Analytici z Wall Street se rozdělili v názoru na to, zda by měli nakupovat akcie Credit Suisse – ačkoli je podpora centrální banky problémové švýcarské společnosti uklidnila.
Akcie Credit Suisse (CS) kotované na americké burze vyskočily ve čtvrtečním předobchodním období o více než 6 % poté, co firma oznámila, že si od Švýcarské národní banky půjčí až 50 miliard švýcarských franků (54 miliard USD). Již dříve centrální banka uvedla, že v případě potřeby poskytne Credit Suisse likviditu, a prohlásila, že firma je dobře kapitalizovaná.
Ve středu se akcie Credit Suisse propadly o 13,9 % poté, co největší investor firmy, Saúdská národní banka, uvedl, že nemůže poskytnout další finanční prostředky, což vyvolalo obavy z bankovní krize v Evropě.
Nicméně po rozhodnutí půjčit si od centrální banky Roberto Henriques z JPMorgan potvrdil rating firmy na úrovni overweight. Analytik očekává, že „bazuka centrální banky“ uklidní investory, kteří se obávají problémů s likviditou, a poskytne Credit Suisse dostatek času na zavedení restrukturalizačního plánu.
„Kombinace opatření by měla být dostatečná k zastavení negativních pohybů v celé kapitálové struktuře, protože trh ocenil potenciální dopad tlaků na likviditu,“ napsal Henriques klientům.
„Domníváme se, že koordinovaný postup regulátora, FINMA a centrální banky … poukazuje na to, že i když je Švýcarsko jednou z nejaktivnějších jurisdikcí při řešení problému Too Big To Fail, důsledky takové události jsou stále velmi obtížně kontrolovatelné, zejména pokud se zamyslíme nad globálními důsledky selhání menší americké banky, jako je SVB,“ dodal.
„Přestože nás nedávná volatilita Credit Suisse zjevně zastihla mimo, ponecháváme naše doporučení Overweight, protože se domníváme, že nedávné přecenění je přehnané,“ řekl Henriques.
Pro jistotu Henriques poznamenal, že jakákoli další volatilita na trhu by mohla poškodit náladu investorů.
Samostatně ve čtvrtek ráno Anke Reingenová z RBC Capital Markets potvrdila neutrální hodnocení banky. Analytička uvedla, že jak silnější likvidní pozice, tak záštita ze strany centrální banky jsou pro švýcarskou firmu pozitivní, ale obává se dalších výzev na obzoru.
„Získání důvěry je pro akcie CS klíčové. Přijatá opatření by měla poskytnout určitou útěchu, že by mohlo dojít k omezení přelévání do sektoru, ale situace zůstává nejistá,“ napsal Reingen v ranním čtvrtečním komentáři.
Alastair Ryan z Bank of America mezitím potvrdil nákupní doporučení s tím, že společné prohlášení vydané Švýcarskou národní bankou a prohlášení FINMA jsou „jasná a podpůrná“. Nemluvě o tom, že Credit Suisse je „silně kapitalizovaná“.

„Rychlé nedávné poklesy cen dluhu Credit Suisse odrážely již dříve existující problémy, kterým banka čelila, ale také velké nesplacené částky, včetně dluhopisů ‚gone concern‘ v hodnotě 49 miliard CHF na konci roku 2022, a obtíže při oceňování rizika regulačního zásahu. Z prohlášení úřadů je pro nás jasné, že Credit Suisse ve své současné podobě bude pokračovat,“ napsal Ryan.
„Tímto prohlášením byla v podstatě poskytnuta regulatorní podpora, avšak bez jakékoliv změny struktury nebo charakteru pokračující činnosti Credit Suisse. Domníváme se, že to z pohledu investorů podstatně snižuje riziko skupiny,“ uvedl Ryan.
Jinde ve středu analytik Daniele Brupbacher z UBS ponechal neutrální hodnocení a vzhledem k „problémům, které je třeba vyřešit“, raději „zůstal stranou“.
„I když si myslíme, že CS zůstává v režimu realizace a pracuje na dosažení svých cílů, vzhledem k nejistotám na mnoha frontách se zdá být podstatné přehodnocení v nadcházejících čtvrtletích nepravděpodobné,“ napsal Brupbacher.
Ve 13:35 londýnského času se akcie společnosti kótované na švýcarské burze obchodovaly o zhruba 17 % výše – což je obrovský výkyv oproti středečnímu více než 30% propadu poté, co její největší podporovatel uvedl, že kvůli regulačním omezením neposkytne další pomoc.
Náhlá ztráta důvěry v Credit Suisse, která přišla v době, kdy se obavy o zdraví bankovního systému rozšířily z USA do Evropy, přiměla některé zpochybnit „skutečnou“ hodnotu ceny akcií Credit Suisse.

„Musíme ustoupit a samozřejmě se podívat na životaschopnost obchodního modelu a na celkové regulační prostředí,“ řekl Beat Wittmann, předseda švýcarské společnosti Porta Advisors, ve čtvrtečním pořadu „Squawk Box Europe“ televize CNBC.
„Myslím, že vedení banky musí nyní skutečně využít tohoto záchranného lana k revizi svého plánu, protože kapitálové trhy zjevně tento plán nesežraly, jak jsme mohli nedávno vidět na výkonech ceny akcií a swapů úvěrového selhání.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky