Uchazeči o zaměstnání, kteří doufají, že získají práci v Německu, mohou mít šanci na úspěch díky praktikám, které jsou v jiných zemích již dlouho považovány za zastaralé.
Průzkum mezi zástupci personálních oddělení a náborovými manažery v německých firmách ukázal, že podle náborového webu Indeed více než polovina z nich považuje za důležité přiložit fotografii. Každý pátý uvedl, že by nezohlednil uchazeče, který by ji neposkytl.
Neuvedení data a místa narození by 23 % dotázaných personalistů přimělo k diskvalifikaci, uvádí zpráva Indeed, a 13 % považuje uvedení informace o občanství za nutnost. Přibližně 8 % respondentů uvedlo, že ignorují životopisy, v nichž není uvedeno, kolik má uchazeč dětí, přestože je nezákonné tyto informace vyžadovat.
„V mnoha jiných zemích, zejména v angloamericky mluvících zemích, jsou anonymní žádosti již standardem, aby se umožnily rovné příležitosti v přijímacím řízení,“ uvedla Annina Heringová, ekonomka společnosti Indeed Hiring Lab. „Personální oddělení v Německu za tímto vývojem stále zaostávají.“
Vzhledem k nedostatku kvalifikované pracovní síly v zemi Heringová upozornila, že je „důležitější než kdy jindy přezkoumat procesy podávání žádostí a otevřít je širokému spektru kandidátů“.