Navzdory nedávným otřesům, které otřásly kryptotrhem, vygenerovalo Ethereum (ETH) za posledních pět let astronomický výnos 2 560 %. Těžko byste za stejnou dobu hledali finanční aktivum s lepším výnosem, než je tento.
Druhá nejcennější kryptoměna na světě se stala oblíbenou arénou pro vývoj decentralizovaných aplikací (dApps), včetně decentralizovaných finančních protokolů a nefungujících tokenů. A k 11. květnu činila tržní hodnota Etherea 271 miliard dolarů.
Velkou popularitu však získává nastupující kryptoměna Cardano (ADA). Podívejme se, jak by mohla překonat Ethereum.
Cardano má velkou důvěryhodnost
Cardano založil v roce 2015 bývalý spoluzakladatel Etherea Charles Hoskinson, což z něj dělá důvěryhodný projekt díky technickým znalostem, které získal při dřívějším založení dnes druhé nejhodnotnější kryptografické sítě. Od svého veřejného spuštění v roce 2017 vzrostla hodnota Ada, nativního tokenu Cardano, o 2 400 %. A v současné době má tržní kapitalizaci 19 miliard dolarů, což mu v žebříčku kryptoměn vyneslo sedmé místo.

Jedinečnost Cardana spočívá v tom, že jeho vývoj je založen na výzkumu a recenzích. Když jsou implementovány nové funkce, procházejí přísným procesem analýzy a kontroly týmem počítačových vědců a kryptografů z celého světa.
Vývoj Cardana navíc probíhá v pěti fázích, z nichž každá se zaměřuje na jednu klíčovou vlastnost. Jsou to: základ, decentralizace, chytré smlouvy, škálovatelnost a správa. Autoritativní orgány, jako jsou Cardano Foundation, IOHK a EMURGO, pomáhají řídit přijetí sítě, její inženýrství, respektive komercializaci.
Cardano řeší škálovatelnost
Ethereum v současné době pracuje na přechodu od systému proof-of-work (PoW), v němž těžaři musí využívat obrovské množství výpočetního výkonu k řešení složitých matematických hádanek, aby mohli ověřovat transakce v blockchainu, k mechanismu proof-of-stake; Cardano již tento mechanismus používá.

Její konsenzuální mechanismus Ouroboros vyžaduje, aby vlastníci Ada vsadili své podíly, aby mohli schvalovat transakce v účetní knize. Vyžaduje podstatně méně energie než PoW a je mnohem rychlejší. V současné době dokáže Cardano zpracovat 250 transakcí za sekundu (TPS), což je více než 14 transakcí v Ethereu.
Po úplném dokončení současné vývojové fáze Basho však bude Cardano teoreticky schopno zvládnout 1 milion TPS. To proto, že jeho nový algoritmus, nazvaný Ouroboros Hydra, přidá vedlejší řetězce (které běží paralelně s hlavní sítí), které mohou rozložit zátěž systému na celý blockchain Cardano. To by mělo být dokončeno někdy v roce 2022.
Cardano vytváří skutečné případy použití
S tím, jak Cardano pokračuje v řešení problému škálovatelnosti kryptoměn, roste jeho potenciál pro vytváření reálných případů použití. Díky rychlejšímu zpracování se síť stává mnohem atraktivnější pro vývojáře, kteří chtějí na Cardanu stavět. K 10. květnu bylo na blockchainu Ethereum téměř 3 000 různých dApps. S očekávanou integrací Basho se však Cardano stane pro vývojáře špičkovým cílem.

Cardano může mít vliv i v hmatatelnějším smyslu. Blockchain lze využít k identifikaci padělaných léků ve zdravotnictví, ke sledování dodavatelských řetězců v zemědělství a k přijímání klientů ve finančních službách. I když se dnes jedná o drobné projekty, ukazují, jak Cardano stojí v čele dopadu kryptoměn na náš každodenní život.
Cardano je slibný blockchain, který má několik skvělých vlastností podporujících jeho další vývoj. Vzhledem k tomu, že se stále vyvíjí a nabírá na síle, jeho budoucí výnosy by jistě mohly překonat výnosy Etherea.