Akcie společnosti Sony Group jsou již druhý den pod tlakem, protože investoři nadále vyhodnocují rizika pro podnikání společnosti v oblasti PlayStation v návaznosti na dohodu společnosti Microsoft o převzetí Activision Blizzard za 69 miliard USD. Microsoft uvedl, že díky této transakci se stane třetím největším hráčem na světovém herním trhu, přičemž zaostává pouze za čínskou společností TenCent a Sony.
Investoři znervózněli, protože videohry tvoří hlavní část podnikání společnosti Sony – a to by mohlo být ohroženo fúzí společností Microsoft a Activision. Analytici z Wall Street předpokládají, že ve fiskálním roce 2022, tedy v březnu, bude mít segment her a síťových služeb společnosti Sony tržby ve výši 25,6 miliardy dolarů, což je asi o 5 % více než v předchozím roce a podle společnosti FactSet to představuje necelých 30 % celkových tržeb společnosti.

Wall Street se obává, že by Microsoft (MSFT) mohl stáhnout klíčové hry Activision Blizzard (ATVI) z platformy PlayStation od Sony. Microsoft již vydává některé tituly exkluzivně pro svou vlastní konzoli Xbox, zejména populární sérii Halo. Některé tituly společnosti Activision, včetně série Call of Duty, jsou populární zejména na PlayStation. Nové údaje výzkumné společnosti NPD Group ukazují, že nejprodávanější videohrou na PlayStation v roce 2021 byla Call of Duty: Vanguard, zatímco na třetím místě se umístil titul Call of Duty: Black Ops: Cold War. Na druhém místě se umístila hra Madden NFL 22 od společnosti Electronic Arts (EA).
Jakékoli rozhodnutí společnosti Microsoft udělat z Call of Duty exkluzivní hru pro Xbox by snížilo přitažlivost systému PlayStation pro fanoušky těchto her. Společnost Sony si ponechává některé své hry exkluzivně pro PlayStation, včetně různých titulů Spider-Man, Gran Turismo, Ratchet & Clank a Ghost Of Tsushima.
Společnost Sony na žádost o komentář k situaci nereagovala, zatímco Microsoft se k případným dohodám o exkluzivitě vyjádřil konkrétně. V úterním konferenčním hovoru s investory společnost Microsoft uvedla, že „investuje do vytvoření prosperujícího herního ekosystému, v němž se prvotřídní obsah snáze dostane ke každému hráči na každé platformě“.

Společnost Sony se nyní může cítit pod tlakem, aby v nadcházejících měsících provedla vlastní velkou akvizici, což by mohlo mít vliv na akcie společnosti Sony. Oznámení Microsoftu samozřejmě vyvolalo růst akcií dalších potenciálních akvizičních cílů, včetně společností Electronic Arts, Take-Two Interactive (TTWO) a Ubisoft (UBSFY).
Analytik společnosti J.P. Morgan Junya Ayada uvedl, že jakékoli rozhodnutí stáhnout sérii Call of Duty ze systému PlayStation by poškodilo prodeje společnosti Sony, a zároveň poznamenal, že dohoda se společností Activision přichází pro společnost Sony v nevhodnou dobu vzhledem k nedávným omezením dodávek systému PlayStation 5 kvůli nedostatku polovodičů. Přesto Ayada zůstává ohledně akcií Sony optimistický a uvádí potenciální růst společnosti díky metaversu a mobilním hrám, spolu s pokračujícím vývojem her a potenciálními synergiemi z jiných částí podnikání Sony – zejména z filmového studia.

Analytik Citi Kota Ezawa je také nadále optimistický. Ve své výzkumné zprávě napsal, že výprodej společnosti Sony je přehnaný. Napsal, že stále existuje mnoho herních vydavatelů, kteří vytvářejí hry pro PlayStation, a zatímco v případě vlastních first-party her Sony dochází k „pozoruhodnému růstu“.
Ezawa také poznamenal, že platforma PlayStation nachází další využití a generuje zisky ze síťových služeb spojených s animací, hudbou, filmy a televizí. Nemyslí si, že by společnost Sony musela na dohodu se společností Activision reagovat vlastní akvizicí.