Od dob boomu a krachu dot-com se toho v oblasti technologií hodně změnilo.
Internet se stal mobilním. Datová centra přešla do cloudu. Auta se nyní řídí sama. Chatboti se stali docela chytrými.
Ale jedna věc zůstala. Když se ekonomika otočí, investoři se ženou k východu. Navzdory zuřivé čtvrteční rally skončil technologický Nasdaq v červených číslech již čtvrté čtvrtletí v řadě, což představuje nejdelší takovou sérii od období dot-bomb v letech 2000 až 2001. Jediný negativní čtyřčtvrtletní úsek v pětileté historii Nasdaqu se odehrál v letech 1983-84, kdy se zhroutil trh s videohrami.
Letos je to poprvé, kdy Nasdaq klesl ve všech čtyřech čtvrtletích. V prvních třech měsících roku klesl o 9,1 %, ve druhém čtvrtletí následoval propad o 22 % a ve třetím čtvrtletí o 4,1 %. Ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 1 % kvůli prosincovému poklesu o 8,7 %.
Za celý rok se Nasdaq propadl o 33 %, což je jeho nejprudší pokles od roku 2008 a třetí nejhorší rok v historii. Pokles před 14 lety nastal během finančního krachu způsobeného krizí na trhu s bydlením.

„V současné době je opravdu těžké být pozitivní, co se týče technologií,“ řekl Gene Munster, řídící partner společnosti Loup Ventures, ve středu Brianu Sullivanovi z televizní stanice CNBC. „Máte pocit, že vám něco uniká. Máte pocit, že jste nepochopili vtip.“
Kromě roku 2008 byl pro Nasdaq horší pouze rok 2000, kdy praskla bublina dot-com a index se propadl o 39 %. Dřívější sny o tom, že internet ovládne svět, se rozplynuly. Pets.com, nechvalně proslulá ponožková loutka, vstoupila na burzu v únoru téhož roku a o devět měsíců později ukončila činnost. Společnost EToys, která v roce 1999 vstoupila na burzu a jejíž tržní kapitalizace vzrostla na téměř 8 miliard dolarů, se v roce 2000 propadla a ztratila téměř celou svou hodnotu, než počátkem následujícího roku zkrachovala. Společnost Kozmo.com, která se zabývá doručováním zásilek, se nikdy nedostala z IPO, v březnu 2000 podala žádost o vstup na burzu a v srpnu nabídku stáhla.
Společnost Amazon měla v roce 2000 nejhorší rok v historii, kdy se propadla o 80 %. Společnost Cisco se propadla o 29 % a v následujícím roce o dalších 53 %. Microsoft se propadl o více než 60 % a Apple o více než 70 %.
Paralely s dneškem jsou docela výrazné.
V roce 2022 ztratila společnost dříve známá jako Facebook zhruba dvě třetiny své hodnoty, protože investoři se ohradili proti budoucnosti v metaversu. Tesla se propadla o podobnou částku, protože automobilka dlouho oceňovaná jako technologická společnost narazila na realitu. Amazon klesl o polovinu.

Trh IPO letos neexistoval, ale mnoho společností, které loni vstoupily na burzu s astronomickým oceněním, ztratilo 80 % nebo více své hodnoty.
Asi nejbližší analogií k roku 2000 byl letos trh s kryptoměnami. Digitální měny bitcoin a ether se propadly o více než 60 %. Hodnota více než 2 bilionů dolarů byla vymazána, protože spekulanti z krypta utekli. Zkrachovala řada společností, zejména krypto burza FTX, která se zhroutila poté, co na začátku roku dosáhla ocenění 32 miliard dolarů. Zakladatel Sam Bankman-Fried nyní čelí obvinění z trestného činu podvodu.
Jedinou významnou kryptoměnovou společností obchodovanou na burze Nasdaq je Coinbase, která loni vstoupila na burzu. V roce 2022 se její akcie propadly o 86 % a zlikvidovaly tržní kapitalizaci přes 45 miliard dolarů. Celkově společnosti na Nasdaqu letos podle FactSet ztratily hodnotu téměř 9 bilionů dolarů.
Na svém vrcholu v roce 2000 měly společnosti Nasdaq celkovou hodnotu asi 6,6 bilionu dolarů a do doby, než trh v říjnu 2002 dosáhl dna, z toho ztratily asi 5 bilionů dolarů.
Nebojujte s Fedem
Navzdory podobnostem je dnes situace jiná.
Kolaps v roce 2022 většinou nebyl ani tak o tom, že by podniky přes noc zmizely, jako spíše o tom, že se investoři a manažeři probudili do reality.

