V době, kdy se velké technologické společnosti potácejí pod náporem vyšších úrokových sazeb a zpomalujícího se růstu, jde jeden z nejvýkonnějších manažerů hedgeových fondů proti proudu a sází na klesající akcie společnosti Meta Platforms Inc., která je vlastníkem Facebooku.
Drahé technologie ze Silicon Valley by se normálně neobjevily na nákupním seznamu fondu Liontrust GF Tortoise Fund, který jeho manažer Tom Morris popisuje jako „hedgeový fond zaměřený na hodnotu“ a vyhledávající akcie, které považuje za levné.
Tato strategie umožnila londýnskému fondu Tortoise v letošním roce překonat 99 % svých kolegů z dlouhých krátkých akciových fondů, když podle údajů agentury Bloomberg dosáhl výnosu přibližně 22 % oproti 17% ztrátě indexu MSCI All-Country World a 12% poklesu indexu Bloomberg Equity Long/Short Hedge Fund. Morris se však domnívá, že nyní je čas na „rozumnou kontradikci“.
„Jsme hodnotoví manažeři, ale některé části technologického sektoru jsou nyní skutečně hodnotové akcie,“ řekl Morris, který společně s Matthewem Smithem spravuje fond v hodnotě 600 milionů dolarů, v rozhovoru pro agenturu Bloomberg v Londýně.

Podle Morrise měl Tortoise na začátku roku „poměrně velké“ krátké pozice v indexech S&P 500 a Nasdaq a také v některých amerických technologických akciích a dlouhé pozice například ve sponkách a zdravotnictví, než od dubna změnil portfolio zpět na neutrální. V poslední době manažeři přešli na „opatrně optimistický postoj“, dodal.
Velké výpadky zanechaly některé názvy „v podstatě v chládku“ a obchodují se za desetinásobky až jedenáctinásobky zisků, což je úroveň nevídaná za posledních pět nebo deset let, uvedl Morris v narážce na probíhající technologickou krizi, která z hodnoty tohoto vychvalovaného odvětví smazala biliony dolarů.
To je případ společnosti Meta, v níž Tortoise minulý měsíc zaujal dlouhou pozici. Po výrazném propadu ceny – od začátku roku téměř o 70 % – se Meta obchoduje za zhruba jedenáctinásobek zisku v roce 2023, což je polovina úrovně poměru ceny a zisku před rokem, jak ukazují údaje agentury Bloomberg.
Společnost Meta a její technologičtí kolegové nedokázali skutečně těžit z nedávných náznaků, že centrální banky mohou zpomalit tempo zvyšování úrokových sazeb, ale Morris uvedl, že vysoká čistá hotovostní pozice společnosti, rostoucí počet uživatelů a možnosti snižování nákladů z ní dělají dobrou koupi v dlouhodobém horizontu.
Mezi jeho další dlouhé technologické pozice patří IBM Corp. spolu s výrobci čipů Micron Technology Inc. a Intel Corp. podle hlášení z konce října. Fond také nedávno uzavřel krátké pozice v dalších dvou polovodičových firmách Nvidia Corp. a Advanced Micro Devices Inc. a také v kryptoburze Coinbase Global Inc. a tyto obchody se podle Morrise „osvědčily“.
Nízký podíl pákového efektu
Lepší výkonnost fondu v letošním roce výrazně kontrastuje s většinou akciových hedgeových fondů s dlouhými krátkými pozicemi, z nichž mnohé sedí ve ztrátě a čelí odlivu klientů.

Morris připisuje svůj úspěšný běh poměrně jednoduché strategii. Fond drží celkem asi 60 pozic a na rozdíl od mnoha kolegů z hedgeových fondů nemá vysokou páku a vyhýbá se nelikvidním pozicím.
„Máme dlouhou knihu společností, o kterých si myslíme, že jsou příliš levné, a krátkou knihu společností, o kterých si myslíme, že jsou příliš drahé, občas trochu zajišťujeme měnové kurzy a to je vše, neděláme nic obzvlášť efektního, jako je vysoká frekvence nebo deriváty,“ řekl.
Morris vidí příležitosti pro další dlouhé pozice, přestože index MSCI All-Country World v poslední době umazal některé ztráty a v tomto čtvrtletí si připsal zhruba 13 %.
Fond si ponechává pozice v energetice, dalším stěžejním hodnotovém odvětví, které je letos nejvýkonnější akciovou podskupinou. Mezi držené položky patří TotalEnergies SE a Shell Plc. Kromě toho má Tortoise expozici v evropských bankovních akciích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky