Mezinárodní agentura pro energii (IEA) ponechala svoji prognózu růstu poptávky po ropě na letošní a příští rok beze změny. Varovala však Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojence, tedy skupinu známou jako OPEC+, před slabším zájmem o jejich ropu kvůli vyšší těžbě v USA, Brazílii, Norsku a Guyaně.

IEA očekává, že poptávka po ropě letos stoupne o jeden milion barelů denně a příští rok o 1,2 milionu barelů denně. Dodala však, že výhled může být mírně podceněn kvůli dopadu americko-čínské obchodní války.

„Země OPEC+ budou čelit v roce 2020 velkým výzvám, protože poptávka po jejich ropě by podle očekávání měla prudce klesnout,“ uvedla IEA ve své měsíční zprávě. Poptávka po ropě kartelu má příští rok činit 28,9 milionu barelů denně, což je o jeden milion barelů pod jeho současným těžebním limitem. Podle IEA pokles lze vysvětlit růstem těžby v dalších zemích. Těžba v zemích jako USA, Brazílie, Norsko a Guyana se má příští rok zvýšit o 2,3 milionu barelů denně po letošním růstu o 1,8 milionu barelů denně.

Dnešní zpráva IEA je poslední měsíční zprávou před jednáním OPEC+ o tom, zda ponechá v platnosti současnou dohodu o omezení těžby, jejímž cílem je podpořit ceny a vybalancovat trh. Jednání se uskuteční 5. a 6. prosince, napsala agentura Reuters.

Zpráva IEA také ukázala, že globální poptávka po ropě ve třetím čtvrtletí stoupla o 1,1 milionu barelů denně, což je více než dvojnásobek růstu z druhého čtvrtletí, který činil 435.000 barelů denně. Největší podíl na tom měla Čína, kde poptávka vzrostla meziročně o 640.000 barelů denně. V posledním čtvrtletí letošního roku by měla podle prognózy celková poptávka po ropě růst o 1,9 milionu barelů denně.