Evropská komise předložila ve středu 5. prosince návrhy na zvýšení používání jednotné měny, zejména v odvětví energetiky, komodit a finančních trhů.
Euro slaví 1. ledna 2019 své 20. výročí. Jeho vytvoření se datuje na leden 1999, i když oběh mincí a bankovek nastal později, 1. ledna 2002 v 12 zemích. Dnes euro každodenně používá 340 milionů Evropanů v 19 zemích. Je druhou nejpoužívanější měnou na světě. Je však třeba udělat více, aby jednotná měna mohla plně hrát svou roli na mezinárodní scéně. To je význam a cíl opatření prezentovaných ve středu 5. prosince v Bruselu.
Evropská komise přijala zejména doporučení vyzývající všechny hospodářské subjekty, členské státy a orgány, aby podpořily širší využívání eura v energetickém sektoru.
Evropská unie je největším světovým dovozcem energie s průměrným dovozním účtem 300 miliard eur ročně (za posledních pět let) a konkurenčním a otevřeným vnitřním trhem. Posílení mezinárodní úlohy eura v oblasti investic a obchodu v odvětví energetiky pomůže snížit riziko přerušení dodávek a posílí autonomii evropských společností.
Evropská exekutiva říká, že výběr měny zůstává v rukách aktérů na trhu a že nezasahuje do obchodní svobody. Podotýká však, že 85 % tohoto účtu za energii se platí v dolarech. Tato expozice vůči americké měně vytváří nejistotu, rizika a náklady, které by mohly být zmírněny smlouvami v eurech.
EU má několik velkých producentů (společnosti Total, BP, Shell) a velkých kupujících, ale přesto evropské společnosti nadále obchodují v amerických dolarech na klíčových strategických trzích, často i mezi nimi. To je vystavuje kurzovým a politickým rizikům, jako jsou jednostranná rozhodnutí, která mají přímý vliv na transakce denominované v dolarech.
Bude také spuštěno několik cílených veřejných konzultací, jejichž výsledky se zveřejní v létě roku 2019. Diskuze se budou týkat potenciálu transakcí v eurech s ropou a plynem, ale také zvýšeného používání eura při obchodování s komoditami (zemědělství, kovy a nerostné suroviny ), jakož i v sektoru dopravy (letadla, vlaky a loďařství) a jiných strategických odvětvích, kde jsou smlouvy převážně v dolarech.
„Euro je mladá měna, která se osvědčila. Nastal čas, aby euro hrálo mezinárodnější roli. Euro by mělo odrážet politickou, ekonomickou a finanční váhu eurozóny a podporovat vyvážený a na pravidlech založený mezinárodní hospodářský a politický řád,“ řekl Valdis Dombrovskis, místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog, který je zodpovědný za finanční stabilitu.
V minulém roce bylo 36 % mezinárodních transakcí na celém světě zúčtovaných nebo vypořádaných v jednotné měně. Euro představuje 20 % mezinárodních rezerv zahraničních centrálních bank, ačkoli je to ve srovnání s dolarem jen třetina, ale žádná jiná měna nepřesahuje ani 5 %.
Komise se rovněž odvolává na iniciativy týkající se mezinárodního finančního sektoru, včetně zvýšení podílu dluhu denominovaného v eurech vydaného evropskými subjekty a rozvoje hospodářské diplomacie na podporu používání eura. Vyzývá zejména na přechod k prohloubení hospodářské a měnové unie a dokončení Unie pro bankovnictví a Unie pro kapitálové trhy. V této oblasti bylo přijato pouze 7 z jejích 40 návrhů.
Rozšířené používání eura by mělo lépe chránit evropské občany a podniky před vnějšími šoky a udělat mezinárodní finanční a měnový systém odolnějším. Toto téma bude také součástí programu zasedání Evropské rady, které se bude konat od 13. do 14. prosince.
Silvia Holá
Hlavní analytik xPartners
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky