Dolar na devizových trzích oslabuje, reaguje tak na komentáře šéfa americké centrální banky (Fed) Jeroma Powella k měnové politice. Powell naznačil, že základní úrok ve Spojených státech by se mohl brzy snížit, čímž vrátil do hry očekávání velké části analytiků, že Fed sníží sazby už na svém červencovém zasedání svého měnového výboru.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 17:30 SELČ ztrácel zhruba 0,3 procenta na 97,16 bodu.

Euro si k dolaru ve stejnou dobu připisovalo 0,3 procenta na 1,1244 dolaru. Dolar k japonskému jenu ztrácel asi 0,3 procenta a nacházel se v blízkosti 108,52 JPY.

Powell v kongresovém výboru řekl, že výhled americké ekonomiky nadále ohrožuje napětí v obchodních vztazích a také útlum globální ekonomiky. Fed podle něj bude na hrozby „přiměřeně reagovat“, aby udržel hospodářský růst.

Trhy proto počítají s tím, že centrální banka koncem července ve snaze pomoci ekonomice sníží základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Podobný krok by podle části analytiků mohl následovat v září. Na konci minulého týdne dolar výrazně zpevnil po statistice, která ukázala na velmi dobrý stav amerického trhu práce. To analytiky vedlo k tomu, že začali v brzké snížení úroků věřit méně.