Ústřední role banky v nabídce za 44 miliard dolarů završuje dlouhé úsilí o upevnění vazeb s technologickým miliardářem.
Použijte prosím nástroje pro sdílení, které najdete prostřednictvím tlačítka pro sdílení v horní části nebo na boku článků. Kopírování článků za účelem jejich sdílení s ostatními je porušením všeobecných obchodních podmínek FT.com a zásad ochrany autorských práv. Pro zakoupení dalších práv napište na [email protected] Předplatitelé mohou sdílet až 10 nebo 20 článků měsíčně pomocí služby dárkových článků. Více informací naleznete na adrese https://www.ft.com/tour.
https://www.ft.com/content/e59af9a0-11f8-4d14-804a-cdf4ca6b154d
Když představenstvo společnosti Twitter minulý týden odsouhlasilo prodej společnosti Elonu Muskovi, byla v centru dění jedna banka z Wall Street: Morgan Stanley.
Její role v nabídce za 44 miliard dolarů završuje několikaleté úsilí o pěstování vazeb s nejbohatším člověkem světa. Podmínky financování podtrhují rizika, která jsou investiční bankéři ochotni podstoupit, aby získali lukrativní klienty v technologickém sektoru.
Morgan Stanley je spolu s Goldman Sachs jednou ze dvou dominantních investičních bank působících v Silicon Valley. Podpora Muskovy nabídky a nábor téměř tuctu dalších bank, které se k ní připojily, signalizuje investorům Twitteru vážnost Muskových snah o koupi společnosti. Morgan Stanley tak Muskovi poskytuje finanční podporu, která přesahuje rámec toho, co poskytuje ostatním soukromým klientům.
Morgan Stanley převezme největší roli v konsorciu 12 bank, které Muskovi poskytnou 12,5 miliardy dolarů v podobě maržových úvěrů zajištěných akciemi společnosti Tesla, která vyrábí elektromobily a kterou vede. Morgan Stanley souhlasila s půjčením 2 miliard dolarů z této částky.
Tato půjčka je mnohem vyšší než ta, kterou Morgan Stanley v minulosti nabízela bohatým jednotlivcům. Podle jedné osoby obeznámené s úvěrovými operacemi Morgan Stanley byly největší maržové půjčky, které nabízela klientům prostřednictvím své privátní banky, obvykle nižší než 1 miliarda USD.
Jako zástavu Musk také nabídl pouze část svých akcií společnosti Tesla. Maržové půjčky se obvykle poskytují proti rozmanitějšímu portfoliu investic.
„Je to samozřejmě vyšší riziko než standardní obchodní transakce,“ řekla Jill Fischová, profesorka obchodního práva na Pensylvánské univerzitě. „Ale myslím si, že je zde potenciální výhoda být spojován s těmito druhy transakcí a s tímto druhem vize.“
Musk dále financuje svou nabídku na Twitter dluhovým financováním ve výši 13 miliard dolarů, které vede banka Morgan Stanley a jehož velká část bude pravděpodobně syndikována dalším investorům. Miliardář minulý týden také prodal 8,5 miliardy dolarů v akciích Tesly, protože se snaží financovat 21 miliard dolarů v hotovosti, které se dohodl použít v rámci transakce.
Další známkou ochoty vložit peníze do Muskovy nabídky je, že Morgan Stanley a japonská věřitelská banka MUFG, která vlastní 21% podíl v bance na Wall Street, měly od svých úvěrových výborů volnost poskytnout až 14 miliard dolarů z celkového dluhového balíku pro Muskovu nabídku, pokud to bude potřeba, uvedla jedna osoba obeznámená se záležitostí.
Podle výpočtů FT na základě veřejných dokumentů se obě banky nakonec zavázaly k financování ve výši přibližně 9,7 miliardy dolarů z celkových 25,5 miliardy dolarů v podobě dluhu a maržových úvěrů, které mají být použity na transakci.
Transakci zkomplikovala skutečnost, že Muskova původní nabídka na Twitter byla nevyžádaná. Velké banky, jako je Morgan Stanley, jsou ve spolupráci s nepřátelskými zájemci opatrné, protože se obávají, že si rozhněvají ostatní firemní klienty. Jeden z bývalých vysoce postavených manažerů banky Morgan Stanley uvedl, že bankéři musí často získat souhlas Jamese Gormana, výkonného ředitele banky, aby mohli na takových transakcích pracovat.

