Plán Saúdské Arábie vstoupit na trh zelených dluhopisů představuje přelomový okamžik. Někteří investoři říkají, že je to povzbudivý krok pro stát Perského zálivu, který je závislý na ropě, aby se odklonil od fosilních paliv. Jiní požadují věrohodné důkazy, že dluh bude skutečně ekologický. Výsledkem však je, že největší vývozce ropy na planetě pravděpodobně najde spoustu kupců pro dluhopisy, o kterých tvrdí, že budou šetrné ke klimatu.
„Obvykle investoři neinvestují do zelených iniciativ nebo dluhopisů jen proto, aby byli dobrými občany, ale chtějí také vydělat peníze,“ řekl Hawazen Nazieh Nassief, viceprezident pro ESG a vnější vztahy ve společnosti National Energy Services Reunited Corp. se sídlem v Houstonu, která poskytuje služby v oblasti ropných polí a působí na Blízkém východě a v severní Africe. „To je realita.“

Samotná saúdská vláda i státní investiční fond království se v nadcházejících měsících chystají prodávat zelené dluhopisy. Podle lidí obeznámených s těmito plány mohou tyto transakce přinést miliardy dolarů každá a pomohou veřejnému investičnímu fondu financovat projekty, jako je například takzvaný udržitelný turistický resort u Rudého moře, který bude poháněn výhradně obnovitelnou energií.
Saúdská Arábie se snaží změnit svou pozici jako životaschopný cíl pro kapitál ve světě, který stále více ovlivňují obavy o životní prostředí. Minulý měsíc se království zavázalo neutralizovat emise skleníkových plynů na svém území do roku 2060 a v rámci tohoto cíle vyčlenilo miliardy na technologie zachycování uhlíku.
Takové závazky přijímají „ne proto, že je to cool; dělají to, protože musí“, řekl Nassief. „Protože pokud to neudělají a budou pokračovat v těžbě ropy způsobem, jakým ji těží dnes, lidé ji nakonec přestanou kupovat.“

Skeptici však poukazují na to, že první čistý nulový závazek předložený gigantem OPEC byl nápadně skoupý na detaily. Saúdská Arábie trvá na tom, že má právo pokračovat v čerpání ropy i v příštích desetiletích. Odmítla také analýzu Mezinárodní energetické agentury, která vyzývá k ukončení nové těžby ropy a zemního plynu, má-li se planeta vyhnout katastrofálnímu přehřátí.
Podle vlády korunního prince Mohammeda bin Salmána, faktického saúdského vládce, jsou hlavními viníky letošního růstu cen energií klimatičtí aktivisté. Přitom žádná jiná země G-20 nevypouští tolik oxidu uhličitého na obyvatele jako Saúdská Arábie.
Mezi investory, kteří se drží stranou, patří i společnost Nordea Asset Management, která pro své klienty spravuje přibližně 300 miliard dolarů. Sascha Stallberg, portfolio manažer společnosti Nordea, uvedl, že její účast na prodeji saúdských zelených dluhopisů „bude záviset na typu financovaných projektů, na tom, jak zapadají do celkových zelených ambicí země, a zda s nimi budou zveřejněny podrobné krátkodobé klimatické cíle“.

Existuje však spousta investorů, kteří se pravděpodobně nenechají odradit optikou nákupu zelených dluhopisů od ropné velmoci, a to jak v Perském zálivu, tak mimo něj.
Uday Patnaik, londýnský peněžní manažer společnosti Legal & General Group Plc, uvedl, že správci aktiv zaujmou střízlivý přístup a pouze „zhodnotí podkladové investice“, na které by saúdské zelené dluhopisy šly. „Byl by o ně zájem.“
Poukázal také na snahu korunního prince zapojit do saúdského mixu další zdroje energie. Děje se tak v situaci, kdy si uvědomuje, že země je více než většina ostatních zemí vystavena fyzikálním dopadům globálního oteplování, neboť v posledních letech zde teploty během vln veder pravidelně překračují 50 stupňů Celsia.
Vzhledem k tomu, že snižování emisí uhlíku se stále častěji stává aktem sebezáchovy, věnuje se obnovitelným zdrojům energie stále více pozornosti. Saúdská Arábie plánuje do roku 2030 zvýšit podíl solární a větrné energie v místní síti na 50 %, zbytek by měl tvořit zemní plyn. Země také výrazně investuje do vodíku, který je považován za klíčový pro případný odklon od ropy a plynu.

„Mohammed bin Salmán se již několik let snaží o diverzifikaci ekonomiky, takže v tomto smyslu je důvěryhodnost na místě,“ řekl Patnaik.
Investice do životního prostředí, sociální oblasti a správy věcí veřejných jsou také na cestě k tomu, aby se staly častější součástí finančních diskusí v regionu.
„V posledních dnech jsme se v Saúdské Arábii setkali s řadou různých emitentů a na každém setkání se objevilo téma ESG, a tím i zelené dluhopisy,“ řekl Francis La Salla, výkonný ředitel oddělení Issuer Services ve společnosti BNY Mellon. „V Perském zálivu, a zejména v Saúdské Arábii, existuje velmi živé povědomí o tom, že chcete-li proniknout na globální kapitálové trhy, musíte přemýšlet o zelených dluhopisech.“
Podle Todda Schuberta, vedoucího výzkumu pevných výnosů v Bank of Singapore Ltd., je vzhledem k téměř neukojitelnému apetitu po zelených aktivech téměř jedno, kdo je emitentem. „Poptávka po zelených a dalších ESG dluhopisech je tak nenasytná, že bych očekával, že Saúdská Arábie nebude mít s realizací tohoto obchodu větší problémy,“ řekl. „I když se mohou najít investoři, kteří odmítnou tuto transakci koupit na základě jejich zelených hodnot, neočekávám, že by tato skupina byla natolik velká, aby to mělo tak velký vliv na technické aspekty transakce.“
Navíc je podle Schuberta velká šance, že Saúdská Arábie, stejně jako ostatní emitenti zelených dluhopisů, bude schopna prodávat za lepších podmínek než nezelení emitenti.
„Nepřekvapilo by mě, kdyby se transakce uskutečnila za ‚Greenium‘,“ řekl.