Po roce 2021, který byl pro primární veřejné nabídky akcií technologických společností rekordní, počet nových emisí v loňském roce prudce klesl. Při korekci akciového trhu v roce 2022 klesly největší technologické akcie o větší procento než index S&P 500. Klíčovým důvodem nedostatku nových emisí byl pokles zájmu investorů i o ty nejzavedenější technologické akcie. Korekce signalizovala konec éry volných peněz a hluboká komprese ocenění ztěžovala soukromým společnostem získat jasný obraz o jejich veřejné tržní hodnotě.
Všechna IPO technologických společností v roce 2021 přišla na trh s tím, že v roce před svým debutem vykázala růst tržeb často přesahující 20 %. Ale prakticky všechny IPO technologických společností, které jsme přidali do našeho přehledu IPO Battle Road, generovaly před svým vstupem na burzu ztráty. Nejenže se tyto společnosti nedokázaly dostat do zisku, prakticky všechny zaznamenaly ještě větší ztráty než v předchozím roce, jako by na ně jejich akcionáři naléhali, aby si dopřály poslední hostinu, která by podpořila růst nejvyššího řádku. Mnohé z těchto společností slíbily, že po svém IPO začnou s trvalým snižováním provozních nákladů, aby prokázaly rozumnou cestu k ziskovosti.
Jedním z důvodů, proč vedoucí pracovníci a soukromí investoři ospravedlňují výdajové hýření, je víra v pravidlo 40, podle něhož je jakákoli kombinace růstu tržeb a zisků v součtu 40 % nejlepším faktorem určujícím udržitelnou poptávku po ocenění společnosti na veřejném trhu. Teoreticky i prakticky může mít společnost například 20% míru růstu příjmů, a přitom hospodařit se značnou ztrátou. Tento vzorec fungoval několik let před loňským propadem technologických akcií. Zátěžový test loňské korekce trhu však pravidlo 40 vyvrátil. Dokonce i nejrychleji rostoucím společnostem se v roce stlačení růstu akcií snížila tržní kapitalizace až na kost.

Poptávka po růstových akciích prošla v posledních šesti měsících velkou změnou. Technologičtí giganti Microsoft, Google, Amazon, Meta Platforms a Salesforce, mimo jiné, propouštěli zaměstnance v důsledku neudržitelného růstu poptávky po jejich službách, spojeného s nadměrným náborem zaměstnanců během pandemie. Rozhodnutí snížit provozní náklady společností, které již byly ziskové, je známkou toho, že se terén přesunul od růstu příjmů za každou cenu k růstu s udržitelnou úrovní ziskovosti.
Než si odpovíme na otázku, proč záleží na ziskovosti, stojí za to se zeptat, zda společnosti, které mají ambice vstoupit na burzu v roce 2023, mají zavedenou disciplínu, aby vykazovaly nejen růst horní linie, ale i vzorec trvale se snižující ztráty. Domnívám se, že mnohé z nich to nedělají. Poselství, že růst za každou cenu již nebude stačit, se však učí tvrdým způsobem. Mnoho soukromých společností snížilo své ocenění tak, aby odráželo nižší ocenění jejich kolegů z veřejných společností. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2022 totiž financování rizikovým kapitálem kleslo na devítileté minimum, uvedl The Wall Street Journal. Řízení podniku se ziskem bude nakonec odměněno, ale počet společností, které toho budou schopny, může zůstat omezený.

Na ziskovosti záleží, protože ukazuje, že společnost má potenciál, ne-li moc, určovat svůj vlastní osud. Provozní ztráty naopak svědčí o tom, že společnost musí teprve prokázat funkční obchodní model. Obava spočívá v tom, že společnost, která dnes prodělává, bude muset být zítra zachráněna budoucí nabídkou akcií nebo konvertibilním dluhem, což zase rozředí zájmy stávajících akcionářů. Znamená to také, že společnost nebude moci zpětně odkupovat akcie, aby kompenzovala emisi akcií, což je oblíbená forma kompenzace technologických společností, která, pokud není držena na uzdě, vede k rozmělnění akcionářů.
Společnost, která dnes není schopna generovat zisky – bez ohledu na to, jak slibné jsou její vyhlídky na růst nejvyšší linie – nemusí být ještě připravena na drsné a bouřlivé podmínky akciového trhu. A pokud nerentabilní společnost proklouzne oknem IPO, bude ji pravděpodobně muset zachránit nové kolo investorů, ať už veřejných nebo soukromých. Dokud si soukromé společnosti a jejich finanční podporovatelé neuvědomí, že se terén změnil od růstu za každou cenu ve prospěch růstu spolu se ziskem – nebo alespoň krátkodobé cesty k dosažení zisku – bude studna technologických IPO pravděpodobně vyschlá.
Investovat chytře peníze je výzva. Trh nabízí mnohé příležitosti, nemusí být ale snadné je využít. Pokud chcete poradit, jak se na trhu rozumně pohybovat, můžete se kdykoli obrátit na naše poradce. Stačí jen vyplnit tento formulář. Je to zdarma a nezabere vám to víc než minutu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky