Euro dnes vůči americkému dolaru mírně oslabuje. Reaguje tak na prohlášení italského vicepremiéra Mattea Salviniho, že Itálie je v rámci snahy o snížení nezaměstnanosti připravena porušit rozpočtová pravidla Evropské unie. Kolem 18:00 SELČ jednotná evropská měna ztrácela 0,1 procenta na 1,1212 USD.

„Dokud se nedostaneme na pětiprocentní nezaměstnanost, budeme utrácet, kolik bude zapotřebí,“ uvedl Salvini. „A pokud si někdo v Bruselu bude stěžovat, nebude to naše starost,“ dodal. Podle nejnovějších údajů statistického úřadu Eurostat nyní míra nezaměstnanosti v Itálii přesahuje deset procent.

„Znovu jsou tady obavy ohledně Itálie,“ poznamenal analytik devizového trhu Win Thin ze společnosti Brown Brothers Harriman. Upozornil, že dolar a další měny považované za bezpečné útočiště by měly dál těžit z nejistoty kolem obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou.

Britská libra dnes sestoupila na nové dvoutýdenní minimum, údaje o růstu mezd v Británii totiž zaostaly za očekáváním. Britskou měnu tlačí dolů rovněž obavy ohledně plánovaného odchodu země z EU. Kolem 18:00 SELČ libra vůči dolaru ztrácela čtvrt procenta na 1,2922 USD.