Podniky po desetiletí růstu poháněného levnými penězi snižují počet zaměstnanců a přehodnocují se. S tím, jak Fed zvyšuje sazby ve snaze dostat inflaci pod kontrolu, investoři přestali přikládat význam rychlému nerentabilnímu růstu a začali požadovat generování hotovosti.
„Pokud se díváte pouze na budoucí peněžní toky bez ziskovosti, jsou to společnosti, které si v roce 2020 vedly opravdu dobře, a ty dnes nejsou tak obhajitelné,“ řekl Shannon Saccocia, investiční ředitel SVB Private, v pořadu Closing Bell na CNBC: Přesčasy“. „Narativ o tom, že technologie jsou mrtvé, bude pravděpodobně platit ještě několik příštích čtvrtletí,“ řekl Saccocia a dodal, že některé části sektoru „budou mít světlo na konci tohoto tunelu“.
Tunel, který popisuje, je pokračující zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu, které může skončit pouze v případě, že se ekonomika dostane do recese. Oba scénáře jsou znepokojivé pro velkou část technologií, kterým se obvykle daří, když je ekonomika v růstovém režimu.
V polovině prosince Fed zvýšil svou základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň za posledních 15 let a zvýšil ji do cílového pásma 4,25 % až 4,5 %. Sazba byla během pandemie i v letech následujících po finanční krizi ukotvena blízko nuly.

Technický investor Chamath Palihapitiya koncem října pro televizi CNBC uvedl, že více než desetiletí nulových úrokových sazeb „zvrátilo trh“ a „umožnilo vznik mánií a bublin na aktivech ve všech částech ekonomiky“.
Palihapitiya využil levných peněz jako nikdo jiný a stal se průkopníkem investic do účelových akvizičních společností (SPAC), což jsou subjekty s prázdným účtem, které hledají společnosti, jež by mohly být uvedeny na burzu prostřednictvím reverzní fúze.
Vzhledem k tomu, že ve společnostech s pevným výnosem nebyl k dispozici žádný výnos a technologie přitahovaly stratosférické ocenění, SPAC se rozjely a v roce 2021 získaly na amerických burzách více než 160 miliard dolarů, což je podle údajů společnosti SPAC Research téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku. Letos se toto číslo propadlo na 13,4 miliardy dolarů. Index CNBC Post-SPAC, složený z největších společností, které debutovaly prostřednictvím SPAC v posledních dvou letech, ztratil v roce 2022 dvě třetiny své hodnoty.

Výhodné nákupy v suterénu
Předpovídat dno je, jak všichni investoři vědí, bláhový úkol. Žádné dvě krize nejsou stejné a ekonomika se od roku 2008, kdy se zhroutilo bydlení, a ještě více od krachu dot-comu v roce 2000 dramaticky změnila.
Ale jen málokterý prognostik trhu očekává, že se v roce 2023 odrazí ode dna. Munster ze společnosti Loup uvedl, že jeho fond drží 50 % hotovosti, a dodal, že „kdybychom si mysleli, že jsme na dně, nasazovali bychom dnes“.
Duncan Davidson, zakládající partner rizikové společnosti Bullpen Capital, také očekává další bolesti. Vzpomíná na éru dot-com, kdy trvalo dva roky a sedm měsíců, než se člověk dostal z vrcholu na dno. Od pátku uplynulo něco málo přes 13 měsíců od doby, kdy Nasdaq dosáhl své rekordní ceny.
Co se týče soukromých kapitálových investorů, v roce 2023 „si myslím, že budeme svědky mnoha výhodných nákupů společností,“ řekl Davidson, který s investicemi do technologií začínal v 80. letech. Na to, abychom se dostali na dno trhu, „máme možná ještě dva roky,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky