EUR/USD : 1.1026▼ GBP/USD : 1.24148▼ USD/CAD : 1.32596▲ USD/JPY : 108.13532▲

Česká společnost Platon Finance v květnu vstoupila se svou kryptoměnou Platon Coin na jednu z největších asijských burz, singapurský DigiFinex. Firma to sdělila ČTK a dodala, že chce zvýšit letos kapitalizaci, tedy tržní hodnotu své kryptoměny na pětinásobných 25 milionů dolarů (576 milionů Kč). Na burze DigiFinex se obchoduje asi 70 kryptoměn. Je čtvrtou největší kryptoburzu v Asii, celkový objem obchodování se pohybuje okolo miliardy dolarů za den.

Platon Coin vznikl loni a dosud se s ním obchodovalo na burze LaToken nebo na Exrates.me. Současný denní objem obchodování s kryptoměnou se pohybuje mezi 600.000 a 800.000 dolary. Platon Finance uvádí, že tržní hodnota měny je okolo 4,2 milionu dolarů (96,8 milionu Kč), což ji řadí do první tisícovky kryptoměn. Letos chce Platon finance svou měnu dostat mezi 200 největších kryptoměn s kapitalizací přes 25 milionů dolarů a denním objemem obchodu mezi dvěma až čtyřmi miliony dolarů.

„Trh s kryptoměnami zaznamenal v posledních týdnech a měsících významné oživení. Například bitcoin za poslední týden posílil o třetinu a od začátku roku o 100 procent a podobně rostou i další virtuální mince. Významný růst vidíme i u naší jediné české kryptoměny Platon Coin,“ uvedl zakladatel Platon Finance Daniel Tanner.

Za měnu je možné nyní nakupovat ve vybraných e-shopech nebo pořizovat nemovitosti či počítačové vybavení. Počet míst, kde je možné kryptoměnou platit, firma neuvedla.

Platon Finance dodala, že nabízí digitální peněženku pro kryptoměny s pojištěním až do 500.000 eur (12,8 milionu Kč). Peněženka akceptuje šest kryptoměn včetně bitcoinu.

Zahraničními partnery Platon Finance jsou společnosti jako Lloyd’ Syndicate, realitní společnost Opisas či Symantec, firma zajišťující zabezpečení digitální peněženky a celého systému.

Fungování kryptoměn řídí počítačový algoritmus, tím je zaručeno, že je nemohou ovlivnit vlády či centrální banky. Jejich pravidla jsou tím předem daná a například počet bitcoinů, nejobchodovanější světové virtuální měny, je omezen na 21 milionů.