Ceny ropy se mírně zvyšují. Přispívá k tomu napětí na Blízkém východě a pokračování dohody o omezení těžby, kterou uzavřela Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) s dalšími předními světovými těžaři. Zisky jsou však nízké, protože růst cen brzdí obavy z dopadů americko-čínské obchodní války na globální ekonomiku a na poptávku po ropě.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:10 SELČ přidávala 0,3 procenta na 64,28 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI měla ve stejnou dobu k dobru 0,4 procenta na 57,86 dolaru za barel.

OPEC a jeho spojenci v čele s Ruskem se minulý týden dohodli na prodloužení dohody o omezení těžby do konce března 2020. Cena ropy Brent v letošním roce už díky dohodě vzrostla téměř o 20 procent, k jejímu růstu ale přispívá i napětí na Blízkém východě, zvláště kolem sporu týkajícího se íránského jaderného programu.

Agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje uvedla, že těžba ropy v Rusku na začátku července klesla nejníže za tři roky. Pokles těžby následoval po odhalení znečištěné ropy v ropovodu Družba.

Růst cen brzdí americko-čínská obchodní válka, která ohrožuje výhled dalšího ekonomického růstu. Dva největší spotřebitelé ropy na světě – tedy USA a Čína – by měli obnovit jednání o vzájemných obchodních vztazích tento týden. Zatím je však podle analytiků málo signálů, že se jim podaří spor vyřešit.