Evropská komise zahájila samostatná hloubková vyšetřování daňových výhod poskytnutých Belgií celkem 39 nadnárodním společnostem. Vyšetřování má zjistit, zda daňové úlevy nebyly z pohledu evropských pravidel nedovolenou státní pomocí. Vyplývá to z dnešního oznámení EK.

Komise v roce 2016 nařídila Belgii, aby vybrala od nadnárodních firem nedoplatky na daních přibližně za 700 milionů eur (18,1 miliardy Kč), protože daňové výhody, které jim od roku 2005 poskytovala, nebyly v souladu s pravidly EU o státní pomoci. Rozhodnutí unijní exekutivy však na počátku letošního roku zrušil soud EU.

Jeho tribunál v únoru rozhodl, že EK nesprávně považovala osvobození od daně z nadměrného zisku za systém státní podpory. To přimělo komisi zahájit řízení znovu, tentokrát ale posuzovat každou firmu samostatně.

Firmy si mohly ze základu daně v Belgii odečítat 50 a někdy až 90 procent v rámci schématu, který počítal s konceptem „nadměrného zisku“. Belgické daňové úřady v něm předpokládaly, že nadnárodní firmy dosahují v důsledku své velikosti, dobrého jména, zákaznických a dodavatelských sítí či přístupu na nové trhy „nadměrného zisku“, kterého by samostatná firma působící v zemi dosáhnout nemohla.

Mezi vyšetřovanými společnostmi jsou pivovar Anheuser-Busch InBev či dceřiné společnosti firem BASF, BP, British American Tobacco, Henkel, Bridgestone a Atlas Copco, napsala agentura Reuters.