First Republic klesá o 30 %, akcie regionálních bank se nadále propadají
Akcie First Republic (FRC) a několika dalších regionálních bank byly ve čtvrtek opět pod tlakem, protože krok Švýcarské národní banky na podporu Credit Suisse příliš neuklidnil obavy z dalších úpadků středně velkých bank v USA.
First Republic se během ranního obchodování propadla o více než 30 %. PacWest (PACW) klesla o 14 % a Western Alliance (WAL) ztratila přibližně 12 %.
First Republic Bank je americká banka s kompletními službami a správou majetku, která nabízí služby osobního bankovnictví, podnikatelského bankovnictví, trustového bankovnictví a správy majetku, zaměřuje se na nízkorizikovou klientelu s vysokým čistým jměním a klade důraz na poskytování individuálních služeb zákazníkům.
Krach Silicon Valley Bank minulý pátek přiměl investory, aby se snažili identifikovat další regionální banky, které mají podobné problémy s rozvahou, konkrétně vysoký podíl nepojištěných vkladů a dluhopisy nebo úvěry s dlouhou dobou splatnosti.
Podle sdělení společnosti Raymond James měla First Republic třetí nejvyšší míru nepojištěných vkladů mezi americkými bankami, hned za SVB a Signature Bank, kterou regulátoři o víkendu uzavřeli. Akcie First Republic se v březnu ke středečnímu závěru propadly o téměř 75 % a ratingy dluhu banky snížily agentury S&P Global Ratings a Fitch Ratings.
Čtvrteční pokles akcií First Republic přišel i v době, kdy agentura Bloomberg News informovala, že banka zvažuje možnosti své stabilizace, včetně možného prodeje. Podle analytika KBW Christophera McGrattyho však prodej pod tlakem nemusí být nakonec pro akcionáře výhodný.
„Po prudkém poklesu akcií po krachu SIVB (odliv vkladů/obavy o likviditu) je FRC sice v náročné situaci. Případný prodej by pravděpodobně znamenal tvrdý výsledek pro stávající akcionáře,“ uvedl McGratty v poznámce klientům.
Boj akcií regionálních bank pokračuje i přes víkendové oznámení amerických regulátorů o další podpoře. Ta zahrnovala nový program Federálního rezervního systému, který bankám umožnil vyměnit některá aktiva za hotovost, aniž by musely realizovat ztráty z tržního ocenění způsobené vyššími úrokovými sazbami. ETF SPDR S&P Regional Bank (KRE) ve čtvrtek klesl o 2 % a tento týden je nyní níže o více než 13 %.

Kromě obav z dalších krachů bank může akciím škodit také možnost zvýšené regulace a menší vkladová základna středně velkých bank, protože investoři posuzují budoucí ziskovou sílu regionálních bank.
Bankovní systém zažil ve středu další šok, když se akcie Credit Suisse obchodované ve Švýcarsku propadly o více než 20 % kvůli obavám, že „závažné nedostatky“ v účetním výkaznictví banky by mohly vést k tomu, že banka bude muset navýšit kapitál. Švýcarská národní banka, centrální banka země, však uzavřela s Credit Suisse dohodu, která jí umožní půjčit si až zhruba 54 miliard dolarů.
Zatímco však problémy Credit Suisse mohou mít dopad na celý globální bankovní systém, problémy švýcarské banky zřejmě nesouvisejí s americkými regionálními bankami.
Tváří v tvář bankovním obavám přichází ECB se zvýšením sazeb o půl procentního bodu
Evropská centrální banka ve čtvrtek pokračovala ve svém plánu zvýšit úrokové sazby o 50 bazických bodů, tedy o půl procentního bodu, navzdory obavám z bankovního sektoru a varovala, že „inflace podle odhadů zůstane příliš dlouho příliš vysoká“.

ECB zároveň uvedla, že budoucí rozhodnutí budou záviset na ekonomických a finančních údajích, což signalizuje přístup k jednotlivým zasedáním a opuštění politiky tzv. forward guidance, jejímž cílem bylo masírovat očekávání trhu ohledně budoucích kroků.
ECB minulý měsíc uvedla, že na čtvrtečním zasedání plánuje zvýšit sazby o 50 bazických bodů, což však bylo zpochybněno poté, co tlak na problémového švýcarského věřitele Credit Suisse zvýšil obavy ohledně expozice bank v eurozóně.
Akcie Credit Suisse se stabilizovaly poté, co banka počátkem čtvrtka oznámila, že využije úvěr ve výši 54 miliard USD od Švýcarské národní banky.
ECB uvedla, že další kroky budou vzhledem ke „zvýšené míře nejistoty“ záviset na ekonomických a finančních údajích. ECB uvedla, že pozorně sleduje současné napětí na trhu a je „připravena reagovat podle potřeby, aby zachovala cenovou a finanční stabilitu v eurozóně“. ECB uvedla, že bankovní sektor eurozóny je „odolný a má silnou kapitálovou a likviditní pozici“.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky