Sto miliard dolarů není v pohodě. Víte, co je v pohodě? Bilion dolarů.
Dvanáct nul je hlavní motivací nového plánu JPMorgan, který banka oznámila v pondělí na svém investorském dni. Bankovní gigant plánuje v příštích třech letech přijmout do své divize správy majetku 1 300 poradců, kteří budou směřovat ke spravovanému majetku v hodnotě 1 bilionu dolarů.
Začátek roku byl pro banku JPMorgan chmurný. V lednu finanční ředitel Jeremy Barnum varoval, že banka může v příštím roce až dvou letech nedosáhnout svých cílů kvůli makroekonomickým překážkám a rostoucím nákladům. Po tomto hrozivém varování akcionáři poprvé v historii odmítli bonusový balíček pro generálního ředitele Jamieho Dimona a jeho nejvyšší zástupce, což signalizuje rostoucí nespokojenost s jeho řízením budoucnosti banky. Pondělní schůze však zřejmě některé obavy rozptýlila a banka nyní věří, že by přece jen mohla dosáhnout svých klíčových výkonnostních cílů pro letošní rok.

Mezi dobré zprávy patřilo oznámení o náboru nových zaměstnanců, jehož cílem bylo doplnit oddělení Asset & Wealth Management. Tato divize, která je dlouhodobě jedním ze čtyř klíčových pilířů banky, zaostávala v příjmech daleko za divizemi Consumer & Community a Corporate & Investment Banking. Přesto se jedná o stále atraktivnější sektor a zisk 1% podílu z 1 bilionu dolarů na dobu neurčitou je pro banku více než dostatečným důvodem k tomu, aby rozšířila svou působnost v oblasti správy majetku.
1 300 nových poradců zvýší celkový počet zaměstnanců týmu na 6 000, uvedla v pondělí Jennifer Piepszaková, spoluvýkonná ředitelka oddělení spotřebitelského bankovnictví. To zahrnuje 1 100 poradců, které jednotka získala od roku 2017.
Divize spravuje aktiva v hodnotě zhruba 700 miliard dolarů, uvedla banka v dubnové tiskové zprávě.

Bohatství dělá zdraví
Zdá se, že správa majetku je v dnešní době cenným aktivem, a to nejen pro JPMorgan. Společnost Wells Fargo zaznamenala v posledním čtvrtletí 6% nárůst příjmů své divize správy majetku, i když její celkové výsledky zaznamenaly 5% pokles. Bank of America zaznamenala na začátku roku skutečný, i když nepatrný, celkový růst příjmů – z velké části díky rekordním příjmům ve výši 5,5 miliardy dolarů v Merrill Lynch, divizi BofA. Vzhledem k tomu, že ekonomika je v neustálém pohybu, není divu, že nejbohatší lidé na světě vyhledávají stále častěji finanční poradenství – nehledě na vysoké poplatky a další závazky.