Pokud to nebylo zřejmé z výrazně horších finančních výsledků většiny technologických společností v roce 2022, pak šokující pád hlavní banky v Silicon Valley minulý týden znamenal hořký konec velkého technologického boomu minulého desetiletí.
Kolaps banky Silicon Valley Bank, který se minulý pátek téměř podobal Lehmanově, byl obrovskou ranou pro ekosystém startupů a rizikového kapitálu, odkud přicházejí nové nápady a firmy. A na začátku tohoto týdne došlo k dalšímu propouštění a omezenému přijímání zaměstnanců ve společnosti Meta Platforms Inc. (META) a Apple Inc. (AAPL), respektive poukázaly na potenciálně delší hospodářský pokles, než se původně očekávalo, protože společnosti se vyrovnávají s přísnější realitou zaměřenou na náklady.
Silicon Valley se po posledních 12 až 13 letech šíleného růstu, často nezodpovědného utrácení, nadutosti a rozmařilosti dostává do restartu – někteří by to mohli nazvat i odplatou. Velké technologické firmy rostly astronomickým tempem a ve společnostech vyvíjejících sociální média, cloud computing, mobilní aplikace a elektromobily se dostavily skutečné úspěchy. Byly zde ale také podvody a debakly jako Theranos a WeWork.
Dochází k resetu, ale to už se stalo dříve a stane se to znovu.
„Valley je jako horská dráha. Čekají nás velké vzestupy a velké pády,“ říká Lise Buyerová, ředitelka a zakladatelka společnosti Class V Group, která pomáhá startupům připravit se na vstup na burzu. „Tento film jsme už v mnoha ohledech viděli.“

V tomto poklesu se investoři zatím soustředili na velkou reorganizaci, která probíhá ve velkých technologických firmách a dalších velkých veřejně obchodovaných technologických firmách, které v reakci na obavy Wall Streetu, k nimž patřilo i masivní propouštění během pandemie, ruší pracovní místa, prodávají nemovitosti a zmenšují kancelářské prostory. Menší, soukromě vlastněné začínající podniky nevzbudily takovou pozornost ulice, přestože jsou důležité pro celkovou ekonomiku Silicon Valley a dalších technologických center v USA.
Vzhledem k tomu, že Silicon Valley Bank tvoří jádro financování rizikového kapitálu, se nyní více pozornosti zaměřuje na začínající společnosti, které si z jejích účtů vybíraly více peněz, když se jim nedařilo získat další kola kapitálového financování. To se ukázalo jako jeden z faktorů, který přispěl k rychlému zániku banky.
Loni v květnu Sequoia Capital – která se po své nechvalně proslulé prezentaci „RIP Good Times“ v roce 2008 stala tak trochu věštcem Silicon Valley – opět předpověděla chmurné časy a doporučila utahování opasků. Tato riziková firma varovala startupy, že vzhledem k tomu, že Federální rezervní systém rychle zvyšuje úrokové sazby, éra volných peněz skončila.
„Jsme přesvědčeni, že se jedná o zlomový okamžik, který bude pro mnohé z vás představovat výzvu i příležitost,“ uvedla Sequoia ve své 52stránkové prezentaci nazvané „Adaptace na vydržení“. Upozornila také, že éra „růstu za každou cenu“ již není odměňována. „Vzhledem k tomu, že každý dolar je cennější než dříve, jak změníte své priority?“ zeptala se firma.
V dobrých časech se do startupů sypaly obrovské sumy peněz. Zatímco pět velkých technologických společností – Alphabet Inc. (GOOGL), Amazon.com Inc. (AMZN), Apple Inc. (AAPL), Meta Platforms Inc. (META) a Microsoft Corp. (MSFT) – dosáhly v roce 2021 vrcholných zisků, přičemž jejich celkové tržby dosáhly 1,4 bilionu dolarů, dosáhl nových výšin i rizikový kapitál. Podle společnosti PitchBook, která sleduje údaje o rizikovém kapitálu, bylo v roce 2021 v USA uzavřeno 18 521 rizikových obchodů, do nichž investovali rizikoví kapitalisté neuvěřitelných 344,7 miliardy dolarů. V loňském roce kleslo financování rizikového kapitálu o 31 % na 238,3 miliardy dolarů s 15 852 transakcemi.

„Myslím, že do odvětví proudilo příliš mnoho kapitálu,“ řekl Punit Soni, zakladatel a generální ředitel startupu Suki, který vyvinul aplikaci s hlasovou umělou inteligencí, jež pomáhá lékařům šetřit čas při papírování. „To vedlo k nadsazenému ocenění a zaměření na růst za každou cenu, což se dříve nestávalo….to se stává zhruba jednou za deset let.“
Od dot-com boomu v roce 2000 prošly technologické firmy dvěma velkými poklesy: krachem v letech 2001-2003 a finanční krizí v letech 2008-2009. V těchto krizových obdobích byla komunita začínajících podnikatelů náchylnější k neúspěchům a více závislá na partnerovi, jako je Silicon Valley Bank, pokud jde o půjčky.
Andy Rappaport, bývalý partner společnosti August Capital a někdejší investor v polovodičovém průmyslu, mimo jiné v technologických oblastech, uvedl, že od 90. let 20. století, jen několik let poté, co byla sama považována za banku pro začínající podniky, půjčovala SVB svým klientům finanční prostředky na základě objednávek od zákazníků, přičemž úvěr začínajícího podniku sloužil jako zástava, což umožnilo společnosti nakoupit potřebný materiál.
„Nebyla to čistá inovace, ale byla to ochota více se podílet na rozvoji podniku,“ řekl Rappaport. Vzpomněl si také, že v době krachu dot-com, kdy byla jedna z jeho společností nesčetněkrát rekapitalizována, se mu podařilo získat úvěr SVB, který poskytl problémové společnosti půlroční rozjezd. „Několikrát jsme potřebovali pomoc, abychom udrželi společnost při životě,“ řekl. „Ta společnost byla prodána za téměř 1 miliardu dolarů a dopadlo to dobře, všem se dařilo.“
Nyní startupy nebudou mít takového partnera, který by jim pomohl, a pravděpodobně to povede k rychlejšímu vyřazení tisíců startupů, což zvýhodní ty nejsilnější a nejštíhlejší. Společnost Morgan Stanley předpověděla, že v důsledku toho velká část startupů zkrachuje.
„Není to systémové,“ řekl Soni. „Není to tak, že by nápady nepřestaly proudit. Mám tendenci být optimistou. Myslím, že příštích pár let bude opravdu těžkých, bude těžké získat financování. Ale ti, kteří na konci dvou let obstojí, vyhrají… Vidíte, že ve hře je darwinismus.“
„Je to nutná korekce,“ řekl Kyle Sanford, vedoucí analytik společnosti PitchBook. „Těch 345 miliard dolarů za jeden rok není něco, co bychom měli očekávat na roční bázi.“ Budoucnost startupů a komunity financující rizikový kapitál bude záviset na budoucích úrokových sazbách a na tom, kdy se vrátí trh IPO.

Největší tlak je nyní na společnosti v pozdější fázi, které potřebují vstoupit na burzu a mohly by mít problém se získáním posledního kola financování, pokud se nedohodnou na dalších investičních podílech nebo se nenechají převzít, obojí při nižším ocenění. To ovlivní firmy rizikového kapitálu a další investory. „Společnost, která očekává výstup v hodnotě 10 miliard dolarů, ale vyjde pouze na 1 miliardu dolarů, bude tento výnos pro generální partnery mnohem nižší,“ řekl.
Tyto scénáře se již začaly naplňovat. Soukromá fintechová společnost Stripe ve středu uvedla, že získala kolo financování, které ji ocenilo na 50 miliard USD, což je téměř o 50 % méně než kolo financování, které ji v březnu 2021 ocenilo na 95 miliard USD.
