Většina lidí se potýká alespoň s jednou z těchto překážek. Zde je návod, jak je odstranit.
Pokud chcete v nadcházejícím roce dosáhnout svých největších cílů, začněte s mentálním přenastavením ve čtyřech klíčových oblastech: ve vztahu k ostatním lidem, ve vztahu k okolnostem, ve vztahu k času a ve vztahu k sobě samým. Tato rada pochází od Wendy Caplandové, koučky manažerů takových společností, jako jsou IBM a Bank of America. Caplandová je autorkou bestselleru Váš další odvážný krok.
Posledních několik let mě koučuje a já o tom píšu.
Caplandová říká, že když lidem brání v dosažení jejich cílů, nebo dokonce v tom, aby si vůbec stanovili velké cíle, je téměř vždy příčinou jeden nebo více z těchto vztahů. „To jsou čtyři věci, které se objevují nejčastěji, které vám brání snít, které vám brání myslet si, že něco je nebo není pro vás možné. Mohou vás prostě zastavit v cestě.“
Jak můžete zabránit tomu, aby se tyto vztahové záležitosti staly překážkou ve vaší práci nebo v životě?
1. Přehodnoťte své vztahy s ostatními
„Problémem může být váš vztah se šéfem a to, jak vás vnímá a jak se k vám chová,“ říká. Například když Caplandová jednou požádala svého šéfa o zvýšení platu, bylo jí řečeno, že už má maximální plat pro svou pozici. Víc už jí platit nemůže. „Pak odešla, přišla jiná šéfová a řekla: Aha, tak my tě prostě povýšíme. To bude stačit.“
Pokud vám vztah, jaký měla Caplandová s prvním šéfem, brání v dosažení vašich cílů, můžete pracovat na tom, abyste změnili vnímání této osoby a ujistili se, že váš šéf, zákazník nebo spolupracovník ví, co přesně umíte a jak moc jim vaše práce může být prospěšná. To může vašemu šéfovi nebo zákazníkovi pomoci přehodnotit vztah a vnímat vás novým způsobem.

Pokud ne, možná je na čase, abyste vztah přehodnotili a zjistili, zda není čas přejít k jinému. Ať už uděláte cokoli, pokud má někdo ve vašem životě nebo práci omezující pohled na vás nebo vaše schopnosti, nedovolte, aby se tento omezující pohled promítl do vašeho vlastního pohledu na sebe sama.
2. Přehodnoťte svůj vztah k okolnostem
Někdy vám vnější okolnosti mohou bránit v tom, abyste šli za svými cíli. „Například pokud z nějakého důvodu opravdu potřebujete opustit práci, kterou máte, abyste mohli jít za kariérou, kterou opravdu chcete, a vaše okolnosti jsou takové, že si to prostě nemůžete dovolit,“ říká Caplandová.
Možná s tím nebudete moci nic dělat, říká. Ale na druhou stranu možná můžete. „Možná se necháváte ovládat okolnostmi, i když to není nutné. Například spousta lidí svádí vinu na pandemii. A to může být pravda. Ale také to může být opravdu dobrá výmluva.“
Pouze vy můžete určit, zda jste skutečně svázáni okolnostmi. Položte si několik otázek typu „co kdyby“. Co kdyby se tato okolnost dala tímto způsobem změnit? Co kdybyste mohli někoho požádat o pomoc s její částí? Co když existuje způsob, jak tuto okolnost obrátit ve svůj prospěch?
3. Přehodnoťte svůj vztah k času
„Ani nevíte, jak často slýchám: ‚Prostě nemám čas,'“ říká Caplandová. „Ale kdybych vám řekla, že musíte hned teď všeho nechat a jet do nemocnice, protože někdo, koho máte rádi, měl hroznou nehodu, můžete si být zatraceně jistí, že to uděláte. Lidé se prostě vymlouvají: Mám moc práce. Nemám na to čas. Pokud něco chcete, musíte změnit priority toho, co děláte, abyste na to měli čas.“

Jak upozornil autor knihy Čtyři tisíce týdnů Oliver Burkeman, všichni máme omezené množství času na této planetě, natož v pracovním týdnu. Caplandová má tedy pravdu v tom, že pokud si nemůžete najít čas na něco, na čem vám skutečně záleží, měli byste přehodnotit své priority. Zjistěte, zda by se některá z věcí, kterým věnujete čas, nedala omezit nebo odstranit. A domluvte si schůzku, zapište si ji do kalendáře a vyhraďte si čas na to, co chcete určitě udělat.
4. Přehodnoťte svůj vztah k sobě samému
Vaše vlastní přesvědčení vám může bránit v dosažení vašich největších cílů, říká Caplandová. Omezující pohled na vlastní schopnosti by vás mohl připravit o úspěch, který si zasloužíte. „Naše přesvědčení vytvářejí naše myšlenky, vytvářejí naše činy, vytvářejí naše výsledky. Můžete se podívat na všechno, co máte kolem sebe a ve svém životě, a všechno to můžete spojit s nějakým svým přesvědčením.“
Pokud vás vaše přesvědčení brzdí, jak to změnit? Jak změníte svůj vztah k sobě samým? „Kdybyste to mohli udělat sami, udělali byste to,“ říká Capland. „Takže potřebujete pomoc zvenčí. Najděte si poradce, kouče, trenéra, mentora. Někoho, kdo vám pomůže vidět to, co sami nevidíte, někoho, komu jste ochotni naslouchat.“ Může jít o formální dohodu, jako je koučování, nebo o neformálnější dohodu s přítelem či pracovním mentorem, který vám pomůže vidět, čeho jste schopni dosáhnout. Skupina kolegů nebo mastermind skupina na podporu vaší kariéry může být také mimořádně účinným způsobem, jak zpochybnit váš vlastní omezený pohled na to, čeho můžete dosáhnout.
Změna toho, jak vnímáme své okolnosti, jak si stanovujeme priority ve svém čase, vztahy s ostatními a hlavně sami se sebou – promýšlení všech těchto oblastí vám může pomoci posunout se v kariéře. Může vás to posunout na místa, o kterých se vám ani nesnilo. Zkusíte to?