Krach Silicon Valley Bank můžeme už nyní prohlásit za legendární. Ne nadarmo se jedná o největší úpadek velké americké banky od finanční krize v roce 2008. Kapitálové trhy byly touto událostí pochopitelně otřeseny – stejně tak sektor kryptoměn. Nyní je nálada na trzích všelijaká, věříme ovšem, že by se situace mohla poměrně brzy uklidnit.
Futures vázané na index Dow Jones Industrial Average po ukončení hlavní americké obchodní seance poklesly o 10 bodů, tedy o méně než 0,1 %, zatímco futures na index S&P 500 a Nasdaq 100 získaly v obou případech zhruba 1 bod.
First Republic a další bankovní akcie během prodlouženého obchodování vzrostly a navázaly tak na úterní oživení, zatímco akcie stavitele domů Lennar přidaly 3 % díky pozitivním výsledkům hospodaření.
Večerní pohyby následovaly po pozitivním dni tří hlavních průměrů. Průmyslový index Dow Jones si mezitím připsal 336 bodů a přerušil tak pětidenní sérii ztrát. Nasdaq Composite si připsal 2,14 %, zatímco index S&P 500 se zvýšil o 2,5 % vyskočil o 1,65 %.

Jedenáct sektorů indexu S&P skončilo v úterý v kladných číslech, přičemž v čele růstu stály komunikační služby, které posílily o 2,75 %. Finanční sektor si polepšil o 2,2 % díky návratu bankovních akcií, když investoři vsadili na odolnost tohoto sektoru navzdory krachu Silicon Valley Bank a Signature Bank.
Akcie regionálních amerických bank a řada domácích firem přitom začátkem týdne utrpěly ztrátu, protože nervózní investoři se obávali, že vládní opatření a převzetí obou bank se rozšíří na celý tento sektor. Nedávné komentáře a zprávy tyto obavy nicméně alespoň částečně rozptýlily a zvýšily naděje investorů, že tento zmatek pravděpodobně velmi brzy pomine.
Dalšími důležitými zprávami byla aktualizace únorového indexu spotřebitelských cen, která rovněž dopadl v souladu s očekáváním a oproti lednu vykázal nárůst o 0,4 %.
„Dnes jsme na trzích zaznamenali úlevnou rallye hned ze dvou důvodů, a to určité stability v bankovním sektoru a indexu spotřebitelských cen, který nebyl překvapivý,“ uvedla Saira Maliková, hlavní investiční ředitelka společnosti Nuveen. „Nemyslím si však, že jsme ještě z nejhoršího venku.“
Pro televizi CNBC řekla v pořadu Closing Bell, že důsledky pádu SVB by mohly vést ke zpřísnění regulace a začátku cyklu spotřebitelských úvěrů, čímž se investiční společnost zařadila do tábora velmi pravděpodobné recese.
Poslední fázi výsledkové sezóny pokračuje se zveřejňováním dat společností, jako jsou Adobe, Five Below a Oatly – všechny tyto výsledky budou zveřejněny během dnešního dne. Investoři také získají více informací o stavu ekonomiky prostřednictvím údajů o maloobchodních tržbách a indexu cen výrobců, které budou zveřejněny před zahájením dnešní americké obchodní seance.
Kvantitativní tržní ukazatele, které v Bank of America sleduje tým vedený stratégem pro různá aktiva a kvantitativní strategie Alexem Makedonem a akciovou a kvantitativní analytičkou Savitou Subramanian, potvrzují, že americká ekonomika se v únoru již druhý měsíc po sobě propadla „hlouběji“ do recese (z fáze pozdního hospodářského cyklu), uvádí úterní zpráva.

Od roku 1990 panovaly podobné podmínky sedmkrát, přičemž pokles trval v průměru 12 měsíců (ale pohyboval se mezi šesti měsíci v letech 1995-1996 a 19 měsíci během globální finanční krize), uvedla BofA.
A co víc, hotovost JE nyní alternativou, uvedla BofA a dodala, že hotovost vidíme v současnosti jako atraktivnější než akcie vzhledem k našemu očekávání celkového výnosu indexu S&P 500 v letošním roce ve výši pouze 2 až 3 %“ ve srovnání s výnosem hotovosti nesoucím 5 % u krátkodobých pokladničních poukázek a ekonomové banky „i po nedávném vývoji stále očekávají konečnou sazbu 5,25-5,5 %“.
Nejlepší akciové investiční strategie se točí kolem dat, které jsou založeny na cash flow společností, napsal tým. Tyto strategie, kladoucí důraz na poměr volných peněžních toků k hodnotě podniku nebo na poměr ceny k volným peněžním tokům, „překonávaly index v předchozích poklesových obdobích, zejména mimo období politiky nulových úrokových sazeb (ZIRP), kdy hotovost měla malou hodnotu. Tyto faktory zůstávají aktivními manažery podhodnocené a oproti historii levné.“
Myšlenka BofA spočívá v tom, že akcie nabízející volné peněžní toky a dividendy představují „vrabce v hrsti“, zatímco růstové akcie s vysokým P/E jsou pomyslným holubem na střeše…
Hledáte aktuální tržní příležitosti? Chcete se stát ještě lepším investorem? Naši mentoři jsou vám k dispozici. Vyplňte formulář, je to snadné.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky