Cena rhodia, kovu používaného k omezení škodlivých výfukových plynů automobilů, vzrostla nejvýše od roku 2008. Zpřísňování ekologických předpisů nutí automobilky kupovat více tohoto kovu, zatímco jeho nabídka bude nadále spíše stagnovat. Cena rhodia díky tomu stoupla tento měsíc až na 3565 USD (81.100 Kč) za troyskou unci (31,10 gramu). Od poloviny února se zvýšila o více než 1000 dolarů a analytici odhadují, že letos by mohla dosáhnout 4000 USD, píše agentura Reuters. Ještě v polovině roku 2016 přitom cena rhodia činila jen 615 dolarů za unci a byla nejníže za 12 let.

„V tomto roce možná uvidíme 4000 USD,“ řekl analytik společnosti Mitsubishi Jonathan Butler. Rostoucí poptávka podle něj pravděpodobné uvrhne trh do deficitu. Butler také dodal, že kov má dlouhodobě dobrý výhled, přestože jeho cena obvykle bývá nestabilní.

Rhodium se spolu se sesterskými kovy platinou a palladiem používá ve výfukových systémech k neutralizaci znečišťujících látek. Jeho cena však od roku 2016, kdy se ceny kovů, včetně drahých, propadly na mnohaletá minima, předstihla jeho kolegy. Důvodem je skutečnost, že rhodium je nejúčinnější při řešení emisí oxidů dusíku, jejichž snížení regulátoři stále více požadují. Automobilky mají na poptávce po rhodiu podíl 85 procent.

Růst ceny rhodia kopíruje růst ceny palladia, která se od ledna 2016 více než ztrojnásobila. Palladium se nyní prodává zhruba za 1550 USD za unci. Na rozdíl od palladia, kterého je akutní nedostatek, má trh s rhodiem nyní malý přebytek, uvádí producent materiálů Johnson Matthey. Rhodiový trh je ale mnohem menší, roční poptávka činí zhruba jeden milion uncí ve srovná s deseti miliony uncí u palladia, a je také méně likvidní. Takže i dočasná nerovnováha mezi poptávkou a nabídkou může cenu rhodia dramaticky ovlivnit, upozorňují obchodníci a analytici.

Vysoké ceny rhodia již přiměly skláře používat méně tohoto kovu, dodává Johnson Matthey. Sklářský průmysl je druhým největším průmyslovým uživatelem tohoto kovu po automobilovém.

Navzdory zpomalení prodeje aut se očekává, že poptávka od automobilek letos stoupne o deset procent, protože se zvyšuje spotřeba rhodia na motor. A pro automobilky je obtížné snížit obsah rhodia. U benzinového motoru je podle odhadů potřeba 2,5 až čtyři unce palladia, aby se dosáhlo stejných výsledků jako při použití jedné unce rhodia. A protože cena rhodia je o něco více než dvojnásobně vyšší než palladia znamená to, že je zde stále prostor pro další zvyšování ceny, upozorňuje analytik Scotiabank Nicky Shiels.

Zhruba 80 procent rhodia se těží v Jihoafrické republice. Těžba zde sice roste, avšak současně je v plánu zavření starších šachet a přesun k rudám méně bohatým na rhodium, což by snížilo dodávky.

Zvyšuje se sice recyklace, podle Johnson Matthey to však není dost na to, aby to vykompenzovalo budoucí pokles těžby. Rhodium je hlavně vedlejším produktem při těžbě platiny. Je tak obtížné zvýšit jeho produkci, i když jsou ceny vysoké.