Bitcoin je na dnešním volatilním trhu riskantní sázkou.
Kryptoměny jako Bitcoin (BTC-USD), které byly kdysi považovány za prosperující investiční třídu, zaznamenaly v posledních měsících prudký pokles cen. Po raketovém vzestupu na historické maximum 64 000 USD v polovině roku 2021 se Bitcoin letos ping-pongově pohyboval v rozmezí 40 000 USD. Ačkoli neexistuje žádná jednotlivá událost, která by přispěla k jeho poklesu, na vině je několik faktorů, včetně vyšší inflace, rostoucích úrokových sazeb a negativních dopadů těžby bitcoinů.

Bitcoinoví medvědi mají pro své zábrany vůči této třídě aktiv dobré důvody a je nepravděpodobné, že bychom se v letech 2020 a 2021 dočkali vzestupných trendů, jako je tomu u těchto tříd. V roce 2020, který byl zničen pandemií, vzrostl Bitcoin o 300 % – což je na dnešním trhu nemožné.
To však neznamená, že Bitcoin je špatná investice. Decentralizovaná povaha a bezpečnost, kterou tato kryptoměna nabízí, jsou dobrými důvody, proč si zachovat důvěru v její dlouhodobý potenciál. S ohledem na to se vyplatí počkat, až trhy vychladnou, a teprve poté do BTC investovat.
Jaká je situace s bitcoinem?
Ceny bitcoinu se v minulém týdnu posunuly výše, kryptoměny však nadále čelí tlaku několika makroekonomických trendů. Jedním z klíčových aspektů je návrat k postpandemickému normálu. S odeznívajícími účinky Covid-19 lidé tráví méně času obchodováním online, což nevyhnutelně vedlo ke zpomalení růstu kryptoměn.

Dalším zastřešujícím faktorem je měnová politika Fedu, která bude pro finanční trhy protivětrem. Krok Fedu zvýšit úrokové sazby v rámci boje proti rostoucí inflaci zvýší náklady na půjčky. V důsledku toho budou investoři méně ochotní riskovat a budou se vyhýbat z podstaty spekulativním a volatilním aktivům, jako je Bitcoin. Vzhledem k tomu, že se trhy připravují na volatilní léto a blížící se recesi, nevypadá optika krátkodobého růstu Bitcoinu příliš dobře.
Třetím a širším důvodem poklesu bitcoinu je dopad těžby na životní prostředí. Bezpečnost spojená s BTC-USD je spojena s provozem specializovaného hardwaru (tzv. těžbou), který spotřebovává velké množství energie. A přestože těžaři zkoumají ekologičtější alternativy, stále je v této oblasti třeba učinit několik kroků.
Nedávný pokles cen bitcoinu je důsledkem několika makroekonomických změn a zvrat osudu v nejbližší době není pravděpodobný.
Inflace a bitcoin
Dopad zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu ve snaze omezit inflaci je nyní hlavní oblastí zájmu. Proto stojí za to zvážit roli Bitcoinu v dnešním tržním prostředí. V období inflace investoři hledají způsoby, jak se zajistit proti klesající kupní síle. Tradičně k tomu jako dobré způsoby sloužily nemovitosti a zlato, ale nyní se investoři poohlížejí po specializovaných třídách aktiv, jako je například krypto.

V ideálním světě by měl Bitcoin vzhledem ke své exkluzivitě sloužit jako účinné zajištění proti inflaci, což se však neprokázalo. Ceny BTC-USD letos zatím divoce kolísaly, což naráží na skutečnost, že tato měna zůstává spekulativním aktivem. Nejistota na trzích vedla k tomu, že se bitcoin obchoduje společně s rizikovými aktivy, jako jsou technologické akcie, a ne samostatně, jak by se dalo očekávat.
Dalším argumentem proti životaschopnosti bitcoinu jako zajištění proti inflaci je jeho inverzní vztah ke zlatu. Korelace mezi BTC a zlatem je od roku 2018 na historicky nejnižší úrovni -0,4. To Bitcoinu rozhodně nepomáhá vzhledem k tomu, že zlato sloužilo jako bezpečné zajištění proti inflaci po mnoho let. Na druhé straně korelace Bitcoinu s tradičními investicemi, jako jsou akcie a dluhopisy, roste. To dále snižuje představu, že kryptoaktivum je dobrým zajištěním proti inflaci.
Investice do Bitcoinu není nejlepším způsobem, jak vyvážit své portfolio na dnešním volatilním trhu, ale jeho dlouhodobý potenciál zůstává silný. S tím, jak budou kryptoměny nadále získávat větší stabilitu, budou nakonec sloužit jako dobré zajištění proti inflaci.
Závěrečný verdikt o bitcoinu
Nelze popřít, že Bitcoin má své využití. Kryptoměny jsou decentralizované a mají schopnost překonávat problémy, které trápí tradiční finanční instituce. Navíc je BTC-USD přirovnáván k digitálnímu zlatu, což naznačuje, že by se jednoho dne mohl stát legitimním uchovatelem hodnoty.

Rostoucí inflace spolu s regulačními problémy a negativním dopadem těžby na životní prostředí však růst bitcoinu utlumily. Vzhledem k dlouhodobé i krátkodobé perspektivě si myslím, že se vyplatí držet Bitcoin kvůli jeho dlouhodobým ziskům, ale před vložením dalších peněz za toto jméno bych počkal na stabilizaci kryptoměny.