Ačkoli je česká koruna silně navázaná na vývoj hodnoty eura, může nejhorší varianta brexitu způsobit i turbulenci ve vývoji páru EUR/CZK. Jisté je, že samotný způsob brexitu ovlivní přímým způsobem hodnotu britské libry.
Londýnská banka HSBC vytvořila pro vývoj hodnoty libry 3 scénáře. Dohodu se podaří dojednat a měnový pár GBP/USD bude nadále oscilovat kolem 1,45. Tvrdý brexit však bude znamenat prudké oslabení libry a měnový pár GBP/USD klesne až k hodnotě 1,10. A konečně zůstane-li Británie v EU, mohl by se měnový pár GBP/USD obchodovat s mírně posílenou librou za 1,55.
Tomu by odpovídal i vývoj kurzu libry k euru, kde by však v případě tvrdého brexitu pád libry nebyl tak silný. Podle mínění eTrader je důvodem předpokládané citelnější depreciace libry k dolaru než k euru fakt, že tento scénář odchodu Británie je špatnou zprávou i pro ekonomiku EU. Měnový pár GBP/EUR by mohl podle odhadu ČNB klesnout až pod hodnotu 1,0525. To by samozřejmě znamenalo také významné posílení české koruny k libře.
Radost Čechů ze silnější koruny vůči libře však může být v případě odchodu Británie bez dohody zkalena naopak horším scénářem vývoje kurzu naší měny vůči euru. ČNB v rámci únorové makroekonomické predikce zveřejnila své citlivostní scénáře tvrdého brexitu a ty mimo jiné znamenají o procentní bod nižší růst českého HDP a o více než půl procentního bodu slabší posilování koruny vůči společné evropské měně.
Podle predikce ČNB se má hodnota české koruny vůči euru na konci roku 2019 pohybovat kolem 24,5 EUR/CZK. Jenže tvrdý brexit do toho „hází vidle“ a koruna by se v takovém případě podle ČNB držela „jen“ na hodnotě kolem 25 korun. Proč? Je snad brexit horší zprávou pro samotnou ČR, než pro země eurozóny? Z hlediska reálné ekonomiky samozřejmě nikoli, ovšem z pohledu velkého mezinárodního kapitálu je stále ještě Česko řazeno mezi rozvojové trhy („emerging markets“) a ty jsou vždy brány za rizikovější v případě globálních otřesů, mezi které lze z ekonomického hlediska dnes tvrdý brexit zařadit.
Kurz koruny se ani v těchto týdnech nevyvíjí optimisticky. 14. ledna 2019 se hodnota koruny vůči euru pohybovala kolem 25,56 EUR/CZK a během měsíce února koruna klesla na 25,87 EUR/CZK.
Středeční zasedání (13.2.) britského parlamentu přitom jen potvrdilo původní očekávání a měnový pár EUR/GBP se obchodoval ve stejném poměru jako v úterý. Britská premiérka hraje o čas. Potřebuje získat co nejvíce prostoru pro přesvědčení britského parlamentu o tom, že odchod bez dohody není rozumným řešením. Poslední možnost k získání jakýchkoliv ústupků ze strany EU bude mít možnost vyhádat na summitu v Bruselu 21. března – to lze považovat za poměrně klíčové datum, které zacloumá všemi významnými měnovými páry.
Tomáš Krejčí, eTrader
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky