Texas Instruments (NASDAQ:TXN) zní asi tak nudně jako kapesní kalkulačky, díky nimž se v 70. letech minulého století stala známou firmou, ale v průběhu desetiletí se jednalo o solidní investici a dnes se zdá, že zaměření společnosti na specializované čipy jí zajistí životaschopnost i v budoucnu.
Stálice v oblasti výpočetní techniky se sídlem v Dallasu, která byla založena v roce 1951, stále působivě zvyšuje tržby, zisky, marže a peněžní toky. Také vrací více ze svého jmění akcionářům a nedávno oznámila 13% zvýšení roční dividendy.
Podnik sám pro sebe
Texas Instruments vyrábí speciální čipy pro konstruktéry a výrobce elektroniky po celém světě, což je podle analytiků Morningstar zaměření, které mu zajišťuje široký a stabilní ekonomický prostor. Konkurenti nemohou snadno zasáhnout do jejího podnikání, protože tyto výrobky vyžadují jedinečné inženýrství a vztahy se zákazníky, které se vyvíjejí roky.

Mezi mnoha svými produkty, včetně ikonických kalkulaček, společnost vyrábí analogové čipy, které převádějí reálné podmínky na digitální signály. Zprostředkovávají měření, jako je teplota, rychlost, zvuk a elektrický proud, pro digitální elektroniku, aby mohla komunikovat s reálným světem. Texas Instruments také vyrábí vestavné procesory – specializované mikroprocesory používané k řízení elektrických nebo mechanických funkcí v nejrůznějších zařízeních.
Polovodiče Texas Instruments se hojně používají v automobilovém průmyslu a ve všudypřítomných systémech řízení spotřeby energie, díky čemuž se společnost trvale řadí mezi deset největších výrobců polovodičů na světě. Tyto speciální čipy mají vyšší marže než typické paměťové čipy a je po nich velká poptávka.
Podle čísel
Texas Instruments vykazuje působivé finanční výsledky. Ve druhém čtvrtletí vykázal tržby ve výši 4,58 miliardy dolarů, což představuje meziroční nárůst o 41 %. V tiskové zprávě společnost přisuzuje tyto zisky „silné poptávce v oblasti průmyslové, automobilové a osobní elektroniky“.
Čistý zisk vzrostl o 40 % na 1,93 miliardy dolarů. Společnost zatím neoznámila datum zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí, ale odhaduje se, že to bude 19. října. Její výhled na třetí čtvrtletí se však pohyboval přibližně ve stejném rozmezí jako ve druhém čtvrtletí, což některé pozorovatele trhu prozatím nechává bez odezvy. Je však důležité poznamenat, že společnost má za sebou historii nedostatečných slibů a nadměrného plnění výhledů. V dlouhodobém horizontu bude společnost pravděpodobně pokračovat ve svém způsobu, jakým vynakládá hotovost.

Texas Instruments vrátila akcionářům za poslední rok 3,9 miliardy dolarů prostřednictvím dividend a zpětného odkupu akcií. V letech 2004 až 2020 společnost zvyšovala dividendy 17 let po sobě, v průměru o 26 % ročně. Ve stejném období také snížila počet svých akcií o 46 %, čímž zvýšila hodnotu akcií v oběhu.
Jakkoli je společnost k akcionářům štědrá, nenatahuje kvůli tomu svou rozvahu. Společnost uvádí, že od roku 2004 do roku 2020 zaznamenala 12% roční nárůst volného peněžního toku na akcii.
Rizika podnikání
Texas Instruments se může pochlubit silnou rozvahou a širokým ekonomickým příkopem, což jsou dva faktory, které dávají každé společnosti dostatek prostoru pro manévrování.

Její hlavní rizika souvisejí s výrobou a změnami v poptávce po jejích produktech na trhu. Patří sem náklady na suroviny, veřejné služby a výrobní zařízení a služby. Například odvětví výroby čipů se celkově stále snaží překonat nedostatek a narušení dodavatelského řetězce v důsledku pandemie.
Dalším rizikem pro Texas Instruments je, že musí neustále držet krok s technologickými inovacemi, protože dodává obvody pro stále se zdokonalující elektroniku. To se jí daří již léta, ale v odvětví, které se vyznačuje rušivými vlivy, je to vždy vysoce riziková snaha.
Ať to stojí, co to stojí
Texas Instruments se v současné době obchoduje s cenou kolem 200 USD za akcii, přičemž 12měsíční klouzavý poměr ceny a zisku je téměř 28. To je výrazně méně než u některých jeho konkurentů, jako je Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) s PE 38 a Broadcom (NASDAQ:AVGO) s PE přes 37. Ocenění v tomto odvětví je však různorodé. Čipový gigant Nvidia (NASDAQ:NVDA) má PE téměř 77, zatímco Intel (NASDAQ:INTC) má PE přibližně 12.

Texas Instruments má také jeden z nejvyšších poměrů ceny k tržbám mezi velkými výrobci čipů, ale to se dá očekávat u specializovanější řady produktů, a má nejvyšší ziskové marže ze všech výrobců čipů, které přesahují 40 %.
Pro dlouhodobého investora je Texas Instruments společností, která přežila zkoušku časem a po desetiletí držela krok s nepředvídatelnými technologickými poruchami, a má dobré předpoklady pro opakování výkonů v budoucnosti.
Jako vyspělá společnost, která stále zvyšuje tržby a zisky a o svou štědrost se dělí prostřednictvím dividend, nabízí vzácnou kombinaci bezpečnosti, stabilního příjmu a růstu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky