Počet elektromobilů v Česku loni stoupl o 5075 na 14.316 vozů
Počet elektromobilů na českých silnicích se loni zvýšil o 5075 na 14.316 vozů. Ještě před pěti lety to byla zhruba desetina a před deseti lety v tuzemsku elektromobily prakticky nejezdily. Vyplývá to z údajů Centra dopravního výzkumu (CDV).
Nejrozšířenějšími značkami jsou v současnosti Škoda s 3070 vozy, Tesla, která má 1969 registrací a Volkswagen s 1726 vozy. Právě Tesla oslaví v pátek výročí 15 let od zahájení sériové výroby svého prvního modelu Roadster. Tesla je zároveň jednou z mála značek, která se od začátku zaměřuje na elektromobily a nevyrábí vozy se spalovacím motorem.
Vedle prodeje nových bateriových vozů rostl loni i dovoz ojetých elektromobilů. Tvořily okolo 25 procent celkových registrací. Z celkem 14.316 registrovaných elektromobilů v kategorii osobních vozů jich je 77 procent registrováno na firmy, ostatní na fyzické osoby. Firemní zákazníci nejčastěji registrovali vozidla Škoda, Tesla a Volkswagen, soukromé osoby pak Teslu, Škodu a BMW,“ uvedl ředitel CDV Jindřich Frič.
Téměř 40 procent osobních elektromobilů je registrováno v Praze (5618 vozidel), následuje Středočeský kraj (2882) a Jihomoravský kraj (1355). Na dalších místech jsou Moravskoslezský a Ústecký kraj.
Na konci minulého roku bylo v Česku 1364 veřejných dobíjecích stanic celkem s 2643 dobíjecími přípojkami. Je to meziroční nárůst o 41 procent. Před pěti lety bylo v Česku 284 dobíjecích bodů.
Celkem bylo na konci roku v Centrálním registru vozidel evidováno 23.790 elektrických vozidel všech kategorií. Vedle osobních elektromobilů je nejrozšířenější kategorie elektrických skútrů a motocyklů, kterých v Česku jezdí 8340, nejvíce od tuzemského výrobce Hecht.
Počet zadržených padělků bankovek a mincí loni klesl na 1980 kusů

V Česku bylo loni zadrženo 1980 padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn. Meziročně jich bylo o 4856 méně, předloňský počet ale ovlivnila policejní akce, při níž se podařilo zachytit velké množství padělaných eur. Hodnota zadržených padělků byla 2,95 milionu korun, uvedla dnes Česká národní banka (ČNB).
Téměř polovinu všech zadržených padělků tvořily české bankovky, odhaleno bylo 930 kusů. Nejčastěji padělanou bankovkou byla tisícikoruna, druhým nejčastějším padělkem byla dvoutisícikoruna.
„Pořád platí, že většina padělků není dobré kvality. Pokud lidé budou věnovat dostatečnou pozornost svým platidlům, měli by být schopni tyto padělky rozpoznat,“ řekl člen bankovní rady Jan Procházka. Padělatelé nejčastěji tiskli bankovky na inkoustových tiskárnách, týkalo se to dvou třetin zadržených kusů. Zhruba třetina kusů byla zhotovena na barevných kopírkách.
Většina padělků byla na pětistupňové škále hodnocena na čtvrtém, tedy druhém nejhorším stupni. Napodobení ochranných prvků bylo nekvalitní, nebo zcela chybělo. Třetina případů připadla na padělky v pátém stupni nebezpečnosti, kdy byl například rub bankovky vzhůru nohama, nebo zcela chyběl.
ČNB také zadržela 182 padělaných českých mincí, v předchozích dvou letech přitom žádné padělané české mince neobjevila. „Dostala se nám do oběhu padělaná dvacetikoruna, která je poměrně kvalitně ražena,“ řekl Procházka. Podle něj ale většina zařízení na zpracování mincí padělky rozpozná a mohou je poznat i běžní lidé, když okraj hrany vystupuje nad mincovní pole a kvalita ražby klesá od středu ke kraji mince.
U padělaných zahraničních platidel byly nejčastěji zadrženy eurové bankovky, bylo jich 652 kusů. Podařilo se také zachytit 80 padělaných dolarových bankovek.
Ředitel odboru peněžního oběhu a ochrany platidel ČNB Jan Mayer řekl, že zachycené padělky zahraničních měn mají zpravidla vyšší kvalitu než padělané koruny. Podle něj to má dva hlavní důvody. „Náš trh je výrazně menší než trh eurozóny. Pro padělatele to není tak zajímavé jako měna, která má větší platnost. Dalším důvodem může být to, že české bankovky jsou vybavené poměrně kvalitními ochrannými prvky, takže padělání není vůbec snadné,“ řekl.
Mayer uvedl, že české bankovky se tisknou na speciálním papíru, ke kterému se není snadné dostat. Samotný papír už v sobě obsahuje ochranné prvky. Tisk bankovek se potom koná třemi různými technikami, které na sebe navazují. „Vytvořit kvalitní padělek není tak jednoduché, jak se zdá,“ řekl.
Procházka uvedl, že pokud má člověk podezření, že se mu někdo snaží dát padělek, má právo bankovku nebo minci přijmout. Pokud už podezřelou bankovku či minci má, nesmí ji dál vracet do oběhu, ale musí ji předat policii, která nechá ČNB prověřit pravost. Pokud by bankovka byla pravá, dotyčný ji dostane zpět. Pokud by to byl padělek, ČNB ji stáhne z oběhu bez náhrady.
Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení. V případě organizované skupiny či značného rozsahu trestné činnosti je trest až desetiletý.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky