Pro investory do kryptoměn to bylo několik těžkých měsíců a mnoho lidí chce vědět, zda je konec na dohled. Vedoucí kryptoměna, bitcoin (BTC), se propadla o více než 50 % ze svého listopadového historického maxima a ostatní kryptoměny ztratily na hodnotě ještě více. Jak už to u kryptoměn bývá, předpovědi odborníků se značně liší. Někteří jsou přesvědčeni, že se dočkáme dalšího propadu, zatímco jiní předpovídají rally na nová maxima. Cathie Woodová ze společnosti Ark Invest je optimistická.
V nedávném videu na YouTube tento plodný investor řekl: „Poznáte, že jste na medvědím trhu, a možná se blíží jeho konec, když se všechno začne chovat stejně. A my jsme svědky kapitulace jednoho trhu za druhým.“ Podotkla: „Kryptoměny – nová třída aktiv – by neměly vypadat jako Nasdaq, ale vypadají.“
Porozumění optimismu Cathie Woodové
Zde jsou dva hlavní důvody, proč je pozitivně naladěna na konec medvědího trhu s kryptoměnami:
- Myslí si, že korelace s akciemi je výjimkou z pravidla.
- Předpovídá konec jestřábích kroků ze strany Federálního rezervního systému.
Podívejme se na každou z nich zvlášť.

Korelace s akciovým trhem
Podle agentury Bloomberg nyní Bitcoin odráží americké akcie v „bezprecedentní míře“. Tým Archa se však domnívá, že se jedná o anomálii, která se časem napraví. „Je směšné, že se genomová revoluce, technologie blockchain a kryptoaktiva chovají úplně stejně,“ řekl Wood. Vysvětluje, že kryptoaktiva začala zrcadlit Nasdaq na začátku COVID-19, ale předtím neexistovala vůbec žádná korelace.
Proč záleží na korelaci s akciemi? Před pandemií byl Bitcoin často považován za nekorelované aktivum, které může pomoci diverzifikovat portfolio. Pokud nyní kryptoměny následují akciový trh, tento narativ již neplatí. Na začátku tohoto roku také MMF varoval, že tato korelace zvyšuje riziko nákazy napříč trhy.
Potenciál, že Fed stáhne svá opatření na zpřísnění hospodářské politiky
Druhým hlavním důvodem, proč si Woodová myslí, že se ceny kryptoměn mohou začít zlepšovat, je naděje, že Fed ustoupí od některých svých zpřísňujících opatření. Snaha Fedu omezit inflaci, aniž by vyvolal recesi, sehrála v letošním roce významnou roli v poklesu cen kryptoměn. Naposledy Fed zvýšil úrokové sazby o 0,50 % – šlo o největší zvýšení od roku 2000.

Mnozí ekonomové se domnívají, že po příštím zasedání Fedu je pravděpodobné další zvýšení sazeb o 0,50 %. Wood však o tom pochybuje. Hvězda akciového trhu uvedla, že tým Archy se domnívá, že Fed v nadcházejícím měsíci obdrží mnoho údajů, které vnesou do dalšího zvyšování sazeb určitou opatrnost. „Byli bychom překvapeni, kdybychom viděli další posun o 50 bazických bodů,“ řekla. „Možná udělají 25. Stále si myslíme, že to budou přehánět a trhy nebudou nadšené.“
Podtrženo, sečteno
Je pochopitelné, že si přejeme, aby tento medvědí trh s kryptoměnami co nejdříve skončil. Nemůže být snadné sledovat, jak hodnota vašich kryptoakcií klesá, zejména pokud jste kryptoakcie koupili poprvé v loňském roce. Popravdě však nevíme, jak dlouho to bude trvat, protože mnoho faktorů, které ovlivňují ceny kryptoměn, nemůžeme ovlivnit.
Woodovy naděje, že Fed nepřistoupí k drastičtějším opatřením na kontrolu inflace, se mohou potvrdit. Pokud však budou ceny i nadále růst, možná nebude mít na výběr. Medvědí trh s kryptoměnami by mohly prodloužit i další faktory, jako je eskalace rusko-ukrajinského konfliktu nebo zvýšená regulace kryptoměn.

V jistém smyslu je důležitější než to, kdy bychom se mohli dočkat zotavení, skutečnost, že Wood je dlouhodobě nakloněn kryptoměnám. Pro ty, kteří začínají víru v krypto zcela ztrácet, může být pochopení některých důvodů optimismu společnosti Ark Invest způsobem, jak se vyhnout panickému prodeji kryptoaktiv se ztrátou.