Společnosti Morgan Stanley a MUFG se odmítly vyjádřit. Jared Birchall, šéf Muskovy rodinné kanceláře a bývalý bankéř Morgan Stanley, na žádost o komentář nereagoval.
Ať už jsou finanční rizika a výnosy z transakce jakékoli, takové velkorysé úvěrové podmínky odrážejí také to, že pro banky je lákavé upevnit vztah s Muskem, jehož čisté jmění přesahuje 200 miliard dolarů.
Transakce zahrnující technologické společnosti a jejich zakladatele generují vysoké bankovní poplatky. Musk také založil tři soukromé společnosti – raketový start-up SpaceX, podnik na hloubení tunelů The Boring Company a neurovědní start-up Neuralink – které by mohly přinést nové obchody, pokud vstoupí na burzu.
„Odhaduji, že tucet bank by to rádo udělalo,“ řekl bývalý vedoucí pracovník pro řízení rizik v konkurenční bance na Wall Street. „Dívají se na to jako na způsob, jak se dostat do superdůležitého vztahu.“
Ke schopnosti Morgan Stanley přijímat závazky ve výši Muskovy půjčky přispěly vklady, které se za poslední tři roky zdvojnásobily na zhruba 380 miliard dolarů, což do značné míry odráží Gormanovu snahu spravovat více peněz pro bohaté klienty. Vklady poskytují přístup k levnému zdroji peněz, které lze půjčovat.

Morgan Stanley a Goldman Sachs byly jedny z prvních investičních bank se sídlem v New Yorku, které vybudovaly rozsáhlé operace v severní Kalifornii a v 90. letech 20. století se věnovaly technologickým klientům v době dotcom boomu. Od té doby jsou tito úhlavní rivalové lídry na poli žhavých primárních veřejných nabídek a mandátů k převzetí a podle údajů společnosti Dealogic si letos odnesli zhruba čtvrtinu z celkových poplatků za fúze a akvizice v oblasti technologií ve výši 2,9 miliardy dolarů.
Musk má s Morgan Stanley bankovní vztahy nejméně od května 2011, jak vyplývá z regulačních dokumentů, ale půjčka ve výši 2 miliard dolarů nabídnutá na nabídku Twitteru dalece převyšuje vše, co Muskovi v minulosti půjčila. V letech 2016 až 2020 měla Morgan Stanley vůči Muskovi nesplacené půjčky ve výši 208,9 až 344 milionů dolarů.
Podle jedné osoby obeznámené s těmito vztahy udržují techničtí investiční bankéři Morgan Stanley včetně Michaela Grimese a Colina Stewarta s Muskem úzké vazby, které sahají přinejmenším do doby IPO společnosti Tesla v roce 2010.
Společnost Goldman vedla toto IPO a je rovněž Muskovým věřitelem přinejmenším od roku 2010. Banka dříve radila Twitteru v jeho boji s aktivistickým investorem Elliott Management v roce 2020 a opět pracovala pro společnost sociálních médií, když Musk začal budovat svůj podíl.

Když chtěl Musk v roce 2018 převzít Teslu do soukromých rukou za 420 dolarů za akcii, nejprve využil Goldman, aby mu pomohl s vedením nabídky. Později přidal jako poradce banku Morgan Stanley poté, co bylo jasné, že bude muset rozprostřít širší síť, aby zajistil financování potenciální transakce.
Když banka Morgan Stanley prosazovala svou účast na navrhované transakci, snažila se získat uznání za to, že „byla pro Teslu“ a Muska v průběhu let silným zdrojem, napsal Birchall v textové zprávě podnikateli.
Morgan Stanley v minulosti Muska financovala a „vyšla vstříc“ pokaždé, když Muskův tým naléhal na poskytnutí většího objemu úvěrů nebo na snížení úrokových sazeb, napsal Birchall ve zprávě, která se tento měsíc objevila jako důkaz v soudním procesu, jenž vznikl v souvislosti s neúspěšnou transakcí.

Birchall Muskovi sdělil, že banka také „bezplatně odvedla spoustu práce pro TBC“, čímž pravděpodobně narážel na společnost The Boring Company. Odvolání přišlo den poté, co Musk oznámil, že na transakci spolupracuje s Goldmanem a soukromou investiční společností Silver Lake.