Podle průkopníka v oboru Kai-Fu Leeho se Čína může v oblasti umělé inteligence vyrovnat USA díky zkušenostem společností od Alibaby po Baidu a připojit se tak ke globální technologické transformaci, která předčí mobilní revoluci.
Americké společnosti jako Microsoft Corp. a Alphabet Inc. mají nyní jasnou převahu, ale podobně jako v počátcích internetu je Čína dožene rychlým zdokonalováním ze strany soukromého sektoru, řekl Lee. Autor bestsellerů o umělé inteligenci, který před více než deseti lety založil společnost Sinovation Ventures, stál u zrodu rostoucího zavádění této technologie v Číně a podpořil některé z jejích největších startupů v této oblasti, jako jsou Megvii a Meitu.
Firmy po celém světě se předhánějí v předvádění svých nejnovějších výtvorů v oblasti umělé inteligence od chvíle, kdy společnost OpenAI Inc. ve svém projektu ChatGPT ukázala potenciál této technologie širšímu publiku. Společnost Baidu Inc. se ve čtvrtek chystá představit svého vlastního konkurenta ChatGPT, který bude nejvýznamnějším vstupem Číny do závodu s USA o podíl na vznikajícím poli. Lee označil pekingskou firmu za zřejmého čínského lídra v této oblasti, i když zdaleka nebude sama.
„USA jsou i nadále světovým průlomovým inovátorem,“ řekl 61letý zakladatel rizikového kapitálu ze své kanceláře v Pekingu ve svém prvním rozhovoru pro zahraniční média od konce omezení Covid. Čínští internetoví giganti jako Alibaba Group Holding Ltd. a Tencent Holdings Ltd. však „všichni budují velké modely na úrovni OpenAI, Microsoftu a Googlu“.

Leeova kniha „AI Superpowers“ z roku 2018 byla raným průzkumem rostoucího konfliktu mezi USA a Čínou v technologickém průmyslu, v němž podrobně popsal silné a slabé stránky každé země. Před dvěma lety vydal společně se spisovatelem sci-fi Čchenem Čchüfanem knihu „AI 2041“, v níž si představoval, čeho je technologie schopna v horizontu desítek let.
Jeho optimismus ohledně čínských technologických hráčů přichází navzdory sílícím obchodním sankcím Washingtonu, které omezují přístup k nejnovějšímu hardwaru a prohlubují rozpory mezi oběma internetovými sférami. Trh s umělou inteligencí podle něj zůstane oddělený, podobně jako je tomu dnes u internetových služeb. Bývalý manažer společností Apple Inc. a Microsoft to však považuje jen za „malé překážky ve světle přílivové vlny revoluce“.
Snahy USA omezit vzestup Číny jako geopolitického soupeře zahrnují příkazy, aby se zlatý standard polovodičů pro trénink AI – čip A100 společnosti Nvidia Corp. a jeho nástupce H100 – nedostal do Číny. Lee věří, že čínské společnosti zabývající se umělou inteligencí budou schopny najít náhradu, i když to nebude ideální situace pro ty, kteří chtějí provádět výcvik v masovém měřítku.
„Existují přibližně jiné čipy, které lze použít jako náhradu. Nvidia má A800, který je docela dobrý,“ řekl Lee a dodal, že „situace také není v žádném případě zoufalá“.

Nepředpokládá také úplný rozvod mezi výzkumníky v obou zemích a jako prostředek spolupráce na nižších úrovních uvádí akademické výměny a sdílení osvědčených postupů. „Výzkumníci jsou stále přátelé, budou si navzájem půjčovat nápady,“ řekl.
„Není to čínské nebo americké. Myslím, že všechny společnosti budou mít tendenci přemýšlet o své hlavní činnosti a o tom, jak ji mohou integrovat s umělou inteligencí,“ řekl Lee. Při srovnání integrovaných systémů AI budoucnosti s Windows od Microsoftu a Androidem od Googlu šéf VC uvedl, že změna AI 2.0 bude radikálnější transformací než mobilní éra a na společnosti schopné vytvořit definitivní platformy nové generace čekají obrovské ceny.
„Všichni tito giganti mohou hodně získat, protože způsob, jakým se tato technologie může propojit s jejich stávajícími produktovými řadami a uživateli, není složitý,“ řekl. „Je to vlastně docela triviální.“ Společnost Alibaba by mohla zaznamenat lepší prokliky na svých e-shopech obohacených o umělou inteligenci nebo společnost ByteDance Ltd. by mohla zvýšit atraktivitu TikToku pomocí videa generovaného umělou inteligencí.
Přesto si Spojené státy udržují výrazný náskok, částečně proto, že jejich společnosti začaly dříve, a částečně proto, že mají lepší data, na nichž mohou trénovat své modely AI – které přesně určují, jak užitečný bude chatbot nebo nástroj generující obsah.
„Vyzkoušel jsem několik těchto takzvaných čínských ChatGPT. Řekl bych, že nejsou tak dobré jako ChatGPT,“ řekl Lee. Rozdíl přičítá tomu, že anglicky mluvící služby mají více a kvalitnějších dat, než mají k dispozici čínští uchazeči. Ale „co se týče technologií, několik společností na mě udělalo docela dobrý dojem“.

Podle Leeho bude trvat „možná rok“, než čínské firmy získají stejné nebo potenciálně větší množství dat. „Čína zůstává nejpracovitější, nejvytrvalejší v provádění a vytváření hodnot.“
Pokud jde o to, kdo budou případní vítězové, Lee uvedl, že startupy, které chtějí prorazit a předstihnout zavedené firmy s větším rozpočtem, musí udělat dvě věci.
„První je vytvořit vše, co je v první řadě zaměřeno na umělou inteligenci, ne na mobilitu, ne na Windows, ne na PC. Za druhé, využít sílu otevřenosti a sílu svobody,“ řekl s tím, že otevřený a svobodný software má šanci na nejširší přijetí. „Ale to není pro běžný startup, že? Takže uvidíme, která společnost bude mít tuto aspiraci, zkušenosti a odvahu pokusit se vybudovat něco opravdu, opravdu velkého v rámci platformy AI-first.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky