházeli.“
Byly však příležitosti, kdy si Tata stál za svým a bojoval. Když v roce 2012 ve věku 75 let odstoupil z vedení společnosti – jak mu to ukládaly stanovy firmy – bylo třeba jmenovat nového předsedu. Cyrus Mistry byl vybrán, protože jeho otec Pallondži Mistry byl spřízněnou dynastií, která měla v podniku Tata 18,5procentní podíl. Příbuzenský vztah s rodinou Tata (Cyrusova sestra Aloo se provdala za Tatova nevlastního bratra Noela) se zdál být ideální volbou.
Stoleté vazby mezi oběma rodinami se narušily, když byl Cyrus v roce 2016 propuštěn s tvrzením, že byl propuštěn neoprávněně. Dále kritizoval strukturu společnosti i samotného Tatu a případ skončil u Nejvyššího soudu, kde soudce rozhodl ve prospěch Taty. Tata, potěšený rozsudkem, uvedl, že byl ospravedlněn po „neúnavných útocích na mou integritu a etické chování skupiny“.
Ratan Tata: celý život se rozdával

Integrita byla vetkána do samotné podstaty společnosti, které se Tata věnoval většinu svého života. Vzhledem k tomu, že je považován za indického průmyslníka číslo jedna, dalo by se očekávat, že bude v první dvacítce nejbohatších Indů, ale v nedávném průzkumu se Tata umístil v žebříčku IIFL Wealth Hurun India Rich List 2021 na pouhém 433. místě, což je pokles o 235 míst za pouhý rok. Je to proto, že kromě toho, že již šest desetiletí řídí největší obchodní impérium v zemi, je také jedním z nejštědřejších filantropů.
Toto odhodlání zlepšovat životy a vyhlídky ostatních je jádrem Tata průmyslu. Když Jamsetji zakládal rodinnou firmu, nařídil, aby většina toho, co vydělá, byla věnována fondům Tata, a 66 % vlastního kapitálu společnosti Tata Sons je v držení fondů Tata.
Trusty pomáhají dětem najít jejich vášeň ve sportu, poskytují zdroje a vzdělání komunitám a nedávno věnovaly 15 miliard INR (201 milionů USD) na boj proti COVID-19. Od výstavby technologických center po poskytování stipendií studentům – včetně bývalého indického prezidenta KR Narayanana. Tata nikdy nestojí stranou a tráví čas setkáváním s těmi, kterým pomáhá a kteří pomáhají fondům.
„Když jsem v mládí pracoval v dílně, viděl jsem zblízka bídu a strádání těch méně šťastných a přemýšlel jsem o tom, jak člověk může něco změnit, aby zlepšil život,“ řekl v rozhovoru pro Stanford Social Innovation Review. „Člověk chce opravdu dělat věci, které něco změní. Pokud nemůžete něco změnit… je to zbytečné.“
A Tata byl chválen za svůj revoluční přístup k pomoci, kdy tráví čas a peníze studiem otázek a problémů, aby přišel s inovativními řešeními, která jsou udržitelná. Tento holistický přístup má vést k větší změně a vést k tomu, že se k partnerství v iniciativách přidají i další velké společnosti, jako je Google a Nadace Billa a Melindy Gatesových, a také vládní agentury.
Tata se také vášnivě zajímá o ochranu zvířat, zejména o osud pouličních psů, protože sám má vlastní psy. „Ze všech různých utrpení, kterými si dnes zvířata musí procházet, mi srdce opravdu puká pro ta, která jsou opuštěna rodinami,“ napsal, když se osobně snažil najít domov opuštěným štěňatům na Instagramu. „Nedokážu si představit, co se jim musí honit hlavou, když jeden den domov mají a druhý už ne.“
Tata, který je často popisován jako plachý a samotářský, mnohé překvapil, když si v roce 2019 založil vlastní účet na Instagramu. Letmý pohled na jeho síť však ukazuje, že podstatou toho, co pro něj zůstává důležité i v osmém desetiletí, je odkaz jeho rodiny a dopad charitativní činnosti, které se věnuje. I nadále má ambice a cíle – i když jsou to cíle osobní.
„Jako malý kluk jsem se naučil trochu hrát na klavír,“ svěřil se Tata na Instagramu. „Po odchodu do důchodu jsem si našel skvělého učitele klavíru, který se mi ale nedokázal věnovat tak, abych mohl hrát oběma rukama. Doufám, že to ještě jednou zkusím.“
Jedno je jisté – Tata rozhodně vynikl v „užitečném životě“, který mu předpovídala jeho ročenka. Nejen tím, že vytvořil jednu z nejdynamičtějších a nejmocnějších společností na světě, ale především tím, že obohatil životy milionů Indů svými filantropickými aktivitami.