Od chvíle, kdy největší stablecoin na světě minulý týden nakrátko ztratil svou vazbu na americký dolar, obchodníci vytáhli z Tetheru 7 miliard dolarů, což zesílilo obavy o aktiva, která jsou základem globálního trhu s kryptoměnami.
Tržní hodnota Tetheru se od 12. května snížila o 9 % na 76 miliard dolarů, protože tokeny byly staženy z oběhu, aby se vyhovělo žádostem o odkup, ukazují údaje CryptoCompare. Pokles nastal poté, co se Tether minulý čtvrtek obchodoval za přibližně 95 centů, tedy výrazně pod úrovní 1 dolaru, kterou se snaží udržet po neúspěchu menšího konkurenta.

Pozorovatelé uvnitř i vně kryptotrhu varovali, že hlubší nebo trvalejší volatilita stablecoinů, které jsou navrženy tak, aby udržovaly vazbu jedna ku jedné s dolarem, by mohla stáhnout dolů hodnotu tisíců spekulativních kryptoaktiv, která přilákala kupce po celém světě.
„Neexistuje žádná záruka, že [stablecoiny] bude možné kdykoli vykoupit za nominální hodnotu – právě minulý týden největší stablecoin na světě dočasně ztratil vazbu na dolar,“ uvedl v pondělním projevu Fabio Panetta, člen výkonné rady Evropské centrální banky.
Panetta dodal, že držitelé stablecoinů nemohou požádat o pojištění vkladů, aby získali zpět případné ztráty, a provozovatelé nemají přístup k bankovním stálým facilitám, což činí tokeny zranitelnými vůči runům. Jako příklad tohoto rizika uvedl pád TerraUSD, který se minulý týden dostal do první pětky stablecoinů.
„Je iluzí věřit, že soukromé nástroje mohou fungovat jako peníze, když je nelze kdykoli v paritě převést na veřejné peníze,“ dodal představitel ECB.
Zatímco Tether čelil odlivu prostředků, největší konkurent stablecoinu, USD Coin společnosti Circle, přilákal ve stejném období 5% nárůst prostředků.

„Podle mých informací dochází k velmi silnému odlivu z některých stablecoinů, ale k určitému přílivu do jiných stablecoinů. To vše naznačuje, že je čas, aby se stablecoiny skutečně stabilizovaly,“ řekl Tobias Adrian, ředitel oddělení měnových a kapitálových trhů MMF.
Velké stablecoiny jsou obvykle mírně regulovány a mnohé nejsou regulovány vůbec. Centrální banky však pozorně sledují vývoj v této oblasti pro případ, že by zasáhl bohatství domácností snížením cen kryptoměn nebo vyvolal jiná rizika pro finanční stabilitu, zejména u tokenů, jako je Tether, které jsou kryty rezervami finančních aktiv.