Ve srovnání s boomem a krachem dot-com na přelomu století a finanční krizí je však většina technologického sektoru nyní na mnohem pevnějších základech. Zatímco před pandemií se růst v některých odvětvích začínal zpomalovat, COVID-19 urychlil využívání technologií téměř pro všechno, zejména pro cloud computing, elektronické obchodování a mobilní aplikace, a vedl k dalšímu mini boomu v náboru zaměstnanců a výdajích na základní infrastruktury, jako jsou datová centra, pro práci na dálku i pro elektronické obchodování.
Vzhledem k tomu, že většina zaměstnanců pracovala v posledních třech letech z domova, firmy přijímaly mnoho zaměstnanců na dálku a někteří zaměstnanci se za celou dobu svého působení osobně nesetkali se svými šéfy nebo kolegy. Jedním ze znaků toho, že výdaje na najímání pracovníků v oblasti technologií dosáhly nadměrné výše, bylo údajně to, že někteří pracovníci si při práci z domova mohli tajně vydělat několik platů a byli zaměstnáni na plný úvazek ve více společnostech, přičemž jeden softwarový inženýr listu Wall Street Journal řekl, že skutečnou práci vykonával tři až deset hodin týdně.
Tento typ nadbytečnosti nyní mizí, v některých případech rychle. Společnost Twitter, kterou nyní vlastní Elon Musk, propustila nejméně polovinu svých zaměstnanců včetně smluvních partnerů a zrušila výhody, jako jsou místnosti pro jógu a kavárny. Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Salesforce.com Inc. (CRM) Marc Benioff nedávno pro Business Insider uvedl, že každý generální ředitel v údolí sleduje, co Musk dělá, a ptá se sám sebe, zda musí „vypustit svého vlastního Elona“. Také společnost Salesforce propustila tisíce lidí, konsoliduje kanceláře a vyžaduje, aby do kanceláří chodilo více lidí. Dokonce zrušila smlouvu na útočiště pro pracovníky mimo firmu v sekvojových lesích v kalifornském Scotts Valley, které kdysi nazvala Trailblazer Ranch, kde se mohli připojit pracovníci na dálku.

„Není to moje první recese,“ řekl Benioff minulý měsíc pro MarketWatch a zároveň poznamenal, že často zdůrazňovaná rodinná kultura Salesforce „Ohana“ je zároveň kulturou výkonnosti, kdy společnost od svých zaměstnanců vyžaduje vysokou výkonnost.
Spoluzakladatel Meta Platforms Mark Zuckerberg také přijímá nové úsporné opatření a druhé kolo masivního propouštění, které zahrnovalo snížení velikosti náborového týmu a zrušení plánů na nábor dalších 5 000 zaměstnanců, nazývá letošní rok „rokem efektivity“.
Společnosti se zaměstnanci, kteří se během pandemie přestěhovali z vysokých výdajů Silicon Valley nebo Kalifornie, jim v některých případech platí méně v závislosti na jejich zeměpisné poloze, uvedl jeden z náborářů v oblasti technologií. „Nebudou platit někomu v Austinu stejně jako někomu v New Yorku nebo San Francisku,“ řekl náborář, který si nepřál být jmenován. „Někteří berou o 20-30 % méně v celém rozsahu.“ Dodala, že některé společnosti místo propouštění snížily platy.
Společnosti, kterým se zatím daří dobře, stále nabízejí typické výhody typu Silicon Valley, aby přilákaly nové zaměstnance. Roblox Corp. (RBLX), například v nedávné nabídce práce na LinkedIn uvedla některé další výhody: obědy se stravováním, plně zásobenou kuchyň, posilovnu na pracovišti a roční jízdenku na dojíždění vlakem do svého sídla v kalifornském San Mateu. Vrátila se také každodenní kyvadlová doprava ze San Franciska do ústředí společností Alphabet, Meta a Apple v Silicon Valley, i když s menší frekvencí.
Zdá se, že nejnovější technologický boom se chýlí ke konci a chystají se velké změny. Jaká přesně nová technologie vyvolá další prudký růst, zůstává pro Wall Street do budoucna největší otázkou. V konečném důsledku však bude představovat další cyklus změn ve stále se vyvíjejícím Silicon Valley.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky