Analytici tří investičních bank vybírají řadu „levných“ akcií, u nichž očekávají, že překonají trh – a některé z nich jsou oproti 12měsíčním maximům o 60 % níže.
Všechny „levné“ akcie, které vybrala banka JPMorgan, jsou z oblasti financí. „Sektor vypadá levně, zisky se zlepšují a může těžit z rostoucích výnosů dluhopisů,“ napsali analytici banky ve zprávě pro investory z 28. března.
Analytici nadhodnocují akcie Lloyds Banking Group, provozovatele frankfurtské burzy Deutsche Boerse a italské bankovní skupiny Intesa Sanpaolo.
Stále více ekonomů varuje před rizikem recese vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém tento měsíc zvýšil úrokové sazby, ale podle JPMorgan jsou tyto obavy přehnané.

„Domníváme se, že vzhledem ke stále mimořádně příznivým podmínkám financování, velmi silným trhům práce, nedostatečně zadluženému spotřebiteli, silným peněžním tokům podniků a silným rozvahám bank je nesprávné se stavět do pozice recese,“ uvedli analytici v čele s Mislavem Matejkou.
‚Levné‘ akcie od Credit Suisse
Seznam „levných“ akcií Credit Suisse s lepším hodnocením má také pozitivní revizi zisků. Všechny její tipy jsou malé až středně velké firmy s tržní kapitalizací nižší než 5 miliard dolarů. Podle její ročenky Global Investment Returns Yearbook americké společnosti s malou tržní kapitalizací od roku 1926 překonávaly větší firmy a ve zprávě pro investory z 29. března označila menší firmy za „místo, kde je třeba být“.
Mezi vybrané americké společnosti patří realitní firmy Cushman and Wakefield a Essential Properties, výrobci potravin Hostess Brands a The Simply Good Foods Co a finanční firmy Mr Cooper Group a BGC Partners.
Credit Suisse vybrala také firmu Core & Main poskytující vodohospodářské služby, IT společnost Verra Mobility, výrobce dopravních prostředků Vontier a výrobce grilů Traeger.

V Evropě si banka vybrala realitní společnosti Glenveagh Properties a Instone Real Estate Group, výrobce oceli Aperam a španělského provozovatele solární energie Solaria Energia.
Na seznam levných akcií se dostala také širokopásmová společnost Telenet Group, firma Securitas poskytující bezpečnostní služby a finský výrobce jeřábů Konecranes.
Větší medvědi
Hongkongská investiční společnost CLSA uvedla, že existují příležitosti k nákupu „trojitých medvědů“ – neboli akcií, které podle banky poklesly o více než 60 % oproti 12měsíčním maximům.
Ve své výzkumné zprávě z 25. března označila za trojitého medvěda čínskou vapingovou společnost Smoore v hodnotě 16 miliard USD, která se propadla o 70 % ze svého 12měsíčního maxima, a ohodnotila ji jako nákupní.
„Ponecháváme naše hodnocení BUY na základě atraktivního ocenění a jsme pozitivní ohledně jejího střednědobého výhledu růstu,“ napsala CLSA.
Společnost Sea Limited se sídlem v Singapuru, která je mateřskou společností vydavatele her Garena a platformy elektronického obchodování Shopee, zaznamenala propad svých akcií o 66,6 % z 12měsíčního maxima a CLSA jí udělila rating „koupit“. „SEA zůstává jedním z nejlepších způsobů, jak získat expozici v sektoru elektronického obchodování v Aseánu [jihovýchodní Asii],“ uvedli analytici.

CLSA rovněž jmenovala řadu akcií „dvojích medvědů“ – které podle banky klesly o 40 až 60 % ze svých 12měsíčních maxim. Internetový gigant Alibaba se podle CLSA propadl o více než 55 %, a přestože čelí tlaku makroproblémů, jako je slabá ekonomika a výluky Covid-19, jeho podnikání je „solidní pro ekonomický obrat“. Čínské společnosti zaznamenaly výprodej, protože americká Komise pro cenné papíry uvedla, že některým akciím kótovaným v USA hrozí vyřazení z burzy.
Výrobce chytrých telefonů Xiaomi se podle CLSA propadl o 55 %, ale i na jeho akcie se vztahuje nákupní hodnocení, a to kvůli „rostoucímu podílu na trhu s luxusními produkty“. Na seznamu CLSA je také Samsung SDI, akcie „medvěda a půl“, která se oproti svému 12měsíčnímu maximu propadla o 38,3 %. „Risk-reward pro Samsung SDI vypadá atraktivně vzhledem ke zlepšující se viditelnosti zisků a dalšímu růstu podílu na globálním trhu na základě konkurenční výhody v oblasti prémiových [bateriových] článků,“ uvedli analytici.