Tržby společnosti Apple ve čtvrtletí končícím v březnu meziročně vzrostly o téměř 9 %, uvedla společnost ve čtvrtek, čímž vykázala silný růst a překonala obavy investorů ze zhoršujícího se makroekonomického prostředí, které ovlivňuje poptávku po špičkových chytrých telefonech a počítačích.
Akcie společnosti Apple však v prodlouženém obchodování klesly o téměř 4 % poté, co finanční ředitel společnosti Apple Luca Maestri varoval před několika problémy v současném čtvrtletí, včetně omezení dodávek v souvislosti se společností Covid-19, které by mohly snížit tržby o 4 až 8 miliard USD. Technologický gigant rovněž varoval, že poptávka v Číně je vyčerpána výlukami souvisejícími s Covidem.
Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook dodal, že společnost „není imunní“ vůči problémům v dodavatelském řetězci.

Zde se dozvíte, jak si Apple vedl v porovnání s konsensuálními odhady společnosti Refinitiv:
EPS: 1,52 USD oproti odhadovaným 1,43 USD
Tržby: 97,28 miliardy USD oproti odhadovaným 93,89 miliardy USD, meziroční nárůst o 8,59 %.
Tržby za iPhone: 50,57 miliardy USD oproti odhadovaným 47,88 miliardy USD, meziročně o 5,5 % více.
Tržby ze služeb: 19,82 miliardy USD oproti odhadovaným 19,72 miliardy USD, meziroční nárůst o 17,28 %.
Tržby z ostatních produktů: 8,81 miliardy USD oproti odhadovaným 9,05 miliardy USD, meziroční nárůst o 12,37 %.
Tržby z prodeje počítačů Mac: 10,44 miliardy USD oproti odhadovaným 9,25 miliardy USD, meziroční nárůst o 14,73 %.
Tržby za iPad: 7,65 miliardy USD oproti odhadovaným 7,14 miliardy USD, meziročně o 1,92 % méně.
Hrubá marže: 43,7 % oproti odhadovaným 43,1 %.
Apple neposkytl prognózu pro aktuální čtvrtletí – společnost neposkytla oficiální výhled tržeb od února 2020 s odkazem na nejistotu spojenou s pandemií.
Kromě toho Apple uvedl, že jeho představenstvo schválilo zpětný odkup akcií v hodnotě 90 miliard USD, čímž si udržuje své tempo veřejné společnosti, která vynakládá nejvíce prostředků na nákup vlastních akcií. Podle indexů S&P Dow Jones vynaložila v roce 2021 na zpětné odkupy 88,3 miliardy USD.
Společnost Apple zvýšila dividendu o 5 % na 23 centů na akcii.

Obchod s chytrými telefony vzrostl během čtvrtletí o více než 5 % a přinesl další důkaz, že se současný model iPhone 13 prodává dobře.
Cook uvedl, že obchod s iPhony měl úspěšné čtvrtletí s prodejem tzv. switcherům, tedy lidem, kteří dříve měli telefon s Androidem, ale rozhodli se koupit iPhone.
„Během čtvrtletí jsme měli rekordní počet upgraderů a rostl počet switcherů, a to silně dvouciferně,“ řekl Cook Stevu Kovachovi z CNBC.
Lepší výsledky také naznačují, že byznys společnosti Apple s prémiovými smartphony může být izolován od obav ze zhoršující se spotřebitelské důvěry. Nárůst prodejů přišel také navzdory obtížnému meziročnímu srovnání iPhonů, protože nové iPhony byly uvedeny na trh dříve než v roce 2021.
„Je to jednoznačně silný cyklus,“ řekl Cook.
V ostatních oblastech pokračoval silný růst počítačů Mac poté, co společnost Apple přešla na používání vlastních čipů M1 namísto procesorů Intel. Tržby meziročně vzrostly o téměř 15 % na 10,44 miliardy dolarů.

Obchod s iPady společnosti Apple se však i nadále vyvíjí směrem dolů, když se jejich prodej oproti předchozímu roku snížil o 2,1 %, a to i přes aktualizované modely s čipem Apple M1. Cook uvedl, že obchod s iPady měl během čtvrtletí „velmi výrazná omezení dodávek“.
Ziskové podnikání společnosti Apple v oblasti služeb, které zahrnuje předplatné, licenční poplatky a prodloužené záruky, nadále silně roste s více než 17% růstem. V posledních dvou letech však tento byznys měl ve zvyku překonávat očekávání Wall Street o 3 až více než 8 % a v tomto čtvrtletí překonal odhady společnosti Refinitiv pouze o 0,51 %.
„Komparace [služeb] jsou během Covidu trochu zvláštní, protože jsme měli výluky a pak znovuotevření a tak dále,“ řekl Maestri v rozhovoru pro CNBC a dodal, že během některých období v posledních dvou letech, že „digitální obsah šel na dračku“.
Cook uvedl, že finanční výsledky společnosti Apple byly „lepší, než jsme očekávali“. Nejrychleji rostoucím regionem byla Amerika, kde tržby během čtvrtletí vzrostly o 20 % na 50,57 miliardy dolarů. Velká Čína, která zahrnuje Hongkong a Tchaj-wan, rostla pomalejším tempem 3,47 % na 18,34 miliardy USD. Cook nicméně uvedl, že výluky související s Covidem v Číně neměly na společnost Apple během čtvrtletí vliv.