Larry Fink říká, že by mohlo dojít k dalším konfiskacím bank, ale je příliš brzy na to, aby se vědělo, jak moc je krize rozšířená
Generální ředitel společnosti BlackRock Larry Fink vydal chmurné varování ohledně stavu finančních trhů a uvedl, že bankovní krize vyvolaná pádem Silicon Valley Bank se může rozšířit, ale je příliš brzy na to, aby se dalo určit, jak moc se rozšíří.
„Zatím nevíme, zda se důsledky snadných peněz a regulačních změn nerozšíří kaskádovitě do celého amerického regionálního bankovního sektoru (podobně jako v případě krize S&L) a zda nepřijdou další konfiskace a zavírání bank,“ uvedl Fink ve svém výročním dopise předsedovi představenstva adresovaném investorům.
Generální ředitel největšího světového správce aktiv uvedl, že zánik Silicon Valley Bank – druhý největší bankovní úpadek v historii USA – je klasickým nesouladem aktiv a pasiv, kdy banky neměly dostatek snadno dostupných aktiv, která by mohly prodat, aby se vyrovnaly hodnotě svých vkladů. Tento kolaps si vyžádal mimořádné záchranné kroky ze strany regulačních orgánů, které zajistily záložní financování všech vkladů v zkrachovalých věřitelích a poskytly další finanční nástroj pro banky v problémech.
Sedmdesátiletý Fink uvedl, že se nyní zdá „nevyhnutelné“, že některé banky budou muset omezit poskytování úvěrů, aby podpořily své rozvahy, a že pro banky mohou být v budoucnu zavedeny přísnější kapitálové standardy.

„Je příliš brzy na to, abychom věděli, jak rozsáhlé jsou škody. Reakce regulačních orgánů byla zatím rychlá a rozhodná opatření pomohla odvrátit rizika nákazy. Trhy však zůstávají v napětí. Bude nesoulad mezi aktivy a pasivy druhou kostkou domina, která spadne?“ Fink řekl.
Finanční sektor byl ve středu nadále pod tlakem a obavy se rozšířily i mimo regionální banky. Akcie švýcarské banky Credit Suisse, která má rozsáhlé americké a globální operace, se propadly o více než 20 % na další historické minimum. Saudi National Bank, největší investor Credit Suisse, údajně uvedla, že nemůže poskytnout další finanční prostředky.
První kostkou domina, která padá na pozadí let uvolněných peněz, je prudce rostoucí inflace, která přiměla Federální rezervní systém zvýšit úrokové sazby o téměř 500 bazických bodů od doby před rokem, uvedl Fink.
„Tyto dramatické změny na finančních trzích probíhají současně se stejně dramatickými změnami v prostředí globální ekonomiky – to vše bude udržovat inflaci na vyšší úrovni po delší dobu,“ řekl Fink.
Mike Novogratz říká, že s rostoucí bankovní krizí hrozí úvěrová krize. Kde hledá bezpečí
Otřesy v bankovním sektoru zasáhnou ekonomiku a budou nadále táhnout dolů akciový trh, uvedl ve středu investor Mike Novogratz.
Aby banky obnovily kapitál, budou muset podle něj méně půjčovat.
„Ve Spojených státech dojde k úvěrové krizi, která se začíná dramaticky promítat do cen na trhu,“ řekl generální ředitel společnosti Galaxy Digital v rozhovoru pro pořad „Squawk Box“ televize CNBC.
V poslední krizi, která zasáhla bankovní sektor, největší investor Credit Suisse, Saudi National Bank, podle agentury Reuters uvedl, že nemůže poskytnout další financování. Tato zpráva následuje po úterním přiznání švýcarského věřitele, že zjistil „určité významné nedostatky v naší vnitřní kontrole finančního výkaznictví“ pro roky 2021 a 2022. Credit Suisse táhla dolů sektor evropských bank, zatímco její akcie kótované v USA se propadly.
Pokles zvýšil tlak na americké akcie a bankovní sektor, který se již potýká s krachem Silicon Valley Bank a banky Signature Bank zaměřené na kryptoměny.
„Dochází k nákaze,“ řekl Novogratz. Lidé se podle něj „poučili“ a budou se snažit přesunout k větším institucím, pokud vláda neučiní více pro garanci vkladů. V neděli bankovní regulátor uvedl, že podpoří vkladatele s penězi v Silicon Valley Bank.
„Kongres a Fed budou muset udělat něco dramatičtějšího v oblasti vkladů, jinak budeme svědky neustálého tlaku na tyto regionální banky a celý systém,“ řekl.

V tomto prostředí by se poohlížel po aktivech, která se strmější výnosovou křivkou rostou.
„Chtěli byste mít dlouhou pozici ve zlatě a stříbře. Chtěli byste, aby výnosová křivka byla strmější,“ řekl.
Ceny zlata se posunuly výše, přičemž v pondělí drahý kov dosáhl měsíčního maxima, protože bankovní turbulence vyvolaly sázky, že Fed možná dokonce pozastaví zvyšování sazeb.
Novogratz se domnívá, že z toho těží také bitcoin. „Pokud někdy existoval čas být v Bitcoinu a kryptoměnách, je to důvod, proč byly vytvořeny v tom, že vlády tisknou příliš mnoho peněz, kdykoli se bolest stane příliš velkou – a my to vidíme,“ řekl.
Bitcoin tento týden také vzrostl a v úterý dosáhl úrovně, která nebyla viděna od loňského léta.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky